Lille mobilselskab vinder over Telenor

Et lille mobilselskab vinder over tele-giganten i en strid om både sono-navnet samt en delfin som logo.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen.

En strid om brug af navn og logo er nået til vejs ende.
 
Sagen omhandler det lille mobilselskab Sonomios navn samt logo. 
 
Danmarks næststørste teleselskab, Telenor, aflivede i sommeren 2009 navnet Sonofon, da selskabet slog Cybercity og Sonofon sammen under den samme paraply, Telenor.
 
Forinden havde Sonofon i 2006 sagt farvel til delfinen, som i mange år udgjorde mobilselskabets logo.
 
I april 2010 etablerede nogle tidligere Sonofon-folk et nyt mobilselskab ved navn Sonomio med netop en delfin som logo.
 
"En del af aktionærerne her har været med til at stifte Sonofon i sin tid, og de syntes, at der manglede et mobilselskab med de værdier, som de stiftede Sonofon med i tidernes morgen," fortæller Anette Buus, administrerende direktør i firmaet.
 
Klagede over navn og logo 
Telenor bad Klagenævnet for Domænenavne om at fratage Sonomio domænenavnet sonomio.dk, men det blev afvist, berettede ComOn i februar.
 
Telenor gjorde dog også indsigelser over for navn og logo hos Patent- og Varemærkestyrelsen, men indsigelserne blev heller ikke her imødekommet. Herefter blev Sonomios navn og logo registreret, og Telenor fik igen en periode til at gøre indsigelser.
 
"Men selskabet kom ikke med indsigelser, og derfor blev det registreret til os," siger Anette Buus.
 
ComOn kunne i februar også afsløre, at det var samme grafiker, som havde lavet både Sonofons og Sonomios logo.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S