Artikel top billede

Sådan udnytter Facebook dine personlige oplysninger

Datatilsynet har netop modtaget svar på en række kritiske spørgsmål til Facebook. Her kan du læse, hvad det sociale netværk faktisk bruger dine personlige informationer til.

Læs også:
Ved du, hvad Facebook bruger dine oplysninger til?

Datatilsynet i Norge har netop offentliggjort et ni sider langt svarbrev fra Facebooks europæiske hovedkvarter.

I brevet svarer Facebook på 45 konkrete spørgsmål vedrørende sitets anvendelse af personlige oplysninger.

"Facebook har på nogle områder bekræftet vores antagelser, mens de på andre områder har sagt 'sådan er det ikke'," siger Bjørn Erik Thon, som er direktør i det norske datatilsyn.

I en pressemeddelelse på tilsynets hjemmeside skriver den norske tilsynsvirksomhed, at Facebook har svaret på alle spørgsmålene.

Spørgsmålene blev sendt til Facebooks europæiske hovedkvarter i Irland på vegne af de nordiske datatilsyn i Danmark, Sverige, Finland og Norge.

De mange spørgsmål blev sendt i juni, og svarene var udbedt ultimo august. Først i fredags modtog Datatilsynet i Norge imidlertid svar. Nu er svarene så blevet gjort tilgængelige for borgerne.

Svar fra Irland

Facebooks europæiske direktør, Richard Allan, forklarer i brevet, at Facebook ikke videregiver personlige oplysninger til andre selskaber. Dog er der en undtagelse i forhold til de oplysninger, brugerne selv accepterer at dele, når de installerer diverse applikationer.

Til gengæld bekræfter Facebook, at dine vægopslag bliver udnyttet til at målrette reklamer. Og din IP-adresse lagres i op til 90 dage - efter sigende dog kun til administrationsbrug og sikkerhedsmæssig anvendelse.

"Alle besøg på websider med en like-knap bliver logget. Loggen indeholder IP-adressen på den maskine, der anvender like-knappen. Det sker, uanset om vedkommende er Facebook-bruger eller ej, på samme måde som alle andre websites registrerer besøgende," skriver Facebook.

Hvorvidt svaret fra Facebook har været tilfredsstillende, overraskende eller bevis på lovstridige handlinger, har hverken det norske eller det danske datatilsyn ønsket at kommentere endnu.

Dansk glæde

Den danske kontorchef Lena Andersen er begejstret for svaret fra Facebook.

"I sig selv er det en gevinst, at vi nu har fået oplysningerne frem på bordet," siger Lena Andersen og fortsætter:

"Det handler i høj grad om at få skabt noget mere gennemsigtighed. Så vi håber meget at få formidlet det ud, så mange bliver klogere på, hvad det egentlig er, Facebook gør."

Hun understreger dog, at det er for tidligt at kommentere på de konkrete besvarelser, da det lange svarbrev fra Facebook ikke er blevet nærlæst endnu.

Brevet skal nu følges op af videre dialog mellem de nordiske datatilsyn og det europæiske Facebook.

Nu kan du også læse mere om Facebooks svar på det danske datatilsyns hjemmeside.

Læs også:
Ved du, hvad Facebook bruger dine oplysninger til?




IT-JOB

Netcompany

IT Consultant

Investeringsfonden for Udviklingslande (IFU)

Senior Vice President Digitalisation

Cognizant Technology Solutions Denmark ApS

Senior SAP FSCD Test Consultant
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Årets CIO 2023

Vi skal finde Årets CIO 2023 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO og løfte arven efter Årets CIO 2022 Ann Fogelgren fra GN og de 16 andre, der løb med prisen før hende.

08. juni 2023 | Læs mere


B2B automatisering

Globale software- og udviklerhuse såsom Microsoft, IBM, Salesforce og SAP mangedobler i disse år deres investeringer i udvikling af teknologi, der integrerer automatisering i ERP-platforme og andre forretningskritiske services. Du får konkret viden om, hvordan stadig flere koncerner samt mindre og mellemstore virksomheder allerede i dag konverterer processer, så langt de fleste sager håndteres automatisk, mens kun et mindretal behandles manuelt.

14. juni 2023 | Læs mere


NIS2 - Når ansvaret for cyberforsvaret lægges i hænderne på danske produktionsvirksomheder

I takt med at cybertruslen stiger og kravene til cybersikkerheden skærpes, når det nye NIS2-direktiv træder i kraft den 17. oktober 2024 bliver en endnu større del af det officielle ansvar for at beskytte den kritiske infrastruktur i Danmark lagt i hænderne på direktionen og bestyrelserne i private produktionsvirksomheder og ledelsen i offentlige organisationer og myndigheder.

14. juni 2023 | Læs mere