Nyt ministerium skal sætte it på dagsordenen

Nyt ministerium skal arbejde for mere digitalisering og indførsel ny effektiv teknologi, lyder det fra Lars Løkke Rasmussen. S vil have en it-minister.

Artikel top billede

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) vil oprette et moderiseringsministerium, hvis han sidder på magten efter valget.

Ministeriet vil have fokus på it og teknologi.

"Vi skal bruge digitalisering og ny teknologi til at lave en mere effektiv offentlig sektor, og jeg tror meget på, at hvis vi har en minister, og dermed også et ministerium, der bakker op, så kan vi nå længere, end vi kan til dato," siger Lars Løkke Rasmussen om ministeriet til DR.

Lars Løkke Rasmussen vil oprette ministeriet inden for de første 100 dage efter valget. Desuden skal den nye minister hive de gode eksempler frem.

"Derfor vil jeg udnævne en moderniseringsminister, som kan fremme digitalisering og få det gode eksempel til at spredes hurtigere," siger Lars Løkke Rasmussen til Ritzau.

Han vil dog ikke fortælle, hvem der skal være minister for det nye ministerium.

Rød blok vil have it-minister

Tidligere under valget har S være fremme med budskabet om, at Videnskabsministeriets dage kan være talte.

I hvert fald mener it-ordfører for Socialdemokraterne Yildiz Akdogan, at Danmark har brug for en decideret it-minister, der kan sørge for at opprioritere it-udrulningen i den offentlige sektor.

"It er jo kommet for at blive, og der kommer mere af det. Helle (Thorning-Schmidt, red.) og partiet har stor forståelse for, at it er et vigtigt grundelement i væksten. Derfor har vi brug for en it-minister, der kan koncentrere sig specifikt om området," har hun tidligere sagt til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job