Ny Ruby on Rails i fuld fart frem over skinnerne

Den nyeste version af Ruby on Rails får forbedret performance. JQuery bliver samtidig nyt standardbibliotek for Ruby on Rails.

Artikel top billede

Danske David Heinemeier Hansson er klar med en ny version af sit populære webudviklingsframework Ruby on Rails.

Det er lidt over et år siden, at version 3.0 af Ruby on Rails blev frigivet.

Nu kommer så den nyeste version 3.1 af Ruby on Rails og den version står i performance-optimeringens tegn.

JavaScript samles i een fil

Blandt nyhederne er blandt andet anvendelse af Sprockets-teknologien. Sprockets-teknologien gør det nemmere for udviklere at organisere JavaScript-filer, der indgår i en webapplikation.

Når webapplikationen skal sættes i drift, kan en præ-processor samle koden fra forskellige Javascript-filer til een enkelt .js-fil.

Det øger hastigheden for load af en webside, da al koden er samlet et sted og dermed reducers antallet af HTTP-forespørgsler.

Sprockets er en del af Ruby on Rails Asset pipeline, der blandt andet skal minimere og komprimere Javascript og stylesheets.

Lad HTTP strømmen flyde

En anden performanceforbedring kommer med HTTP Streaming, der tillader en browser at hente stylesheets og javascript for en webside, selvom serveren endnu ikke har genereret hele siden.

For at den nye Ruby on Rails kan anvende HTTP Streaming kræver det dog, at den underliggende Ruby er version 1.9.2.

Caching af records

Den nye version af Ruby on Rails kommer også med en Identity Map. Når der læses en record fra databasen, bliver data holdt i en cache, så data kan tilgås igen uden at der læses fra databasen igen.  

Endelig bliver JavaScript-biblioteket for Ruby on Rails sat til at være JQuery som standard. Hvis man ønsker at anvende Prototype, der hidtil har været Ruby on Rails' standard JavaScript-bibliotek, er det enkelt at skifte til det.

Du kan læse mere om den nye version af Ruby on Rails her og i videoen nedenfor beretter David Heinemeier Hansson om designfilosofien bag de nye features i Ruby on Rails.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S