It-direktør: Sådan eliminerede revisor konkurrent

De etablerede it-konsulenthuse frygter ikke de store revisorhuses indtog på BI-markedet. Faktisk eliminerede et revisorselskab en ellers dygtig konkurrent.

Artikel top billede

BI-konsulnethusene Platon og Affecto frygter ikke indtog fra verdens fire største revisionshuse på det hastigt voksende marked.

Læs også:

Analytiker: Her er fremtidens vinder BI-firma

"Vi føler ikke, at de puster os i nakken".

Sådan lyder meldingen fra administrerende direktør Claus Kruse fra en af Nordens største BI-rådgivningfirmaer, Affecto, med mere end 600 BI-konsulenter, når han skal vurdere verdens fire største revisionsselskabers indtog på det danske BI-marked, som du kan læse mere om her.

Direktøren understreger, at han selvfølgelig ikke ved, hvad fremtiden bringer.

"Men på nuværende tidspunkt har vi ikke mærket noget til dem," fortæller Claus Kruse.

Man får ikke erfaringen gratis

Affectos danske chef peger desuden på, at der er stor forskel på at rådgive omkring de forretningsmæssige perspektiver ved BI, til at rådgive og styre hele værdikæden indenfor BI fra BI-forretningsrådgivning over BI-arkitektur og projektstyring til den endelige tekniske BI-implementering.

"Man får ikke bare lige fra den ene dag til den næste, hvad der svarer til 10 til 15 års implementeringserfaring fra mange hundrede rådgivningsprojekter af BI-løsninger," siger Claus Kruse.

Han ser imidlertid flere positive ting ved revisorernes fokus på BI-markedet.

"Det er positivt, at de med deres revisorbaggrund er med til at sætte øget fokus på BI-agendaen," siger Claus Kruse.

Claus Kruse pointerer slutteligt, at mange store konsulenthuse igennem årene har forsøgt at få fodfæste på BI-rådgivningsmarkedet.

Men særligt omkring implementerings- og integrationsdelen er det meget svært, mener Claus Kruse.

Derfor har de store konsulenthuse ringe succes

Samme melding lyder fra BI-rådgivningsfirmaet, Platon.

"Vi ser selvfølgelig alle de rigtigt mange konsulentfirmaer, der på et eller andet niveau har ambitioner om at levere business intelligence-ydelser, som potentielle konkurrenter," fortæller Michael Borges fra Platon.

Han forklarer, at det danske BI-konsulentmarked generelt er karakteriseret ved, at det er domineret af mindre såkaldte "pure plays", der typisk baserer sig på et partnerskab med en specifik teknologileverandør.

"De store management konsulenthuse har, gennem alle de 20 år jeg har været i branchen, forsøgt at komme ind på markedet, men de har haft overraskende ringe succes - specielt når man sammenligner med deres markedsposition i andre lande," siger Platon-direktøren.

For eksempel købte PWC for nogle år siden det succesfulde "pure play" BI-konsulenthus BusinessMinds, men resultatet af dette har ifølge Platons opfattelse været, "at det praktisk talt eliminerede en ellers dygtig konkurrent".

"Sammenfattende har vi selvfølgelig behørig respekt for de store management konsulenthuse, men vi opfatter dem ikke i dag som vores væsentligste konkurrenter, da vi sjældent møder dem i åben konkurrence," siger Michael Borges.

Faktisk synes han, at Platon selv har en unik position i det danske marked fordi det, ifølge direktøren, som det eneste kan levere både uafhængig rådgivning og implementering på en bred vifte af teknologier.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S