Intel fremviser Windows 8 på tablet-pc

For at lokke udviklerne til præsenterer Intel Windows 8 på tablet-pc'er og ultrabooks med x86-chip.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Intel vil i denne uge fremvise Microsofts kommende Windows 8 på tablet-pc'er baseret på nye Atom-chip samt på ultrabooks ved Intel Developer Forum og på Microsofts BUILD-konference.

Det fortæller en kilde med kendskab til Intels planer.

Intel vil fremvise ultrabooks og andre enheder med Windows 8 for at tromme udviklerne sammen om det nye styresystem på x86-platformen. Windows 8 vil kunne køre på både tablet-pc'er og almindelige pc'er men styresystemet vil udover x86 også understøtte ARM-arkitekturen, som hovedsageligt anvendes til smartphones og tablet-pc'er.

Microsoft vil desuden udlevere tablet-pc'er fra Samsung, der kører Windows 8 på Intel-chip ved BUILD-konferencen, fortæller kilden. Selvom Intel dominerer pc-markedet har virksomheden stort set ingen tilstedeværelse i markedet for tablet-pc'er og forsøger derfor at lokke tablet-pc-udviklere væk fra ARM.

Intel vil ved Intel Developer Forum fokusere på sine kommende Medfield-chip til tablet-pc og forventes at fremvise enheder såsom netbooks med disse nye Atom-chip.

Intel og ARM bekriger hinanden på to fronter i markedet for mobile enheder og i pc-markedet. Ved Intel Developer Forum vil Intel levere flere detaljer om de nye ultrabooks, som Intel har beskrevet som tynde og lette bærbare pc'er med tablet-pc-lignende egenskaber.

Intel håber, at ultrabooks vil forny interessen for pc'erne, som har været for nedadgående delvis på grund af tablet-pc'er, hvilket blandt andet er kommet til udtryk i færre leverancer.

Chip-duel

ARM håber at opbløde Intels pc-dominans ved at bruge den forventeligt populære Windows 8 som platform til at udvide tilstedeværelsen af sin arkitektur fra tablet-pc'er til almindelige pc'er.

Chipproducenterne Nvidia og Texas Instruments vil også være til stede ved BUILD for at slå på tromme for udvikling til Windows 8 på deres egne chip, som er baseret på ARM-arkitektur. Nvidia og TI har udtalt, at de vil lægge ARM-baserede chip i bærbare i et forsøg på at snuppe en bid af pc-markedet fra Intel.

Nvidia har bekræftet, at Windows 8 vil fungere på producentens kommende Tegra-chip med kodenavnet Kal El, som efter planen vil blive leveret sidst på året til brug i tablet-pc'er og pc'er.

Intel afviser at kommentere. Intel Developer Forum bliver afholdt i San Francisco fra tirsdag til torsdag, mens BUILD vil finde sted i Anaheim i Californien fra tirsdag til fredag.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S