V: Newsbooster skal drøftes i EU

Videnskabsminister Helge Sander (V) vil ifølge sin partifælle IT-ordfører Anders Møller tage Newsboostersagen op i EU-regi. Der skal kigges på reglerne for brug af databaser, oplyser han.

Sagen om Danske Dagblades Forening og Newsbooster har allerede givet genlyd i den internationale presse. Nu vil Danmark søge at få en diskussion i EU med udgangspunkt i problemstillingerne i sagen.

I det nye nummer af Danmarks Journalist Højskoles elektroniske magasin, eJour, har Venstres IT-ordfører, Anders Møller et indlæg. Heri skriver han, at han har diskuteret Newsboostersagen med partifællen, videnskabsminister Helge Sander.

De er blevet enige om, at Helge Sander som led i det danske formandsskab vil undersøge, hvordan de øvrige EU-lande bruger den databaselovgivning, som borgerne er omfattet af.

Ifølge Anders Møller er den amerikanske lovgivning noget anderledes. Den har et afsnit, der gør det lovligt at trække oplysninger ud af en database og placere dem i det offentlige rum - eksempelvis ved at benytte dybe links.

Læs eJour her

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect