Sådan udnytter Facebook dine personlige oplysninger

Datatilsynet har netop modtaget svar på en række kritiske spørgsmål til Facebook. Her kan du læse, hvad det sociale netværk faktisk bruger dine personlige informationer til.

Artikel top billede

Læs også:
Ved du, hvad Facebook bruger dine oplysninger til?

Datatilsynet i Norge har netop offentliggjort et ni sider langt svarbrev fra Facebooks europæiske hovedkvarter.

I brevet svarer Facebook på 45 konkrete spørgsmål vedrørende sitets anvendelse af personlige oplysninger.

"Facebook har på nogle områder bekræftet vores antagelser, mens de på andre områder har sagt 'sådan er det ikke'," siger Bjørn Erik Thon, som er direktør i det norske datatilsyn.

I en pressemeddelelse på tilsynets hjemmeside skriver den norske tilsynsvirksomhed, at Facebook har svaret på alle spørgsmålene.

Spørgsmålene blev sendt til Facebooks europæiske hovedkvarter i Irland på vegne af de nordiske datatilsyn i Danmark, Sverige, Finland og Norge.

De mange spørgsmål blev sendt i juni, og svarene var udbedt ultimo august. Først i fredags modtog Datatilsynet i Norge imidlertid svar. Nu er svarene så blevet gjort tilgængelige for borgerne.

Svar fra Irland

Facebooks europæiske direktør, Richard Allan, forklarer i brevet, at Facebook ikke videregiver personlige oplysninger til andre selskaber. Dog er der en undtagelse i forhold til de oplysninger, brugerne selv accepterer at dele, når de installerer diverse applikationer.

Til gengæld bekræfter Facebook, at dine vægopslag bliver udnyttet til at målrette reklamer. Og din IP-adresse lagres i op til 90 dage - efter sigende dog kun til administrationsbrug og sikkerhedsmæssig anvendelse.

"Alle besøg på websider med en like-knap bliver logget. Loggen indeholder IP-adressen på den maskine, der anvender like-knappen. Det sker, uanset om vedkommende er Facebook-bruger eller ej, på samme måde som alle andre websites registrerer besøgende," skriver Facebook.

Hvorvidt svaret fra Facebook har været tilfredsstillende, overraskende eller bevis på lovstridige handlinger, har hverken det norske eller det danske datatilsyn ønsket at kommentere endnu.

Dansk glæde

Den danske kontorchef Lena Andersen er begejstret for svaret fra Facebook.

"I sig selv er det en gevinst, at vi nu har fået oplysningerne frem på bordet," siger Lena Andersen og fortsætter:

"Det handler i høj grad om at få skabt noget mere gennemsigtighed. Så vi håber meget at få formidlet det ud, så mange bliver klogere på, hvad det egentlig er, Facebook gør."

Hun understreger dog, at det er for tidligt at kommentere på de konkrete besvarelser, da det lange svarbrev fra Facebook ikke er blevet nærlæst endnu.

Brevet skal nu følges op af videre dialog mellem de nordiske datatilsyn og det europæiske Facebook.

Nu kan du også læse mere om Facebooks svar på det danske datatilsyns hjemmeside.

Læs også:
Ved du, hvad Facebook bruger dine oplysninger til?

Annonce

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job