V: Newsbooster skal drøftes i EU

Videnskabsminister Helge Sander (V) vil ifølge sin partifælle IT-ordfører Anders Møller tage Newsboostersagen op i EU-regi. Der skal kigges på reglerne for brug af databaser, oplyser han.

Sagen om Danske Dagblades Forening og Newsbooster har allerede givet genlyd i den internationale presse. Nu vil Danmark søge at få en diskussion i EU med udgangspunkt i problemstillingerne i sagen.

I det nye nummer af Danmarks Journalist Højskoles elektroniske magasin, eJour, har Venstres IT-ordfører, Anders Møller et indlæg. Heri skriver han, at han har diskuteret Newsboostersagen med partifællen, videnskabsminister Helge Sander.

De er blevet enige om, at Helge Sander som led i det danske formandsskab vil undersøge, hvordan de øvrige EU-lande bruger den databaselovgivning, som borgerne er omfattet af.

Ifølge Anders Møller er den amerikanske lovgivning noget anderledes. Den har et afsnit, der gør det lovligt at trække oplysninger ud af en database og placere dem i det offentlige rum - eksempelvis ved at benytte dybe links.

Læs eJour her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen