Dit telefonstik kan nu trække 100 megabit

Ny teknologi gør det muligt at trække en download-hastighed på 100 megabit igennem dit telefonstik.

Artikel top billede

Foto: Leo Cinezi.

Den mest udbredte form for bredbånd i Danmark er xDSL. 

1,2 millioner danske hjem får bredbånd på denne måde.
 
Det vil sige bredbånd via telefonstikket over det kobbernet, som TDC ejer.
 
Teknologien er dog flere gange blevet erklæret død med den begrundelse, at det ikke er muligt at trække højere hastighed over kobberet.
 
Gang på gang er det dog lykkedes at hive højere og højere hastigheder over et kobberkabel ved hjælp af ny teknologi, og nu melder Alcatel-Lucent, der udvikler netværksudstyr til teleselskaber, at det er muligt at trække 100 megabit per sekund via et kobberkabel.
 
Det sker via Alcatel-Lucents VDSL2 vektor-teknologi, der dog er afhængig af afstanden mellem hjemmet og den nærmeste central.
 
Jo længere afstand kobberet skal trække forbindelsen, jo mere falder hastigheden.
 
Alcatel-Lucent skriver, at det er muligt at opnå en download-hastighed på 100 megabit per sekund, selvom der er op til 400 meter til den nærmeste central. Samtidig er det muligt at trække 40 megabit via telefonstikket, selvom der er en kilometer til centralen.

Nedbringer afstand til centralen

Netop det med at nedbringe distancen for, hvor langt kobberkablet skal bære dataene, er en essentiel del af den netstrategi, som TDC har i Danmark.
 
Således er TDC's netstrategi, at selskabet så vidt muligt skubber sin fiberinfrastruktur ud til sine grå metalskabe på gaden, hvorfra kobberet så kun løber det sidste stykke ind til hjemmet.

Det er en anderledes strategi end den, som elselskaberne har valgt. De graver fiberen helt ind til hjemmet. TDC har fravalgt den tilgang, da det er de sidste meter ind til hjemmet, der er de dyreste.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS