Sådan vil folkeskolen spendere milliard-gave til it

Tidligere programmer har fokuseret på udviklingen af produkterne til skole-it. Læs her, hvordan den nyeste investering på en milliard kroner er anderledes.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Læs også:
Lærerformand: It-millioner til folkeskolen et pr-stunt

It-branchen jubler over digital overhaling i skolen

Den nuværende regering og KL vil investere samlet en milliard kroner i skole-it, der skal fremme elevernes evne til at begå sig i en digitaliseret verden.

Flere gange tidligere har man skudt nogle hundrede millioner kroner i skole-it, men denne gang investeres pengene på en anden måde.

"De tidligere programmer har fokuseret meget på hardware som interaktive whiteboards, pc'er og netværksudstyr. Her er der fokuseret mere på digitale læremidler," forklarer konstitueret direktør og underdirektør for Uni-C, Per Thorbøll.

De digitale læremidler omfatter software-delen af skole-it. Det kan for eksempel være undervisningsprogrammer, der er specielt udviklet til at blive benyttet i de forskellige fag.

Nyt fokus

Det, at støtte de digitale læremidler, er i sig selv ikke noget nyt. Men det er måden, man gør det på:

"Når de tidligere programmer har støttet digitale læremidler, så har støtten været til selve udviklingen af dem, altså støtte til udbudssiden.

Her vender man det om og styrker efterspørgselssiden. Det gør man ved at sørge for, at der så er penge til at købe de produkter, der allerede er udviklet," fortæller Per Thorbøll.

Ved at vende fokus mod efterspørgslen mener Per Thorbøll, at der endelig kan komme skub i it-integrationen i folkeskolen.

"Der har været talt i rigtig mange år om, at nu måtte vi have nogle flere digitale læremidler, og det har også været diskuteret, hvorfor man ikke fik mere ud. Men nu går man ud og stimulerer efterspørgslen ved at tilføre de her midler," siger han.

Per Thorbøll påpeger desuden, at dette kan være en stor mulighed for at bryde igennem på markedet for de virksomheder, der producerer de digitale læremidler.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2027

Sikkerhed | København

Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S