Sådan indsamles alle data om valget

Netarkivet trykkede på knappen før statsministeren. Robotter startede jagten på valgdata en time før valg-budskabet.

Artikel top billede

Foto: Netarkivet.dk

Omkring klokken 10 fredag morgen kunne personalet hos Netarkivet.dk endelig trykke på den knap, der startede specialhøstningen af indhold om Folketingsvalget på den danske del af internettet.   
 
Det fortæller Ditte Laursen, der er netarkiv-kurator hos Statsbiblioteket.
 
"Jeg har lige talt med mine kolleger for en halv time siden, og da trykkede vi på knappen," siger hun. 
 
Dermed gik arkivets robotter i gang med at eftersøge hele det danske internet for information om valget og gemme data for eftertiden godt en times tid før, statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) faktisk udskrev valget.
 
Personalet, der ligesom resten af Danmark ventet på valget i uge- eller månedsvis, har erfaring med at høste data fra alle valg tilbage til 2005, da det digitale indhold på nettet blev omfattet af pligtaflevering.
 
Ved sidste folketingsvalg i 2007 indsamlede Netarkivet, der drives af Statsbiblioteket og det Kongelige Bibliotek i fællesskab, 2,2 terabyte data om valget.
 
Men Ditte Laursen forventer, at materialet denne gang vil fylde langt mere.
 
"Ja, vi kan se gennem hele netarkivets historie, at der kommer mere og mere. Vi så allerede i 2007, at det virkelig boomede," siger Ditte Laursen.
 
Hun peger især på net-tv og indhold fra sociale medier som årsager til, at datamængderne vokser.
 
"Alene at der er kommet tv på internettet betyder, at vi rent bits- and bytes-mæssigt kan forvente meget, meget større mængder data," siger hun. 
  
Kun for forskere
Ifølge Ditte Laursen har personalet allerede fodret netrobotterne med en lang række især nyhedssider, som skal besøges i jagten på valg-data. Men folkene vil løbende skrue på, hvor robotterne skal sendes hen. Eksempelvis skal Facebook og andre sociale sites også besøges, siger hun.
 
"Rygterne har jo lydt i lang tid, og vi vidste, at det er en af de store begivenheder, vi selvfølgelig skal dække," siger hun.  
 
Netarkivet.dk rummer totalt 222 terabyte data, som indsamles rutinemæssigt på de omkring 1,1 millioner domæner.

Arkivet har en tilgang på omkring 80 terabyte om året. Hertil kommer så de særlige begivenheds-høstninger, som altså eksempelvis ved folketingsvalg.

Materialet er kun tilgængeligt for forskere.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice