Newsbooster kærer ikke fogedforbud

Newsbooster afventer næste skridt fra Danske Dagblades Forening i sagen om dybe links. DDF har frist indtil fredag i næste uge til at anlægge sagen ved Sø- og Handelsretten.

Efter fogedrettens afgørelse fredag d. 5. juli havde Newsbooster 14 dage til at beslutte, om man ville kære fogedforbudet til Østre Landsret. I dag meddeler Newsboosters direktør, Anders Lautrup-Larsen, på vegne af bestyrelsen, at selskabet ikke kærer kendelsen.

I stedet ønsker Newsbooster at afvente næste skridt, der således er op til Danske Dagblades Forening (DDF). Inden fredag i næste uge skal DDF anlægge en justifikationssag ved en højere retsinstans, formentlig Sø- og Handelsretten. Ellers bortfalder forbudet.

Newsbooster ønsker ikke at kære fogedrettens kendelse, fordi man mener, at det er en sag, der vedrører flere tjenester end Newsbooster. I en justifikationssag vil det være muligt for andre danske og internationale internetmedier og søgemaskiner at intervenere i sagen og altså sætte sig på anklagebænken ved siden af Newsbooster.

I juni https://www.computerworld.dk/default.asp?Mode=2&ArticleID=14957">afviste fogedretten ønsket fra tre andre tilsvarende tjenester om at intervenere i sagen med henvisning til, at der ikke var hjemmel i lovgivningen til at intervenere i en fogedsag. Det vil der derimod være i den retssag, der kommer til at afgøre sagen endeligt.

Newsbooster er specielt utilfreds med fogedrettens vurdering af, at Newsbooster er en nyhedstjeneste. Netop fordi Newsbooster derfor betragtes som en konkurrent til de internetaviser, som Danske Dagblades Forening repræsenterer, fik DDF medhold i sine synspunkter, og Newsbooster blev påbudt at stoppe med at bruge materiale fra internetaviserne.

Relevant link:
Newsbooster.com

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S