V: Newsbooster skal drøftes i EU

Videnskabsminister Helge Sander (V) vil ifølge sin partifælle IT-ordfører Anders Møller tage Newsboostersagen op i EU-regi. Der skal kigges på reglerne for brug af databaser, oplyser han.

Sagen om Danske Dagblades Forening og Newsbooster har allerede givet genlyd i den internationale presse. Nu vil Danmark søge at få en diskussion i EU med udgangspunkt i problemstillingerne i sagen.

I det nye nummer af Danmarks Journalist Højskoles elektroniske magasin, eJour, har Venstres IT-ordfører, Anders Møller et indlæg. Heri skriver han, at han har diskuteret Newsboostersagen med partifællen, videnskabsminister Helge Sander.

De er blevet enige om, at Helge Sander som led i det danske formandsskab vil undersøge, hvordan de øvrige EU-lande bruger den databaselovgivning, som borgerne er omfattet af.

Ifølge Anders Møller er den amerikanske lovgivning noget anderledes. Den har et afsnit, der gør det lovligt at trække oplysninger ud af en database og placere dem i det offentlige rum - eksempelvis ved at benytte dybe links.

Læs eJour her

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job