Newsbooster kærer ikke fogedforbud

Newsbooster afventer næste skridt fra Danske Dagblades Forening i sagen om dybe links. DDF har frist indtil fredag i næste uge til at anlægge sagen ved Sø- og Handelsretten.

Efter fogedrettens afgørelse fredag d. 5. juli havde Newsbooster 14 dage til at beslutte, om man ville kære fogedforbudet til Østre Landsret. I dag meddeler Newsboosters direktør, Anders Lautrup-Larsen, på vegne af bestyrelsen, at selskabet ikke kærer kendelsen.

I stedet ønsker Newsbooster at afvente næste skridt, der således er op til Danske Dagblades Forening (DDF). Inden fredag i næste uge skal DDF anlægge en justifikationssag ved en højere retsinstans, formentlig Sø- og Handelsretten. Ellers bortfalder forbudet.

Newsbooster ønsker ikke at kære fogedrettens kendelse, fordi man mener, at det er en sag, der vedrører flere tjenester end Newsbooster. I en justifikationssag vil det være muligt for andre danske og internationale internetmedier og søgemaskiner at intervenere i sagen og altså sætte sig på anklagebænken ved siden af Newsbooster.

I juni https://www.computerworld.dk/default.asp?Mode=2&ArticleID=14957">afviste fogedretten ønsket fra tre andre tilsvarende tjenester om at intervenere i sagen med henvisning til, at der ikke var hjemmel i lovgivningen til at intervenere i en fogedsag. Det vil der derimod være i den retssag, der kommer til at afgøre sagen endeligt.

Newsbooster er specielt utilfreds med fogedrettens vurdering af, at Newsbooster er en nyhedstjeneste. Netop fordi Newsbooster derfor betragtes som en konkurrent til de internetaviser, som Danske Dagblades Forening repræsenterer, fik DDF medhold i sine synspunkter, og Newsbooster blev påbudt at stoppe med at bruge materiale fra internetaviserne.

Relevant link:
Newsbooster.com

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S