Cyberkriminelle rammer hver dag 2.000 danskere

Flere end 2.000 danskere rammes hver dag året rundt af en eller anden form for internetkriminalitet. Omkostningerne nærmer sig tre milliarder kroner. Se her hvordan du kan sikre dig.

Artikel top billede

Ny undersøgelse fra it-sikkerhedsfirmaet Norton viser, at flere end 750.000 danske pc-brugere sidste år blev ramt af internetkriminalitet.

De samlede omkostninger rundede 1,7 milliarder kroner i direkte finansielle tab og yderligere 997,3 millioner kroner i tabt arbejdsfortjeneste.

"Jo mere sofistikerede internetforbrydelserne bliver, desto dyrere bliver de at forhindre," udtaler Jan Skelbæk, nordisk direktør for Symantec.

Ifølge Nortons årlige undersøgelse, Norton Crime Report 2011, er 57 procent af den voksne befolkning i Danmark blevet ramt af internetkriminalitet på et tidspunkt i deres liv. Og hvert andet minut rammes tre danskere af internetkriminalitet, hvilket bliver til mere end 2.000 ofre hver dag.

Internetkriminaliteten flytter over på mobilen

Rapporten viser, at to procent af voksne har været udsat for en forbrydelse via deres mobil. Her skal det bemærkes, at en forbrydelse ifølge Norton også omfatter computervirus og malware.

Kombinationen af en øget udbredelse af smartphones, flere sociale netværk og sikkerhedsbrist i mobilbeskyttelsen er ifølge Nortons undersøgelse sandsynligvis baggrunden for den voksende mængde internetkriminalitet på mobiltelefoner.

Undersøgelsen viser, at sociale netværk får større og større indflydelse, og at mobiltelefonen er en nem måde at holde sig ajour med sociale netværk:

Omtrent hver femte dansker har svaret, at de frygter at miste kontakten med deres venner, hvis de var nødt til at leve uden deres sociale netværk på internettet.

Bruger ikke password

Undersøgelsen viser også tydeligt, at folk er uforsigtige med deres mobiltelefoner.

Eksempelvis bruger 70 procent ikke password på deres telefon, selvom de har adgang til internettet. Og kun 18 procent har installeret en opdateret mobil sikkerhedsløsning, selvom de har adgang til internettet med telefonen.

"Mobiltelefoner er, som de fleste aktuelle sikkerhedsrapporter viser, den nye trussel, men få mobilbrugere gør noget ved det," udtaler Jan Skelbæk, nordisk direktør for Symantec.

Han siger videre, at størstedelen af de forbrydelser, der sker i dag, er lette at forebygge ved at beskytte mobiltelefon og computer med en sikkerhedsløsning.

Computervirus og malware

Undersøgelsen viser, at mænd i alderen 18-30 år, der bruger internettet på deres mobiltelefoner, har størst risiko for internetkriminalitet generelt:

- 68 procent i denne gruppe været udsat for internetkriminalitet. 

-  Den mest almindelige form for internetkriminalitet i Danmark er computervirus og malware, som har ramt 47 procent af deltagerne i undersøgelsen.

- De to andre mest almindelige internetforbrydelser er online svindel (otte procent) og online chikane fra seksualforbrydere (otte procent).

"Folks syn på internetkriminalitet stemmer ikke overens med virkeligheden. Internetkriminalitet er meget mere udbredt, end de fleste tror. I løbet af de sidste 12 måneder er mængden af voksne, som har været udsat for internetkriminalitet, blevet dobbelt så stor som mængden, der har været udsat for kriminalitet i den virkelige verden," udtaler Jan Skelbæk.

Melder det ikke

Undersøgelsen viser, at folk er bevidste om farerne på nettet, men samtidig også at de er uforsigtige: 

- 73 procent af respondenterne siger, at de altid er bevidste om internetkriminalitet, når de er online.

- Samtidig siger en ud af tre voksne danskere, at de ikke har en opdateret sikkerhedsløsning til at beskytte deres oplysninger på nettet.

Undersøgelsen konkluderer, at holdningen blandt 9 ud af 10 danskere er, at der skal gøres mere for at bekæmpe internetkriminalitet, men ikke desto mindre svarer en ud af fem af respondenterne, at de ikke melder internetkriminalitet til politiet.

Hvordan den paradoksale situation kan ændres, spekulerer Nortons undersøgelse ikke over, men mon ikke selskabet hælder til den konklusion, at en opdateret sikkerhedsløsning er den rigtige vej frem.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Beredskabsstyrelsen

Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

Københavnsområdet

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Sparekassen Danmark

Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job