Intel fremviser Windows 8 på tablet-pc

For at lokke udviklerne til præsenterer Intel Windows 8 på tablet-pc'er og ultrabooks med x86-chip.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel vil i denne uge fremvise Microsofts kommende Windows 8 på tablet-pc'er baseret på nye Atom-chip samt på ultrabooks ved Intel Developer Forum og på Microsofts BUILD-konference.

Det fortæller en kilde med kendskab til Intels planer.

Intel vil fremvise ultrabooks og andre enheder med Windows 8 for at tromme udviklerne sammen om det nye styresystem på x86-platformen. Windows 8 vil kunne køre på både tablet-pc'er og almindelige pc'er men styresystemet vil udover x86 også understøtte ARM-arkitekturen, som hovedsageligt anvendes til smartphones og tablet-pc'er.

Microsoft vil desuden udlevere tablet-pc'er fra Samsung, der kører Windows 8 på Intel-chip ved BUILD-konferencen, fortæller kilden. Selvom Intel dominerer pc-markedet har virksomheden stort set ingen tilstedeværelse i markedet for tablet-pc'er og forsøger derfor at lokke tablet-pc-udviklere væk fra ARM.

Intel vil ved Intel Developer Forum fokusere på sine kommende Medfield-chip til tablet-pc og forventes at fremvise enheder såsom netbooks med disse nye Atom-chip.

Intel og ARM bekriger hinanden på to fronter i markedet for mobile enheder og i pc-markedet. Ved Intel Developer Forum vil Intel levere flere detaljer om de nye ultrabooks, som Intel har beskrevet som tynde og lette bærbare pc'er med tablet-pc-lignende egenskaber.

Intel håber, at ultrabooks vil forny interessen for pc'erne, som har været for nedadgående delvis på grund af tablet-pc'er, hvilket blandt andet er kommet til udtryk i færre leverancer.

Chip-duel

ARM håber at opbløde Intels pc-dominans ved at bruge den forventeligt populære Windows 8 som platform til at udvide tilstedeværelsen af sin arkitektur fra tablet-pc'er til almindelige pc'er.

Chipproducenterne Nvidia og Texas Instruments vil også være til stede ved BUILD for at slå på tromme for udvikling til Windows 8 på deres egne chip, som er baseret på ARM-arkitektur. Nvidia og TI har udtalt, at de vil lægge ARM-baserede chip i bærbare i et forsøg på at snuppe en bid af pc-markedet fra Intel.

Nvidia har bekræftet, at Windows 8 vil fungere på producentens kommende Tegra-chip med kodenavnet Kal El, som efter planen vil blive leveret sidst på året til brug i tablet-pc'er og pc'er.

Intel afviser at kommentere. Intel Developer Forum bliver afholdt i San Francisco fra tirsdag til torsdag, mens BUILD vil finde sted i Anaheim i Californien fra tirsdag til fredag.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job