Linux under voldsomt hacker-angreb

Websiden, der tilhører Linux Foundation, er hacket. Det er anden gang på en måned, at Linux-folket rammes af uønsket indtrængen.

Artikel top billede

Læs også: Kernel.org hacket

Hvis man skriver linuxfoundation.org i adressefeltet, bliver man mødt af en besked om, at infrastrukturen, herunder også Linux.com og alle subdomæner, er taget af nettet, og nu skal gennemgås efter et sikkerhedsbrud, der fandt sted den 8. september.

Med andre ord er siden blevet hacket.

Linux Foundation fortsætter med at skrive, at hvis du benytter det password, som er brugt på Linux-siden til andre tjenester, anses det ikke længere for sikkert og bør derfor ændres.

Ikke første gang

Indbruddet kædes sammen en anden episode.

I starten af september blev Kernel.org nemlig også ramt af et angreb, hvor hackere banede sig vej gennem sikkerhedsanordningerne og skaffede sig adgang til Linux-folkets helligste.

Hacker-angrebene sætter Linux i et dårligt lys.

Kernel.org og linuxfoundation.org er to af de mest prominente Linux-sider, som burde have en ekstra høj sikkerhed.

Der er endnu ingen information om, hvordan hackeren har fået hul igennem og derved tiltvunget sig administrative rettigheder til siden.

Læs også: Kernel.org hacket

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS