Tele-giganter sætter sig på SKI-aftale for milliarder

Det er særdeles velkendte spillere, der har sat sig på SKI-aftaler om levering af tele- og datakommunikation for 2,4 milliarder kroner.

Artikel top billede

Statens og Kommunernes Indkøbsservice (SKI) har valgt leverandører på sin rammeaftale om indkøb af tele- og datakommunikation til omkring 13.000 offentlige kunder. 
 
Rammeaftalen omfatter to delaftaler, hvoraf den ene af dem går på telekommunikation og internet til hjemmearbejdspladser.
 
Her har SKI valgt Telenor, TDC og Telia, som de selskaber, der skal levere varen.
 
2,4 milliarder på spil
På den anden delaftale, terminaler til telefoni og mobilbredbånd, har SKI valgt KMD, Atea og TDC Erhvervscenter ved TDC Mobil Center.
 
Rammeaftalen løber samlet op på 2,4 milliarder kroner og varer i tre år med for forlængelse i op til 12 måneder.
 
SKI har modtaget i alt ni leverandørtilbud i dette udbud, som i SKI-terminologi er benævnt som rammeaftale 02080011.

Du kan læse mere om udbuddet her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS