Topchef fyret efter strandet it-fusion

Efter to års arbejde er fusionen af de to it-bankcentraler SDC og BEC stadig ikke på plads. Det koster nu direktøren jobbet.

Artikel top billede

Læs også: BEC-direktør: 'Vi skynder os langsomt'

"BEC's bestyrelse og Leo Svendsen har efter fælles aftale besluttet, at Leo Svendsen stopper som administrerende direktør for BEC."

Sådan skriver BEC i en pressemeddelelse i dag.

Baggrunden for fyringen er, at den stort anlagte fusion af BEC og SDC (Bankernes EDB Central og Skandinavisk Datacenter), der blev skudt i gang for to år siden, ikke er lykkedes.

I forbindelse med, at Leo Svendsen stopper, er den nuværende meddirektør, Kurt Nørrisgaard, udnævnt til ny administrerende direktør, og han fortsætter alene i direktionen for BEC.

Leo Svendsen udtrykte ellers en "spirende forsigtig optimisme" 
i august sidste år, da sammenlægningen af de to it-centraler havde været i gang i et års tid. På det tidspunkt var kæmpebabyen, som var resultatet af ægteskabet mellem Bankernes EDB Central og Skandinavisk Datacenter, blevet navngivet.

Nordisk Finans IT blev det navn, der kom til at stå på facaden af selskabets domicil i Høje-Taastrup.

Bare et par måneder senere i oktober 2010 blev direktørens optimisme i øvrigt aflyst af en regulær fyringsrunde, der kostede 96 BEC-ansatte jobbet.

Bestyrelsesformanden beklager

"Det er med stor beklagelse, at BEC og SDC ikke er lykkedes med en hurtig vej til konsolidering af edb-centralerne, og med en ændret strategi for BEC har jeg stor forståelse for, at Leo Svendsen ikke ser sig selv som en bærende kraft i fremtiden for BEC," udtaler bestyrelsesformand for BEC, Gert R. Jonassen.

Og i den samme pressemeddelelse forklarer Leo Svendsen sig også:

"Jeg er gået benhårdt efter, at det skulle lykkes med en hurtig fusion mellem edb-centralerne. I og med at dette ikke er sket, er det naturligt at ændre i BEC's strategi og ledelse. BEC er en god og stærk virksomhed, som jeg efter 12 gode år naturligvis er ked af at forlade, men jeg er sikker på, at BEC's fremtidige strategi vil være både robust og bæredygtig."

Selv om det endnu ikke er lykkedes at fusionere edb-centralerne, så mener bestyrelsesformanden, at der har været "en god udvikling i samarbejdet om det fælles selskab NFIT (Nordisk Finans IT)".

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S