Sådan indsamles alle data om valget

Netarkivet trykkede på knappen før statsministeren. Robotter startede jagten på valgdata en time før valg-budskabet.

Artikel top billede

Foto: Netarkivet.dk

Omkring klokken 10 fredag morgen kunne personalet hos Netarkivet.dk endelig trykke på den knap, der startede specialhøstningen af indhold om Folketingsvalget på den danske del af internettet.   
 
Det fortæller Ditte Laursen, der er netarkiv-kurator hos Statsbiblioteket.
 
"Jeg har lige talt med mine kolleger for en halv time siden, og da trykkede vi på knappen," siger hun. 
 
Dermed gik arkivets robotter i gang med at eftersøge hele det danske internet for information om valget og gemme data for eftertiden godt en times tid før, statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) faktisk udskrev valget.
 
Personalet, der ligesom resten af Danmark ventet på valget i uge- eller månedsvis, har erfaring med at høste data fra alle valg tilbage til 2005, da det digitale indhold på nettet blev omfattet af pligtaflevering.
 
Ved sidste folketingsvalg i 2007 indsamlede Netarkivet, der drives af Statsbiblioteket og det Kongelige Bibliotek i fællesskab, 2,2 terabyte data om valget.
 
Men Ditte Laursen forventer, at materialet denne gang vil fylde langt mere.
 
"Ja, vi kan se gennem hele netarkivets historie, at der kommer mere og mere. Vi så allerede i 2007, at det virkelig boomede," siger Ditte Laursen.
 
Hun peger især på net-tv og indhold fra sociale medier som årsager til, at datamængderne vokser.
 
"Alene at der er kommet tv på internettet betyder, at vi rent bits- and bytes-mæssigt kan forvente meget, meget større mængder data," siger hun. 
  
Kun for forskere
Ifølge Ditte Laursen har personalet allerede fodret netrobotterne med en lang række især nyhedssider, som skal besøges i jagten på valg-data. Men folkene vil løbende skrue på, hvor robotterne skal sendes hen. Eksempelvis skal Facebook og andre sociale sites også besøges, siger hun.
 
"Rygterne har jo lydt i lang tid, og vi vidste, at det er en af de store begivenheder, vi selvfølgelig skal dække," siger hun.  
 
Netarkivet.dk rummer totalt 222 terabyte data, som indsamles rutinemæssigt på de omkring 1,1 millioner domæner.

Arkivet har en tilgang på omkring 80 terabyte om året. Hertil kommer så de særlige begivenheds-høstninger, som altså eksempelvis ved folketingsvalg.

Materialet er kun tilgængeligt for forskere.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job