Nedtur: Internet Explorer bliver snart vippet af tronen

Microsofts browser, Internet Explorer, står til inden længe at miste pladsen som verdens mest populære browser. Se her hvorfor.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsofts Internet Explorer står til at miste pladsen som verdens foretrukne browser inden næste sommer, konkluderer web-analysefirmaet Net Applications i en ny rapport.

Hvis faldet i andele sker med samme hastighed over de næste 12 måneder, som det gør nu, vil IE sidde på en markedsandel på under 50 procent til juni næste år.

I løbet af august mistede IE omkring syv-tiendedele af et procentpoint af brugerandelen, som faldt til 55,3 procent.

Det er ny bundrekord for den engang allesstedsnærværende browser. I løbet af det seneste år er IE's markedandel faldet med 6,9 point.

Men Microsoft understreger fortsat, at IE9 har succes, især på Windows 7. IE9 blev lanceret sidste marts, hvilket du kan læse mere om her.

På det nyere operativsystem udgør IE9 omkring 20,4 procent af alle browserne på verdensplan, og 27,7 procent på Windows 7 i USA, sagde Roger Capriotti, der er marketingchef for IE, i et interview i denne uge.

"Det er sådan, vi måler succes for hele IE-forretningen," sagde han med en henvisning til Microsofts fokus på IE9 og Windows 7.

IE9 kører på Windows 7 og Vista, men virker ikke med den 10 år gamle Windows XP, der fortsat er det styresystem, der findes på flest pc'er i verden.

Chrome vinder frem

Stort set hele IE's tab i markedsandele det sidste år - og et mindre dramatisk tab for Mozillas Firefox - er gået til Googles browser Chrome, fortæller Net Applications

I løbet af de seneste 12 måneder har Chrome taget et hop fra 7,8 procentpoint til 15,5 procent. I løbet af august alene steg Chromes andel med 1,2 procentpoint - den største stigning nogensinde.

Firefox faldt med to-tiendedele af et point og endte august med en andel på 22,6 procent, og det er også en bundrekord, siden browseren var på sit højeste niveau i april 2010.

Mozillas browser er i fare for at miste den andenplads, som Firefox har siddet på i årevis som den primære browser efter IE.

Hvis Firefox og Chrome fortsætter udviklingen fra de seneste 12 måneder, vil Chrome overtage andenpladsen fra Firefox omkring det samme tidspunkt, hvor IE ryger under en andel på 50 procent, nemlig juni 2012.

Apples Safari ligger på et stabilt niveau på 4,6 procent, ligesom Operas software Opera, som lå på 1,7 procent i sidste måned.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S