Dit telefonstik kan nu trække 100 megabit

Ny teknologi gør det muligt at trække en download-hastighed på 100 megabit igennem dit telefonstik.

Artikel top billede

Foto: Leo Cinezi.

Den mest udbredte form for bredbånd i Danmark er xDSL. 

1,2 millioner danske hjem får bredbånd på denne måde.
 
Det vil sige bredbånd via telefonstikket over det kobbernet, som TDC ejer.
 
Teknologien er dog flere gange blevet erklæret død med den begrundelse, at det ikke er muligt at trække højere hastighed over kobberet.
 
Gang på gang er det dog lykkedes at hive højere og højere hastigheder over et kobberkabel ved hjælp af ny teknologi, og nu melder Alcatel-Lucent, der udvikler netværksudstyr til teleselskaber, at det er muligt at trække 100 megabit per sekund via et kobberkabel.
 
Det sker via Alcatel-Lucents VDSL2 vektor-teknologi, der dog er afhængig af afstanden mellem hjemmet og den nærmeste central.
 
Jo længere afstand kobberet skal trække forbindelsen, jo mere falder hastigheden.
 
Alcatel-Lucent skriver, at det er muligt at opnå en download-hastighed på 100 megabit per sekund, selvom der er op til 400 meter til den nærmeste central. Samtidig er det muligt at trække 40 megabit via telefonstikket, selvom der er en kilometer til centralen.

Nedbringer afstand til centralen

Netop det med at nedbringe distancen for, hvor langt kobberkablet skal bære dataene, er en essentiel del af den netstrategi, som TDC har i Danmark.
 
Således er TDC's netstrategi, at selskabet så vidt muligt skubber sin fiberinfrastruktur ud til sine grå metalskabe på gaden, hvorfra kobberet så kun løber det sidste stykke ind til hjemmet.

Det er en anderledes strategi end den, som elselskaberne har valgt. De graver fiberen helt ind til hjemmet. TDC har fravalgt den tilgang, da det er de sidste meter ind til hjemmet, der er de dyreste.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job