Newsbooster kærer ikke fogedforbud

Newsbooster afventer næste skridt fra Danske Dagblades Forening i sagen om dybe links. DDF har frist indtil fredag i næste uge til at anlægge sagen ved Sø- og Handelsretten.

Efter fogedrettens afgørelse fredag d. 5. juli havde Newsbooster 14 dage til at beslutte, om man ville kære fogedforbudet til Østre Landsret. I dag meddeler Newsboosters direktør, Anders Lautrup-Larsen, på vegne af bestyrelsen, at selskabet ikke kærer kendelsen.

I stedet ønsker Newsbooster at afvente næste skridt, der således er op til Danske Dagblades Forening (DDF). Inden fredag i næste uge skal DDF anlægge en justifikationssag ved en højere retsinstans, formentlig Sø- og Handelsretten. Ellers bortfalder forbudet.

Newsbooster ønsker ikke at kære fogedrettens kendelse, fordi man mener, at det er en sag, der vedrører flere tjenester end Newsbooster. I en justifikationssag vil det være muligt for andre danske og internationale internetmedier og søgemaskiner at intervenere i sagen og altså sætte sig på anklagebænken ved siden af Newsbooster.

I juni https://www.computerworld.dk/default.asp?Mode=2&ArticleID=14957">afviste fogedretten ønsket fra tre andre tilsvarende tjenester om at intervenere i sagen med henvisning til, at der ikke var hjemmel i lovgivningen til at intervenere i en fogedsag. Det vil der derimod være i den retssag, der kommer til at afgøre sagen endeligt.

Newsbooster er specielt utilfreds med fogedrettens vurdering af, at Newsbooster er en nyhedstjeneste. Netop fordi Newsbooster derfor betragtes som en konkurrent til de internetaviser, som Danske Dagblades Forening repræsenterer, fik DDF medhold i sine synspunkter, og Newsbooster blev påbudt at stoppe med at bruge materiale fra internetaviserne.

Relevant link:
Newsbooster.com

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S