Onfone blev til M1 efter nedbrud

Fredag stod der pludselig M1 A/S på Onfones hjemmeside. Få forklaringen her.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen.

Onfone-kunder må fredag formiddag have undret sig over, hvad der skete på Onfones hjemmeside.
 
Inde på www.onfone.dk var der i cirka halvanden time kun et billede af Onfones logo, mens hjemmesiden bar titlen "M1 A/S".
 
M1 er et mobilselskab, der ligesom Onfone er en del af TDC-koncernen.
 
Den mærkelige hjemmeside hænger ifølge Onfones administrerende direktør, Morten Strunge, sammen med den flytning af kunder, der i øjeblikket foregår fra Telenor til TDC's mobilnet. 
 
"Vi er i gang med at flytte alle vores kunder fra Telenor til TDC's net, og så var der en serverfejl," siger han om M1-titlen på Onfones hjemmeside.
 
"Det skulle være løst nu," fortæller han.

Tidligere havde Onfone lejet sig ind i Telenors netværk, men efter TDC købte Onfone i maj, har selskabet arbejdet på at flytte kunderne fra Telenor til TDC's net.  

Onfone er i gang med en større teknisk manøvre, hvor kunderne flyttes fra it-kundeplatformen udviklet af Telmore-stifter Frank Rasmussens MVNO Systems til en platform af samme type, som M1 kører med.

Morten Strunge antager, at det er derfor, at der pludselig stod "M1 A/S" på www.onfone.dk. Der er dog ikke tale om, at de to mobilselskaber kører på den samme platform, da Onfone har udviklet videre på M1's grundplatform.

Mobildirektøren pointerer, at platformen har været oppe at køre siden juli.

MVNO Systems, der udviklede Onfones oprindelige it-platform, blev i maj opkøbt af Telenor - dagen efter TDC's opkøb af Onfone.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S