Lille mobilselskab vinder over Telenor

Et lille mobilselskab vinder over tele-giganten i en strid om både sono-navnet samt en delfin som logo.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen.

En strid om brug af navn og logo er nået til vejs ende.
 
Sagen omhandler det lille mobilselskab Sonomios navn samt logo. 
 
Danmarks næststørste teleselskab, Telenor, aflivede i sommeren 2009 navnet Sonofon, da selskabet slog Cybercity og Sonofon sammen under den samme paraply, Telenor.
 
Forinden havde Sonofon i 2006 sagt farvel til delfinen, som i mange år udgjorde mobilselskabets logo.
 
I april 2010 etablerede nogle tidligere Sonofon-folk et nyt mobilselskab ved navn Sonomio med netop en delfin som logo.
 
"En del af aktionærerne her har været med til at stifte Sonofon i sin tid, og de syntes, at der manglede et mobilselskab med de værdier, som de stiftede Sonofon med i tidernes morgen," fortæller Anette Buus, administrerende direktør i firmaet.
 
Klagede over navn og logo 
Telenor bad Klagenævnet for Domænenavne om at fratage Sonomio domænenavnet sonomio.dk, men det blev afvist, berettede ComOn i februar.
 
Telenor gjorde dog også indsigelser over for navn og logo hos Patent- og Varemærkestyrelsen, men indsigelserne blev heller ikke her imødekommet. Herefter blev Sonomios navn og logo registreret, og Telenor fik igen en periode til at gøre indsigelser.
 
"Men selskabet kom ikke med indsigelser, og derfor blev det registreret til os," siger Anette Buus.
 
ComOn kunne i februar også afsløre, at det var samme grafiker, som havde lavet både Sonofons og Sonomios logo.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S