Sådan vil folkeskolen spendere milliard-gave til it

Tidligere programmer har fokuseret på udviklingen af produkterne til skole-it. Læs her, hvordan den nyeste investering på en milliard kroner er anderledes.

Artikel top billede

(Foto: iStockphoto/Lisa Klumpp)

Læs også:
Lærerformand: It-millioner til folkeskolen et pr-stunt

It-branchen jubler over digital overhaling i skolen

Den nuværende regering og KL vil investere samlet en milliard kroner i skole-it, der skal fremme elevernes evne til at begå sig i en digitaliseret verden.

Flere gange tidligere har man skudt nogle hundrede millioner kroner i skole-it, men denne gang investeres pengene på en anden måde.

"De tidligere programmer har fokuseret meget på hardware som interaktive whiteboards, pc'er og netværksudstyr. Her er der fokuseret mere på digitale læremidler," forklarer konstitueret direktør og underdirektør for Uni-C, Per Thorbøll.

De digitale læremidler omfatter software-delen af skole-it. Det kan for eksempel være undervisningsprogrammer, der er specielt udviklet til at blive benyttet i de forskellige fag.

Nyt fokus

Det, at støtte de digitale læremidler, er i sig selv ikke noget nyt. Men det er måden, man gør det på:

"Når de tidligere programmer har støttet digitale læremidler, så har støtten været til selve udviklingen af dem, altså støtte til udbudssiden.

Her vender man det om og styrker efterspørgselssiden. Det gør man ved at sørge for, at der så er penge til at købe de produkter, der allerede er udviklet," fortæller Per Thorbøll.

Ved at vende fokus mod efterspørgslen mener Per Thorbøll, at der endelig kan komme skub i it-integrationen i folkeskolen.

"Der har været talt i rigtig mange år om, at nu måtte vi have nogle flere digitale læremidler, og det har også været diskuteret, hvorfor man ikke fik mere ud. Men nu går man ud og stimulerer efterspørgslen ved at tilføre de her midler," siger han.

Per Thorbøll påpeger desuden, at dette kan være en stor mulighed for at bryde igennem på markedet for de virksomheder, der producerer de digitale læremidler.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S