Datatilsynet stopper kommunernes NemID-login

Medarbejderne i de danske kommuner må ikke længere bruge en privat NemID til at logge på arbejdspladsens it-systemer.

Artikel top billede

Datatilsynet har i en ny afgørelse vurderet, at det er i strid med persondataloven, hvis de ansatte i landets kommuner bliver bedt om at logge på systemerne med deres personlige NemID.

Det oplyser Datatilsynet.

Det var Kommunernes Landsforening (KL), der i midten af juni bad Datatilsynet om en udtalelse vedrørende det forhold, at flere kommuner stiller krav om, at kommunens medarbejdere skal anvende deres personlige NemID som en del af kommunens login-procedure.

KL mente, at det er et problem, at man på denne måde sammenblander personlig og erhvervsmæssig NemID.

Det har Datatilsynet nu givet KL ret i med denne udtalelse:

"Offentligt ansattes anvendelse af personlig NemID som adgangsgivende til myndighedens systemer i arbejdsmæssig sammenhæng er efter Datatilsynets opfattelse ikke i overensstemmelse med persondatalovens § 41, stk. 3."

Snot for sig og skæg for sig

Med andre ord skal privatliv og arbejde ikke blandes sammen.

Datatilsynet lægger blandt andet vægt på, at sikkerheden ikke er i orden.

En medarbejder kan have et privat motiv til at spærre en NemID ved eksempelvis misbrug.

Det betyder, at myndigheden ikke har kontrollen over medarbejdernes autorisation og adgange.

Desuden har kommunen ikke myndighed til at spærre en medarbejders personlige NemID, hvis medarbejderen eksempelvis misbruger de kommunale systemer.

Hele afgørelsen kan læses på Datatilsynets webside.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job