Cyberkriminelle rammer hver dag 2.000 danskere

Flere end 2.000 danskere rammes hver dag året rundt af en eller anden form for internetkriminalitet. Omkostningerne nærmer sig tre milliarder kroner. Se her hvordan du kan sikre dig.

Artikel top billede

Ny undersøgelse fra it-sikkerhedsfirmaet Norton viser, at flere end 750.000 danske pc-brugere sidste år blev ramt af internetkriminalitet.

De samlede omkostninger rundede 1,7 milliarder kroner i direkte finansielle tab og yderligere 997,3 millioner kroner i tabt arbejdsfortjeneste.

"Jo mere sofistikerede internetforbrydelserne bliver, desto dyrere bliver de at forhindre," udtaler Jan Skelbæk, nordisk direktør for Symantec.

Ifølge Nortons årlige undersøgelse, Norton Crime Report 2011, er 57 procent af den voksne befolkning i Danmark blevet ramt af internetkriminalitet på et tidspunkt i deres liv. Og hvert andet minut rammes tre danskere af internetkriminalitet, hvilket bliver til mere end 2.000 ofre hver dag.

Internetkriminaliteten flytter over på mobilen

Rapporten viser, at to procent af voksne har været udsat for en forbrydelse via deres mobil. Her skal det bemærkes, at en forbrydelse ifølge Norton også omfatter computervirus og malware.

Kombinationen af en øget udbredelse af smartphones, flere sociale netværk og sikkerhedsbrist i mobilbeskyttelsen er ifølge Nortons undersøgelse sandsynligvis baggrunden for den voksende mængde internetkriminalitet på mobiltelefoner.

Undersøgelsen viser, at sociale netværk får større og større indflydelse, og at mobiltelefonen er en nem måde at holde sig ajour med sociale netværk:

Omtrent hver femte dansker har svaret, at de frygter at miste kontakten med deres venner, hvis de var nødt til at leve uden deres sociale netværk på internettet.

Bruger ikke password

Undersøgelsen viser også tydeligt, at folk er uforsigtige med deres mobiltelefoner.

Eksempelvis bruger 70 procent ikke password på deres telefon, selvom de har adgang til internettet. Og kun 18 procent har installeret en opdateret mobil sikkerhedsløsning, selvom de har adgang til internettet med telefonen.

"Mobiltelefoner er, som de fleste aktuelle sikkerhedsrapporter viser, den nye trussel, men få mobilbrugere gør noget ved det," udtaler Jan Skelbæk, nordisk direktør for Symantec.

Han siger videre, at størstedelen af de forbrydelser, der sker i dag, er lette at forebygge ved at beskytte mobiltelefon og computer med en sikkerhedsløsning.

Computervirus og malware

Undersøgelsen viser, at mænd i alderen 18-30 år, der bruger internettet på deres mobiltelefoner, har størst risiko for internetkriminalitet generelt:

- 68 procent i denne gruppe været udsat for internetkriminalitet. 

-  Den mest almindelige form for internetkriminalitet i Danmark er computervirus og malware, som har ramt 47 procent af deltagerne i undersøgelsen.

- De to andre mest almindelige internetforbrydelser er online svindel (otte procent) og online chikane fra seksualforbrydere (otte procent).

"Folks syn på internetkriminalitet stemmer ikke overens med virkeligheden. Internetkriminalitet er meget mere udbredt, end de fleste tror. I løbet af de sidste 12 måneder er mængden af voksne, som har været udsat for internetkriminalitet, blevet dobbelt så stor som mængden, der har været udsat for kriminalitet i den virkelige verden," udtaler Jan Skelbæk.

Melder det ikke

Undersøgelsen viser, at folk er bevidste om farerne på nettet, men samtidig også at de er uforsigtige: 

- 73 procent af respondenterne siger, at de altid er bevidste om internetkriminalitet, når de er online.

- Samtidig siger en ud af tre voksne danskere, at de ikke har en opdateret sikkerhedsløsning til at beskytte deres oplysninger på nettet.

Undersøgelsen konkluderer, at holdningen blandt 9 ud af 10 danskere er, at der skal gøres mere for at bekæmpe internetkriminalitet, men ikke desto mindre svarer en ud af fem af respondenterne, at de ikke melder internetkriminalitet til politiet.

Hvordan den paradoksale situation kan ændres, spekulerer Nortons undersøgelse ikke over, men mon ikke selskabet hælder til den konklusion, at en opdateret sikkerhedsløsning er den rigtige vej frem.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job