Newsbooster kærer ikke fogedforbud

Newsbooster afventer næste skridt fra Danske Dagblades Forening i sagen om dybe links. DDF har frist indtil fredag i næste uge til at anlægge sagen ved Sø- og Handelsretten.

Efter fogedrettens afgørelse fredag d. 5. juli havde Newsbooster 14 dage til at beslutte, om man ville kære fogedforbudet til Østre Landsret. I dag meddeler Newsboosters direktør, Anders Lautrup-Larsen, på vegne af bestyrelsen, at selskabet ikke kærer kendelsen.

I stedet ønsker Newsbooster at afvente næste skridt, der således er op til Danske Dagblades Forening (DDF). Inden fredag i næste uge skal DDF anlægge en justifikationssag ved en højere retsinstans, formentlig Sø- og Handelsretten. Ellers bortfalder forbudet.

Newsbooster ønsker ikke at kære fogedrettens kendelse, fordi man mener, at det er en sag, der vedrører flere tjenester end Newsbooster. I en justifikationssag vil det være muligt for andre danske og internationale internetmedier og søgemaskiner at intervenere i sagen og altså sætte sig på anklagebænken ved siden af Newsbooster.

I juni https://www.computerworld.dk/default.asp?Mode=2&ArticleID=14957">afviste fogedretten ønsket fra tre andre tilsvarende tjenester om at intervenere i sagen med henvisning til, at der ikke var hjemmel i lovgivningen til at intervenere i en fogedsag. Det vil der derimod være i den retssag, der kommer til at afgøre sagen endeligt.

Newsbooster er specielt utilfreds med fogedrettens vurdering af, at Newsbooster er en nyhedstjeneste. Netop fordi Newsbooster derfor betragtes som en konkurrent til de internetaviser, som Danske Dagblades Forening repræsenterer, fik DDF medhold i sine synspunkter, og Newsbooster blev påbudt at stoppe med at bruge materiale fra internetaviserne.

Relevant link:
Newsbooster.com

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    It-specialist til serverteam

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job