Viktor fra Vejle indtager verden

Fra iværksætter til vaskeægte virksomhed. Han har arbejdet fire år uden løn på at udvikle og markedsføre et anti-hacking-system. Nu viser resultaterne sig for den 20-årige Viktor Christiansen og hans firma Security Point. Internationale partnere, kunder og investorer dukker op.

Dette er historien om den gode IT-idé, der vokser ud af børneværelset hjemme hos mor og far i Vejle og bliver til en vaskeægte virksomhed med salgbare varer på hylderne. Og det er historien om et særdeles målrettet væsen fra Vejle ved navn Viktor Christiansen.

Computere, netværk og sikkerhed har fascineret ham fra barnsben. Siden ni-års alderen har han eksperimenteret på livet løs og læst mange tykke bøger. Nu er han 20 år og direktør i sit eget IT-sikkerhedsfirma, Security Point, med fem medarbejdere.

- Jeg har altid været fascineret af, at det kunne lade sig gøre at bryde ind i store systemer. Og jeg har altid gerne ville have mit eget firma. Derfor har jeg brugt fire år på at udvikle et anti-hacker-system, Security Point-Scanner, fortæller Viktor Christiansen.

Ikke nørd, men opfinder

Scanneren laver et simuleret angreb på netværkssystemer eller IP-adresser tilkoblet nettet. Systemet fungerer ved, at brugeren jævnligt kobler sig op til Security Points servere og får et sikkerhedstjek.

Viktor Christiansen har ingen formel uddannelse i hverken teknologi eller handel. Han foretrækker selvstudier og at lære af sine erfaringer men har dog taget nogle kurser og certificeringer for at få papir på nogle af sine kompetencer.

Han afviser titlen nørd, selvom hele hans barndom gik med teknik samt skak.

- Jeg kan mere end en nørd kan. Jeg kan forvandle en idé til et produkt og gøre det kommercielt. Jeg er både opfinder og direktør, siger han.

Internationale partnere

I den senere tid har han sammen med sine medarbejdere arbejdet intenst på at markedsføre sikkerhedsscanneren.

- Ingenting kommer af sig selv. Det er rigtig hårdt og dyrt at komme igennem til store firmaer og bevise for dem, at mit produkt er bedre end alt andet. Jeg har prøvet at få nej og nej og nej. Det kræver virkelig tålmodighed, fortæller iværksætteren.

En række softwareforhandlere i Danmark, USA, Australien, Italien og Norge har testet Viktor Christiansens opfindelse. De har for nylig indgået partneraftaler med Security Point. I Danmark er det blandt andre Ravenholm Computing og Dansk EDB-Løsning.

- Nogle af vores partnere er i kontakt med regeringer og militær, som er meget interesserede i værktøjet, lyder det med en vis stolthed i stemmen fra Viktor Christensen.

Afvist tilbud om kapital

Fem gange har investorer tilbudt at skyde kapital i Security Point. Men indtil videre har svaret været nej tak. Viktor Christiansen har i stedet selv finansieret opstarten ved hjælp af lån og konsulentydelser.

- Måske er det grunden til, jeg har overlevet dotcom-døden. Man kan jo sige, at motivationen til at lave noget, der virkelig virker, måske er mindre, når man får pengene, inden man laver arbejdet, ræssonerer Viktor Christiansen.

Høje forventninger

En af de, der har fulgt Viktor Christensens slid, er Annie Brink-Koch. Hun er direktør i virksomheds-kuvøsen IT-Innovation i Vejle, hvor Security Point havde til huse i begyndelsen.

- Viktor Christiansen er en meget flittig, velbegavet ung mand, der brænder for sit produkt. Han vækker stor tillid og jeg er slet ikke i tvivl om, at der venter ham en meget stor fremtid. Han arbejder virkelig hårdt med det og der er vist ikke plads til andet i hans hverdag, siger Annie Brink-Koch.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics