Tele-giganter sætter sig på SKI-aftale for milliarder

Det er særdeles velkendte spillere, der har sat sig på SKI-aftaler om levering af tele- og datakommunikation for 2,4 milliarder kroner.

Artikel top billede

Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) har valgt leverandører på sin rammeaftale om indkøb af tele- og datakommunikation til omkring 13.000 offentlige kunder. 
 
Rammeaftalen omfatter to delaftaler, hvoraf den ene af dem går på telekommunikation og internet til hjemmearbejdspladser.
 
Her har SKI valgt Telenor, TDC og Telia, som de selskaber, der skal levere varen.
 
2,4 milliarder på spil
På den anden delaftale, terminaler til telefoni og mobilbredbånd, har SKI valgt KMD, Atea og TDC Erhvervscenter ved TDC Mobil Center.
 
Rammeaftalen løber samlet op på 2,4 milliarder kroner og varer i tre år med for forlængelse i op til 12 måneder.
 
SKI har modtaget i alt ni leverandørtilbud i dette udbud, som i SKI-terminologi er benævnt som rammeaftale 02080011.

Du kan læse mere om udbuddet her.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S