Sådan indsamles alle data om valget

Netarkivet trykkede på knappen før statsministeren. Robotter startede jagten på valgdata en time før valg-budskabet.

Artikel top billede

Foto: Netarkivet.dk

Omkring klokken 10 fredag morgen kunne personalet hos Netarkivet.dk endelig trykke på den knap, der startede specialhøstningen af indhold om Folketingsvalget på den danske del af internettet.   
 
Det fortæller Ditte Laursen, der er netarkiv-kurator hos Statsbiblioteket.
 
"Jeg har lige talt med mine kolleger for en halv time siden, og da trykkede vi på knappen," siger hun. 
 
Dermed gik arkivets robotter i gang med at eftersøge hele det danske internet for information om valget og gemme data for eftertiden godt en times tid før, statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) faktisk udskrev valget.
 
Personalet, der ligesom resten af Danmark ventet på valget i uge- eller månedsvis, har erfaring med at høste data fra alle valg tilbage til 2005, da det digitale indhold på nettet blev omfattet af pligtaflevering.
 
Ved sidste folketingsvalg i 2007 indsamlede Netarkivet, der drives af Statsbiblioteket og det Kongelige Bibliotek i fællesskab, 2,2 terabyte data om valget.
 
Men Ditte Laursen forventer, at materialet denne gang vil fylde langt mere.
 
"Ja, vi kan se gennem hele netarkivets historie, at der kommer mere og mere. Vi så allerede i 2007, at det virkelig boomede," siger Ditte Laursen.
 
Hun peger især på net-tv og indhold fra sociale medier som årsager til, at datamængderne vokser.
 
"Alene at der er kommet tv på internettet betyder, at vi rent bits- and bytes-mæssigt kan forvente meget, meget større mængder data," siger hun. 
  
Kun for forskere
Ifølge Ditte Laursen har personalet allerede fodret netrobotterne med en lang række især nyhedssider, som skal besøges i jagten på valg-data. Men folkene vil løbende skrue på, hvor robotterne skal sendes hen. Eksempelvis skal Facebook og andre sociale sites også besøges, siger hun.
 
"Rygterne har jo lydt i lang tid, og vi vidste, at det er en af de store begivenheder, vi selvfølgelig skal dække," siger hun.  
 
Netarkivet.dk rummer totalt 222 terabyte data, som indsamles rutinemæssigt på de omkring 1,1 millioner domæner.

Arkivet har en tilgang på omkring 80 terabyte om året. Hertil kommer så de særlige begivenheds-høstninger, som altså eksempelvis ved folketingsvalg.

Materialet er kun tilgængeligt for forskere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse