E-handel stagnerer for svenskerne efter succes-år

Selv om svenskerne handler mere via internettet, så stagnerer væksten i e-handel.

Artikel top billede

Læs også: Krisen rammer danske e-handelsbutikker 

Trods fortsat vigende konjunkturer fortsætter e-handlen i Sverige med at vokse omend i et markant langsommere tempo end for bare et par år siden.

I andet kvartal i år steg omsætningen således med 8,4 procent mod en vækst i samme kvartal sidste år på 10,7 procent. De mest populære varer, svenskerne køber online, er tøj og sko, hvor salget steg med 13 procent.

Væksten i den svenske e-handel er altså gået tilbage med 21,5 procent, hvilket er bemærkelsesværdigt, men betydelig mindre end den danske tilbagegang, som er tæt på 40 procent.

Det svenske modstykker

Tallene stammer fra en undersøgelse, e-barometeret, som PostNord og Svensk Distanshandel, som er det svenske modstykke til danske FDIH (Foreningen for Internet og DistanceHandel) og HUI Research jævnligt laver.

Ifølge undersøgelsen vurderer tre af fire svenske virksomheder, at e-salget vil øges i indeværende kvartal, og to ud af tre forbrugere tror, at de vil købe varer via nettet i samme periode.

På trods af afmatningen i økonomien, som svenskerne heller ikke kan sige sig fri for, er der altså stadig fremgang i e-handlen hinsidan.

22,2 milliarder i 2011

I andet kvartal øgedes e-handlen med 8,4 procent sammenlignet med samme periode sidste år, hvor væksten i den traditionelle handel var på 2,4 procent.

I alt forventes e-handel i Sverige at omsætte for 22,2 milliarder kroner, hvilket er en stigning på 9,2 procent i forhold til 2010.

"E-handlen fortsætter med at tage markedsandele fra den traditionelle detailhandel. Forbrugerne flytter flere og flere af sine indkøb af varer fra de fysiske butikker til nettet," siger Arne Andersson, e-handelsexpert på Posten til e-barometeret.

Af de tre brancher, som dominerer den svenske e-handel, har tøj og sko som nævnt haft den største vækst i det forgangne kvartal. Salget af hjemmeelektronik er steget på niveau med e-handlen i almindelighed, mens e-salget af medier som bøger, cd'er og spil er gået tilbage med to procent.

De væsentligste faktorer for at få forbrugerne til at købe på en hjemmeside er ifølge den svenske undersøgelse, at de kan se totalpriserne, at der er god information og at siden er nem at navigere rundt på.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job