Dit telefonstik kan nu trække 100 megabit

Ny teknologi gør det muligt at trække en download-hastighed på 100 megabit igennem dit telefonstik.

Artikel top billede

Foto: Leo Cinezi.

Den mest udbredte form for bredbånd i Danmark er xDSL. 

1,2 millioner danske hjem får bredbånd på denne måde.
 
Det vil sige bredbånd via telefonstikket over det kobbernet, som TDC ejer.
 
Teknologien er dog flere gange blevet erklæret død med den begrundelse, at det ikke er muligt at trække højere hastighed over kobberet.
 
Gang på gang er det dog lykkedes at hive højere og højere hastigheder over et kobberkabel ved hjælp af ny teknologi, og nu melder Alcatel-Lucent, der udvikler netværksudstyr til teleselskaber, at det er muligt at trække 100 megabit per sekund via et kobberkabel.
 
Det sker via Alcatel-Lucents VDSL2 vektor-teknologi, der dog er afhængig af afstanden mellem hjemmet og den nærmeste central.
 
Jo længere afstand kobberet skal trække forbindelsen, jo mere falder hastigheden.
 
Alcatel-Lucent skriver, at det er muligt at opnå en download-hastighed på 100 megabit per sekund, selvom der er op til 400 meter til den nærmeste central. Samtidig er det muligt at trække 40 megabit via telefonstikket, selvom der er en kilometer til centralen.

Nedbringer afstand til centralen

Netop det med at nedbringe distancen for, hvor langt kobberkablet skal bære dataene, er en essentiel del af den netstrategi, som TDC har i Danmark.
 
Således er TDC's netstrategi, at selskabet så vidt muligt skubber sin fiberinfrastruktur ud til sine grå metalskabe på gaden, hvorfra kobberet så kun løber det sidste stykke ind til hjemmet.

Det er en anderledes strategi end den, som elselskaberne har valgt. De graver fiberen helt ind til hjemmet. TDC har fravalgt den tilgang, da det er de sidste meter ind til hjemmet, der er de dyreste.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Datateknikerelever med speciale i infrastruktur til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job