V-ordfører: Regionerne er små it-kongedømmer

Ordfører tordner mod regionernes EPJ-indsats. Han vil ikke afvise, at nogle af regionernes it-opgaver i fremtiden skal varetages af Statens It.

Artikel top billede

Nu melder Venstres it-ordfører sig på banen i EPJ-debatten.

"Det er dybt, dybt beskæmmende, at patienter har lidt overlast, og at borgenes penge er forsvundet op i den blå luft, fordi regionerne ikke har været i stand til at koordinere deres udvikling af EPJ," siger Michael Aastrup-Jensen.

Ordføreren affejer beskyldninger under valgkampen fra Socialdemokraternes Yildiz Akdogan mod tidligere sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen som "forventet".

Og så får en anden socialdemokrat, regionsformand Bent Hansen, en bemærkning med på vejen om sin udtalelse tilbage fra 2005 om, at det skal være slut med at skyde med spredehagl.

"Jeg er enig i Bent Hansens udmelding om, at det skal være slut med at skyde med spredehagl, men det undrer mig, at han som formand for regionerne først når til den erkendelse nu," siger Michael Aastrup-Jensen.

Ensartet høj kvalitet

Samtidig forklarer it-ordføreren, at han ønsker at sikre patienterne en ensartet høj kvalitet i hele landet. Derfor må strukturen i sundhedsvæsenet ændres.

"Med hensyn til it-opgaverne synes jeg, at en oplagt case er de elektroniske patientjournaler, hvor der er blevet etableret en række systemer, der har svært ved at kommunikere med hinanden," siger han.

"Den slags er bestemt ikke med til at sikre bedre kvalitet i sundhedsvæsenet."

"Her vil det komme patienterne til gode, at vi afskaffer de fem regioner, så vi kan få en ensartet struktur på it-området," fortæller Michael Aastrup-Jensen.

Små kongedømmer

Samtidig er der stor forskel på, hvordan regionerne klarer sig på de forskellige områder, og ofte har de svært ved at lære af hinanden, mener ordføreren.

"Også her ser jeg en klar fordel ved at gøre op med de fem selvstændige regioner, der indimellem fungerer som små kongedømmer."

"Også på it-området må det være oplagt, at der er en gevinst at hente ved at etablere en stærkere overordnet struktur, så de gode erfaringer kan komme alle patienter til gode," siger Venstre-manden.

I første omgang skal der nedsættes et par arbejdsgrupper, men alt er i spil, understreger han.

"Jeg vil bestemt ikke afvise, at nogle af it-opgaverne i den nye sygehusstruktur med fordel vil kunne varetages af Statens IT, men nu synes jeg, vi skal vente og se, hvad de nedsatte arbejdsgrupper leverer af konkrete løsningsmodeller," slutter Michael Aastrup-Jensen.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,