Nyt ministerium skal sætte it på dagsordenen

Nyt ministerium skal arbejde for mere digitalisering og indførsel ny effektiv teknologi, lyder det fra Lars Løkke Rasmussen. S vil have en it-minister.

Artikel top billede

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) vil oprette et moderiseringsministerium, hvis han sidder på magten efter valget.

Ministeriet vil have fokus på it og teknologi.

"Vi skal bruge digitalisering og ny teknologi til at lave en mere effektiv offentlig sektor, og jeg tror meget på, at hvis vi har en minister, og dermed også et ministerium, der bakker op, så kan vi nå længere, end vi kan til dato," siger Lars Løkke Rasmussen om ministeriet til DR.

Lars Løkke Rasmussen vil oprette ministeriet inden for de første 100 dage efter valget. Desuden skal den nye minister hive de gode eksempler frem.

"Derfor vil jeg udnævne en moderniseringsminister, som kan fremme digitalisering og få det gode eksempel til at spredes hurtigere," siger Lars Løkke Rasmussen til Ritzau.

Han vil dog ikke fortælle, hvem der skal være minister for det nye ministerium.

Rød blok vil have it-minister

Tidligere under valget har S være fremme med budskabet om, at Videnskabsministeriets dage kan være talte.

I hvert fald mener it-ordfører for Socialdemokraterne Yildiz Akdogan, at Danmark har brug for en decideret it-minister, der kan sørge for at opprioritere it-udrulningen i den offentlige sektor.

"It er jo kommet for at blive, og der kommer mere af det. Helle (Thorning-Schmidt, red.) og partiet har stor forståelse for, at it er et vigtigt grundelement i væksten. Derfor har vi brug for en it-minister, der kan koncentrere sig specifikt om området," har hun tidligere sagt til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network