Nedtur: Internet Explorer bliver snart vippet af tronen

Microsofts browser, Internet Explorer, står til inden længe at miste pladsen som verdens mest populære browser. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsofts Internet Explorer står til at miste pladsen som verdens foretrukne browser inden næste sommer, konkluderer web-analysefirmaet Net Applications i en ny rapport.

Hvis faldet i andele sker med samme hastighed over de næste 12 måneder, som det gør nu, vil IE sidde på en markedsandel på under 50 procent til juni næste år.

I løbet af august mistede IE omkring syv-tiendedele af et procentpoint af brugerandelen, som faldt til 55,3 procent.

Det er ny bundrekord for den engang allesstedsnærværende browser. I løbet af det seneste år er IE's markedandel faldet med 6,9 point.

Men Microsoft understreger fortsat, at IE9 har succes, især på Windows 7. IE9 blev lanceret sidste marts, hvilket du kan læse mere om her.

På det nyere operativsystem udgør IE9 omkring 20,4 procent af alle browserne på verdensplan, og 27,7 procent på Windows 7 i USA, sagde Roger Capriotti, der er marketingchef for IE, i et interview i denne uge.

"Det er sådan, vi måler succes for hele IE-forretningen," sagde han med en henvisning til Microsofts fokus på IE9 og Windows 7.

IE9 kører på Windows 7 og Vista, men virker ikke med den 10 år gamle Windows XP, der fortsat er det styresystem, der findes på flest pc'er i verden.

Chrome vinder frem

Stort set hele IE's tab i markedsandele det sidste år - og et mindre dramatisk tab for Mozillas Firefox - er gået til Googles browser Chrome, fortæller Net Applications

I løbet af de seneste 12 måneder har Chrome taget et hop fra 7,8 procentpoint til 15,5 procent. I løbet af august alene steg Chromes andel med 1,2 procentpoint - den største stigning nogensinde.

Firefox faldt med to-tiendedele af et point og endte august med en andel på 22,6 procent, og det er også en bundrekord, siden browseren var på sit højeste niveau i april 2010.

Mozillas browser er i fare for at miste den andenplads, som Firefox har siddet på i årevis som den primære browser efter IE.

Hvis Firefox og Chrome fortsætter udviklingen fra de seneste 12 måneder, vil Chrome overtage andenpladsen fra Firefox omkring det samme tidspunkt, hvor IE ryger under en andel på 50 procent, nemlig juni 2012.

Apples Safari ligger på et stabilt niveau på 4,6 procent, ligesom Operas software Opera, som lå på 1,7 procent i sidste måned.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S