Dit telefonstik kan nu trække 100 megabit

Ny teknologi gør det muligt at trække en download-hastighed på 100 megabit igennem dit telefonstik.

Artikel top billede

Foto: Leo Cinezi.

Den mest udbredte form for bredbånd i Danmark er xDSL. 

1,2 millioner danske hjem får bredbånd på denne måde.
 
Det vil sige bredbånd via telefonstikket over det kobbernet, som TDC ejer.
 
Teknologien er dog flere gange blevet erklæret død med den begrundelse, at det ikke er muligt at trække højere hastighed over kobberet.
 
Gang på gang er det dog lykkedes at hive højere og højere hastigheder over et kobberkabel ved hjælp af ny teknologi, og nu melder Alcatel-Lucent, der udvikler netværksudstyr til teleselskaber, at det er muligt at trække 100 megabit per sekund via et kobberkabel.
 
Det sker via Alcatel-Lucents VDSL2 vektor-teknologi, der dog er afhængig af afstanden mellem hjemmet og den nærmeste central.
 
Jo længere afstand kobberet skal trække forbindelsen, jo mere falder hastigheden.
 
Alcatel-Lucent skriver, at det er muligt at opnå en download-hastighed på 100 megabit per sekund, selvom der er op til 400 meter til den nærmeste central. Samtidig er det muligt at trække 40 megabit via telefonstikket, selvom der er en kilometer til centralen.

Nedbringer afstand til centralen

Netop det med at nedbringe distancen for, hvor langt kobberkablet skal bære dataene, er en essentiel del af den netstrategi, som TDC har i Danmark.
 
Således er TDC's netstrategi, at selskabet så vidt muligt skubber sin fiberinfrastruktur ud til sine grå metalskabe på gaden, hvorfra kobberet så kun løber det sidste stykke ind til hjemmet.

Det er en anderledes strategi end den, som elselskaberne har valgt. De graver fiberen helt ind til hjemmet. TDC har fravalgt den tilgang, da det er de sidste meter ind til hjemmet, der er de dyreste.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job