Dell får nordisk ordre til 400 millioner

Dell Computers er løbet med en ordre til en værdi af 400 millioner kroner. Køber er den fælles nordiske dagligvareaktør Coop Norden.

Computerproducenten Dell Computers skal over de næste tre år levere IT-udstyr til den fælles nordiske dagligvareaktør Coop Norden. Det er resultatet af en rammeaftale til en samlet værdi af 400 millioner kroner, som de to selskaber netop har indgået.

Aftalen omfatter levering af stationære og bærbare pc'er, servere, skærme og printere til Coops forretninger i de tre nordiske lande.

Ifølge vice-koncernchef i Coop Norden, Jørgen Clausen, er aftalen med Dell kun den første af en række teknologiske fællesindkøb for Nordens største dagligvare aktør.

- IT-området er det det første vigtige skridt for at opnå fordele. Vi vil meget hurtigt kunne tage fat på andre områder som for eksempel telekommunikation, softwarelicenser med mere, siger han.

Coop Norden forventer at spare 60 millioner kroner om året ved at have indgået en fælles aftale for levering i hele norden.

Dell som forhandler
Ifølge pc-analytiker hos IDC, Anders Elbak, er aftalen en god indikator for den generelle tendens til, at de store virksomheder i højere grad end tidligere køber ind i store fællesaftaler på tværs af landegrænserne for at opnå rabatter. En udvikling, som også betyder, at de store producenter i højere grad agerer som forhandlere.

- De store virksomheder vil kun have én kontakt, når det gælder indkøb af IT-udstyr, og derfor er det værd at bemærke, at aftalen også omfatter printere og skærmterminaler, som Dell ikke selv producerer, siger Anders Elbak.

På printersiden forhandler Dell produkter fra Lexmark, der dermed også får glæde af aftalen.



Vil du vide mere om Dell eller Coop Norden ?
NewsScanner overvåger 300+ medier
Prøv gratis i 30 dage.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse