Nedtur: Internet Explorer bliver snart vippet af tronen

Microsofts browser, Internet Explorer, står til inden længe at miste pladsen som verdens mest populære browser. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsofts Internet Explorer står til at miste pladsen som verdens foretrukne browser inden næste sommer, konkluderer web-analysefirmaet Net Applications i en ny rapport.

Hvis faldet i andele sker med samme hastighed over de næste 12 måneder, som det gør nu, vil IE sidde på en markedsandel på under 50 procent til juni næste år.

I løbet af august mistede IE omkring syv-tiendedele af et procentpoint af brugerandelen, som faldt til 55,3 procent.

Det er ny bundrekord for den engang allesstedsnærværende browser. I løbet af det seneste år er IE's markedandel faldet med 6,9 point.

Men Microsoft understreger fortsat, at IE9 har succes, især på Windows 7. IE9 blev lanceret sidste marts, hvilket du kan læse mere om her.

På det nyere operativsystem udgør IE9 omkring 20,4 procent af alle browserne på verdensplan, og 27,7 procent på Windows 7 i USA, sagde Roger Capriotti, der er marketingchef for IE, i et interview i denne uge.

"Det er sådan, vi måler succes for hele IE-forretningen," sagde han med en henvisning til Microsofts fokus på IE9 og Windows 7.

IE9 kører på Windows 7 og Vista, men virker ikke med den 10 år gamle Windows XP, der fortsat er det styresystem, der findes på flest pc'er i verden.

Chrome vinder frem

Stort set hele IE's tab i markedsandele det sidste år - og et mindre dramatisk tab for Mozillas Firefox - er gået til Googles browser Chrome, fortæller Net Applications

I løbet af de seneste 12 måneder har Chrome taget et hop fra 7,8 procentpoint til 15,5 procent. I løbet af august alene steg Chromes andel med 1,2 procentpoint - den største stigning nogensinde.

Firefox faldt med to-tiendedele af et point og endte august med en andel på 22,6 procent, og det er også en bundrekord, siden browseren var på sit højeste niveau i april 2010.

Mozillas browser er i fare for at miste den andenplads, som Firefox har siddet på i årevis som den primære browser efter IE.

Hvis Firefox og Chrome fortsætter udviklingen fra de seneste 12 måneder, vil Chrome overtage andenpladsen fra Firefox omkring det samme tidspunkt, hvor IE ryger under en andel på 50 procent, nemlig juni 2012.

Apples Safari ligger på et stabilt niveau på 4,6 procent, ligesom Operas software Opera, som lå på 1,7 procent i sidste måned.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S