Navision-dræber syder i open source gryden

Open source er meget mere end bare styresystemet Linux. Øverst på de frie udvikleres aktivitetsliste står nemlig et ERP-system, som går efter nøjagtig samme målgruppe som Navision.

Gratis ERP/CRM, storage management, firewall-administration, kontor-rammesystemer og Java applikations server er bare nogle af de muligheder, som er tilgængelige i dag som open source. Dermed kan en virksomhed spare i tusindvis af kroner på software.

Tornene i open source:

Open source er ikke nødvendigvis en rosenfarvet gratis oplevelse. Produkterne er under evig udvikling ? eller ingen, hvis programmørflokken taber pusten.

Det betyder, at dokumentationen måske ikke helt svarer til virkeligheden, og ingen kan nemlig vide 100 procent, hvad morgendagen gemmer med semi-anarkistisk programudvikling.

Desuden kan det være svært at få ændringer igennem, idet de færreste mindre virksomheder lige har et par C++ eller java-programmører siddende.

IT-forhandlerne har indtil nu ikke vist den store flair for at tjene penge på open source. Det skyldes, at de bløde ydelser som applikations-tilretning og service normalt hæftes op på et salg af software eller hardware.

Det betyder, at en satsning på open source nødvendigvis også indebærer, at man selv må finde en support-kanal.

Og funktionaliteten er på højde med den kommercielle software. Compiere er et komplet ERP/CRM- og POS-system (Point of Sales). Systemet er et traditionelt client/server-system, der på serversiden bygger på Oracle 9i, Java 1.4, Apache og Tomcat-applikationsserver-modulet til Apache.

Anvendelsen af Apache betyder, at en browser også kan anvendes som klient. Oracle-databasen er det eneste element i applikationen, som er closed source, hvilket har fået udviklingsholdet til at starte en konvertering til PostgreSQL-databasen. Compiere er beregnet til virksomheder med en omsætning mellem 2 og 20 millioner dollar og indeholder ERP/CRM med tilbudsstyring, procurement-modul, leverandørstyring, analysemodul og en komplet web-shop.

Compiere reklamerer med, at systemet allerede er hentet 310.000 gange, og man tilbyder service og support på systemet.

Massevis af middleware

Men der er mere i open source-gryden. JBOSS er en komplet applikationsserver, skrevet i programmeringssproget Java.

Også her er der en organisation bag, som bruger open source-applikationen kommercielt.

TUTOS er et kalender/projektstyrings-system, der er programmeret i PHP og derfor rent browser-baseret. Der er lommecomputer-integration og mulighed for Java-plugins på vej ifølge TUTOS-hjemmesiden.

Og man kunne passende bruge TUTOS til at styre implementeringen af osCommerce. Det er en komplet webgenerator, som anvender Apache-webserver, databasen MySQL og PHP-programmering til at danne e-handels-websteder. Ifølge osCommerce er det nærmest kun at tilføje varebeskrivelser og priser, så klarer systemet resten.

Resultatet af anstrengelserne kan passende analyseres med AWStats, som er en analyse-applikation til logfiler fra web-servere. Denne applikation er baseret på programmeringssproget Perl, og er dermed uafhængig af styresystem. På systemsiden er der også rigeligt med guf. Der er for eksempel en applikation til styring af firewalls, en applikation til styring af lagersystemer, administrationssystemer til PHP-applikationer og meget mere.

Nyttige links:
www.compiere.org
www.jboss.org
www.tutos.org
www.oscommerce.com
www.awstats.sourceforge.net
www.sourceforge.org

Denne artikel stammer fra den trykte udgave af Computerworld

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    IT-projektleder til SAP i Banedanmark

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S