Sådan vil folkeskolen spendere milliard-gave til it

Tidligere programmer har fokuseret på udviklingen af produkterne til skole-it. Læs her, hvordan den nyeste investering på en milliard kroner er anderledes.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Læs også:
Lærerformand: It-millioner til folkeskolen et pr-stunt

It-branchen jubler over digital overhaling i skolen

Den nuværende regering og KL vil investere samlet en milliard kroner i skole-it, der skal fremme elevernes evne til at begå sig i en digitaliseret verden.

Flere gange tidligere har man skudt nogle hundrede millioner kroner i skole-it, men denne gang investeres pengene på en anden måde.

"De tidligere programmer har fokuseret meget på hardware som interaktive whiteboards, pc'er og netværksudstyr. Her er der fokuseret mere på digitale læremidler," forklarer konstitueret direktør og underdirektør for Uni-C, Per Thorbøll.

De digitale læremidler omfatter software-delen af skole-it. Det kan for eksempel være undervisningsprogrammer, der er specielt udviklet til at blive benyttet i de forskellige fag.

Nyt fokus

Det, at støtte de digitale læremidler, er i sig selv ikke noget nyt. Men det er måden, man gør det på:

"Når de tidligere programmer har støttet digitale læremidler, så har støtten været til selve udviklingen af dem, altså støtte til udbudssiden.

Her vender man det om og styrker efterspørgselssiden. Det gør man ved at sørge for, at der så er penge til at købe de produkter, der allerede er udviklet," fortæller Per Thorbøll.

Ved at vende fokus mod efterspørgslen mener Per Thorbøll, at der endelig kan komme skub i it-integrationen i folkeskolen.

"Der har været talt i rigtig mange år om, at nu måtte vi have nogle flere digitale læremidler, og det har også været diskuteret, hvorfor man ikke fik mere ud. Men nu går man ud og stimulerer efterspørgslen ved at tilføre de her midler," siger han.

Per Thorbøll påpeger desuden, at dette kan være en stor mulighed for at bryde igennem på markedet for de virksomheder, der producerer de digitale læremidler.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Shure Scandinavia A/S

Signal Processing Developer with Ambitions

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S