Sådan indsamles alle data om valget

Netarkivet trykkede på knappen før statsministeren. Robotter startede jagten på valgdata en time før valg-budskabet.

Artikel top billede

Foto: Netarkivet.dk

Omkring klokken 10 fredag morgen kunne personalet hos Netarkivet.dk endelig trykke på den knap, der startede specialhøstningen af indhold om Folketingsvalget på den danske del af internettet.   
 
Det fortæller Ditte Laursen, der er netarkiv-kurator hos Statsbiblioteket.
 
"Jeg har lige talt med mine kolleger for en halv time siden, og da trykkede vi på knappen," siger hun. 
 
Dermed gik arkivets robotter i gang med at eftersøge hele det danske internet for information om valget og gemme data for eftertiden godt en times tid før, statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) faktisk udskrev valget.
 
Personalet, der ligesom resten af Danmark ventet på valget i uge- eller månedsvis, har erfaring med at høste data fra alle valg tilbage til 2005, da det digitale indhold på nettet blev omfattet af pligtaflevering.
 
Ved sidste folketingsvalg i 2007 indsamlede Netarkivet, der drives af Statsbiblioteket og det Kongelige Bibliotek i fællesskab, 2,2 terabyte data om valget.
 
Men Ditte Laursen forventer, at materialet denne gang vil fylde langt mere.
 
"Ja, vi kan se gennem hele netarkivets historie, at der kommer mere og mere. Vi så allerede i 2007, at det virkelig boomede," siger Ditte Laursen.
 
Hun peger især på net-tv og indhold fra sociale medier som årsager til, at datamængderne vokser.
 
"Alene at der er kommet tv på internettet betyder, at vi rent bits- and bytes-mæssigt kan forvente meget, meget større mængder data," siger hun. 
  
Kun for forskere
Ifølge Ditte Laursen har personalet allerede fodret netrobotterne med en lang række især nyhedssider, som skal besøges i jagten på valg-data. Men folkene vil løbende skrue på, hvor robotterne skal sendes hen. Eksempelvis skal Facebook og andre sociale sites også besøges, siger hun.
 
"Rygterne har jo lydt i lang tid, og vi vidste, at det er en af de store begivenheder, vi selvfølgelig skal dække," siger hun.  
 
Netarkivet.dk rummer totalt 222 terabyte data, som indsamles rutinemæssigt på de omkring 1,1 millioner domæner.

Arkivet har en tilgang på omkring 80 terabyte om året. Hertil kommer så de særlige begivenheds-høstninger, som altså eksempelvis ved folketingsvalg.

Materialet er kun tilgængeligt for forskere.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems