V: Newsbooster skal drøftes i EU

Videnskabsminister Helge Sander (V) vil ifølge sin partifælle IT-ordfører Anders Møller tage Newsboostersagen op i EU-regi. Der skal kigges på reglerne for brug af databaser, oplyser han.

Sagen om Danske Dagblades Forening og Newsbooster har allerede givet genlyd i den internationale presse. Nu vil Danmark søge at få en diskussion i EU med udgangspunkt i problemstillingerne i sagen.

I det nye nummer af Danmarks Journalist Højskoles elektroniske magasin, eJour, har Venstres IT-ordfører, Anders Møller et indlæg. Heri skriver han, at han har diskuteret Newsboostersagen med partifællen, videnskabsminister Helge Sander.

De er blevet enige om, at Helge Sander som led i det danske formandsskab vil undersøge, hvordan de øvrige EU-lande bruger den databaselovgivning, som borgerne er omfattet af.

Ifølge Anders Møller er den amerikanske lovgivning noget anderledes. Den har et afsnit, der gør det lovligt at trække oplysninger ud af en database og placere dem i det offentlige rum - eksempelvis ved at benytte dybe links.

Læs eJour her

Læses lige nu

    Shure Scandinavia A/S

    Senior DevOps Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S