Lille mobilselskab vinder over Telenor

Et lille mobilselskab vinder over tele-giganten i en strid om både sono-navnet samt en delfin som logo.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen.

En strid om brug af navn og logo er nået til vejs ende.
 
Sagen omhandler det lille mobilselskab Sonomios navn samt logo. 
 
Danmarks næststørste teleselskab, Telenor, aflivede i sommeren 2009 navnet Sonofon, da selskabet slog Cybercity og Sonofon sammen under den samme paraply, Telenor.
 
Forinden havde Sonofon i 2006 sagt farvel til delfinen, som i mange år udgjorde mobilselskabets logo.
 
I april 2010 etablerede nogle tidligere Sonofon-folk et nyt mobilselskab ved navn Sonomio med netop en delfin som logo.
 
"En del af aktionærerne her har været med til at stifte Sonofon i sin tid, og de syntes, at der manglede et mobilselskab med de værdier, som de stiftede Sonofon med i tidernes morgen," fortæller Anette Buus, administrerende direktør i firmaet.
 
Klagede over navn og logo 
Telenor bad Klagenævnet for Domænenavne om at fratage Sonomio domænenavnet sonomio.dk, men det blev afvist, berettede ComOn i februar.
 
Telenor gjorde dog også indsigelser over for navn og logo hos Patent- og Varemærkestyrelsen, men indsigelserne blev heller ikke her imødekommet. Herefter blev Sonomios navn og logo registreret, og Telenor fik igen en periode til at gøre indsigelser.
 
"Men selskabet kom ikke med indsigelser, og derfor blev det registreret til os," siger Anette Buus.
 
ComOn kunne i februar også afsløre, at det var samme grafiker, som havde lavet både Sonofons og Sonomios logo.

Annonce

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job