Onfone blev til M1 efter nedbrud

Fredag stod der pludselig M1 A/S på Onfones hjemmeside. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen.

Onfone-kunder må fredag formiddag have undret sig over, hvad der skete på Onfones hjemmeside.
 
Inde på www.onfone.dk var der i cirka halvanden time kun et billede af Onfones logo, mens hjemmesiden bar titlen "M1 A/S".
 
M1 er et mobilselskab, der ligesom Onfone er en del af TDC-koncernen.
 
Den mærkelige hjemmeside hænger ifølge Onfones administrerende direktør, Morten Strunge, sammen med den flytning af kunder, der i øjeblikket foregår fra Telenor til TDC's mobilnet. 
 
"Vi er i gang med at flytte alle vores kunder fra Telenor til TDC's net, og så var der en serverfejl," siger han om M1-titlen på Onfones hjemmeside.
 
"Det skulle være løst nu," fortæller han.

Tidligere havde Onfone lejet sig ind i Telenors netværk, men efter TDC købte Onfone i maj, har selskabet arbejdet på at flytte kunderne fra Telenor til TDC's net.  

Onfone er i gang med en større teknisk manøvre, hvor kunderne flyttes fra it-kundeplatformen udviklet af Telmore-stifter Frank Rasmussens MVNO Systems til en platform af samme type, som M1 kører med.

Morten Strunge antager, at det er derfor, at der pludselig stod "M1 A/S" på www.onfone.dk. Der er dog ikke tale om, at de to mobilselskaber kører på den samme platform, da Onfone har udviklet videre på M1's grundplatform.

Mobildirektøren pointerer, at platformen har været oppe at køre siden juli.

MVNO Systems, der udviklede Onfones oprindelige it-platform, blev i maj opkøbt af Telenor - dagen efter TDC's opkøb af Onfone.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S