Sådan påvirker topchef-fyring HP Danmark

De 500 medarbejdere i HP Danmark har fået besked om, hvordan de skal forholde sig til fyringen af HP-topchef Leo Apotheker og ansættelsen af efterfølgeren, Meg Whitman.

Artikel top billede

Læs mere:
HP fyrer Léo Apotheker - ny topchef ansat

Ny HP-direktør: Sådan vil jeg lede HP Danmark

De flere end 500 medarbejdere i den danske del af HP fik besked om Leo Apothekers fyring, da de åbnede for deres mail-indbakke her fredag morgen.

Faktisk lå der tre mails.

Afsenderne var henholdsvis den nye topchef, Meg Whitman, bestyrelsesformand Ray Lane og den nu fyrede Leo Apotheker.

"Der er sendt medarbejdermails ud fra alle tre, og det er den orientering, der er, så vi har ikke planer om at indkalde til lokale møder," siger HP's danske kommunikationschef, Henrik Kirkeskov. 

Selvom han ikke kan komme nærmere ind på indholdet i de tre mails, er beskeden fra hovedkvarteret alligevel klar, fortæller Henrik Kirkeskov.

"Man bakker op om den strategi, der er lagt."

"Selvfølgelig påvirker det også os lokalt i Danmark, hvilken kurs man lægger centralt. Men der er lagt en kurs, og man siger, at man bakker op om den kurs og strategi, som Leo Apotheker har lagt."

"For os handler det primært om, hvordan vi eksekverer på strategien lokalt. Den skal tilpasses til lokale markedsforhold."

Ville have en anden profil

I pressemeddelelsen fra HP-hovedkvarteret fremgår det da også, at man ønskede en anden person end Léo Apotheker - ikke en anden strategi.

"Bestyrelsen mener, at jobbet som CEO kræver andre egenskaber for at kunne føre selskabets strategi ud i livet med succes. Meg Whitman har de rette operationelle og kommunikative evner til at levere forbedrede økonomiske resultater," lyder det fra HP-bestyrelsen.

Meg Whitman er tidligere administrerende direktør for eBay og har indtil nu været medlem af HP's bestyrelse.

Udmeldingen, om at strategien fastholdes, ændrer dog ikke ved, at der i den seneste tid blandt kunder og partnere har været en del tvivl om, hvad HP's strategi helt præcist er.

Selskabet meldte for nylig ud, at man ønsker at skille pc-forretningen ud som et selvstændigt selskab eller måske ligefrem sælge denne del af virksomheden - men hvorvidt det bliver det ene eller det anden (eller måske slet ingen af delene) er fortsat uklart.

Samtidig har al snakken om dødsstød eller ikke-dødsstød til TouchPad og WebOS skabt en del forvirring.

HP Danmark venter på ny direktør

Også HP Danmark har netop udnævnt en ny administrerende direktør, Jakob Schou Meding.

Han kommer fra en stilling som administrerende direktør i den danske del af Norriq og har tidligere bestridt poster i blandt andet Damgaard IT, Navision og Microsoft.

Jakob Schou Meding tiltræder dog først i sit nye job den 17. oktober, hvor han overtager selskabet, der har stået uden en fast direktør efter Keld Jersild Olsens afgang.

"Min tilgang til tingene er, at jeg vil stikke fingeren i jorden og prøve at forstå, hvor vi skal hen," sagde Jakob Schou Meding i sidste uge til Computerworld.

Allerede nu vil han dog godt afsløre, at vækst er et naturligt mål for ham.

"Min personlige ambition er altid vækst og at lykkes som et team. Men hvordan vi skal lykkes i HP, og hvad målene bliver, er for tidligt at sige."

Læs også:
HP fyrer Léo Apotheker - ny topchef ansat

Ny HP-direktør: Sådan vil jeg lede HP Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S