Framfab mindsker underskud

Framfab koncernen taber fortsat penge og har de seneste tre måneder skilt sig af med 45 ansatte. Men underskuddet er dog mindsket, og i de danske og svenske datterselskaber er driftresultatet positivt, fremgår det af dagens kvartalsregnskab.

Framfab koncernen tabte 18,5 millioner kroner ud af en omsætning på 70,9 millioner kroner i andet kvartal af 2002. Det fremgår af selskabets kvartalsregnskab, som blev offentliggjort i dag onsdag.

Administrerende direktør i Framfab, Anders Ekman, forklarer underskuddet - og en tilbagegang i omsætningen på hele 43 procent i forhold til samme kvartal sidste år - med et fortsat vigende marked for internet-løsninger.

- Den europæiske internet- og IT-konsulentbranche ? inklusiv Framfab ? blev påvirket af et yderligere fald i efterspørgslen i andet kvartal. Den lavere efterspørgsel skyldes, at kunder venter og udskyder implementeringen af nye projekter, mens de venter på opsving i konjunkturerne, siger Anders Ekman i en kommentar til regnskabet.

Den dalende efterspørgsel har fået Anders Ekman til at afskedige i alt 45 medarbejdere i koncernen i løbet af de seneste tre måneder. 563 har i dag job i Framfab.

Dansk-svensk overskud

Framfab Kvartalsregnskab
Millioner kroner2.Q 20022.Q 2001
Omsætning70,9121,8
Bruttofortjeneste- 17,4 - 113,1
Resultat før skat - 18,5 - 120
Resultat - 18,5 - 85,5
På trods af røde tal og afskedigelser, så viser kvartalsregnskabet, at Framfab har bedre styr på forretningen end for et år side. Det samlede koncern-underskud er faldet med 78 procent fra 85,5 millioner kroner i andet kvartal af 2001 til 18,5 i samme kvartal i år.

Samtidig oplyses det, at Framfabs aktiviteter i Danmark og Sverige gav et positivt driftresultat i årets første seks måneder. Det fremgår ikke, hvor stort overskuddet er, men administrerende direktør i Framfab Danmark, Jesper Andersen, har tidligere fortalt til Computerworld Online, at målet er at levere et samlet dansk plus for hele regnskabsåret 2002.

Som led i at nå dette resultat har Jesper Andersen også trimmet den danske organisation i årets første seks måneder. Ved årsskiftet var 85 ansat i Framfab Danmark, men det tal er nu reduceret til 67 mand, oplyser Jesper Andersen til Computerworld Online.

Markedet afgør fremtid

Når den samlede Framfab-koncern fortsat leverer negative resultater, så skyldes det primært tab på aktiviteterne i Tyskland og Frankrig.

På koncernniveau er forventningerne til andet halvår af 2002 et bedre resultat end i årets første seks måneder, men det er under forudsætning af, at markedet ikke forværres, som det hedder i regnskabet.

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S