V: Newsbooster skal drøftes i EU

Videnskabsminister Helge Sander (V) vil ifølge sin partifælle IT-ordfører Anders Møller tage Newsboostersagen op i EU-regi. Der skal kigges på reglerne for brug af databaser, oplyser han.

Sagen om Danske Dagblades Forening og Newsbooster har allerede givet genlyd i den internationale presse. Nu vil Danmark søge at få en diskussion i EU med udgangspunkt i problemstillingerne i sagen.

I det nye nummer af Danmarks Journalist Højskoles elektroniske magasin, eJour, har Venstres IT-ordfører, Anders Møller et indlæg. Heri skriver han, at han har diskuteret Newsboostersagen med partifællen, videnskabsminister Helge Sander.

De er blevet enige om, at Helge Sander som led i det danske formandsskab vil undersøge, hvordan de øvrige EU-lande bruger den databaselovgivning, som borgerne er omfattet af.

Ifølge Anders Møller er den amerikanske lovgivning noget anderledes. Den har et afsnit, der gør det lovligt at trække oplysninger ud af en database og placere dem i det offentlige rum - eksempelvis ved at benytte dybe links.

Læs eJour her

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics