Nyt ministerium skal sætte it på dagsordenen

Nyt ministerium skal arbejde for mere digitalisering og indførsel ny effektiv teknologi, lyder det fra Lars Løkke Rasmussen. S vil have en it-minister.

Artikel top billede

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) vil oprette et moderiseringsministerium, hvis han sidder på magten efter valget.

Ministeriet vil have fokus på it og teknologi.

"Vi skal bruge digitalisering og ny teknologi til at lave en mere effektiv offentlig sektor, og jeg tror meget på, at hvis vi har en minister, og dermed også et ministerium, der bakker op, så kan vi nå længere, end vi kan til dato," siger Lars Løkke Rasmussen om ministeriet til DR.

Lars Løkke Rasmussen vil oprette ministeriet inden for de første 100 dage efter valget. Desuden skal den nye minister hive de gode eksempler frem.

"Derfor vil jeg udnævne en moderniseringsminister, som kan fremme digitalisering og få det gode eksempel til at spredes hurtigere," siger Lars Løkke Rasmussen til Ritzau.

Han vil dog ikke fortælle, hvem der skal være minister for det nye ministerium.

Rød blok vil have it-minister

Tidligere under valget har S være fremme med budskabet om, at Videnskabsministeriets dage kan være talte.

I hvert fald mener it-ordfører for Socialdemokraterne Yildiz Akdogan, at Danmark har brug for en decideret it-minister, der kan sørge for at opprioritere it-udrulningen i den offentlige sektor.

"It er jo kommet for at blive, og der kommer mere af det. Helle (Thorning-Schmidt, red.) og partiet har stor forståelse for, at it er et vigtigt grundelement i væksten. Derfor har vi brug for en it-minister, der kan koncentrere sig specifikt om området," har hun tidligere sagt til Computerworld.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect