TDC går til domstol: Vi vil ikke grave fiber for andre

Teleselskabet går nu rettens vej for at undgå at blive tvunget til at grave fiber ud til husstande.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Ønsker en kunde inden for 30 meter af TDC's nærmeste fiberkabel at blive koblet på teleselskabets fibernet, så skal TDC tilslutte kunden.
 
Det har IT- og Telestyrelsen afgjort, og i juni afviste Teleklagenævnet en protest fra TDC mod afgørelsen.
 
Nu er TDC nået frem til, at sagen skal prøves ved domstolene.
 
TDC finder det urimeligt, at selskabet skal betale for at tilslutte et hjem til selskabets fibernet, hvis husstanden beder om det.
 
Sagens kerne er, om der er tale om en tilpasning af eksisterende net, eller om der er tale om etablering af ny infrastruktur.
 
IT- og Telestyrelsen argumenterer, at der blot er tale om tilpasning af nettet ved en tilslutning af et nyt hjem, men det argument køber TDC ikke.
 
"Vi er ikke enige i den helt essentielle betragtning om, at etablering af stikledning ind til hjemmene er tilpasning af netværk. Det er derimod etablering af netværk, for der bliver gravet i folks forhaver i op til 30 meter med entreprenørmaskiner og så videre," siger Miriam Hvidt, der er direktør for jura og regulering i TDC. 
 
Koster TDC 15.000 kroner per kunde
I praksis fungerer det på den måde, at en udbyder henvender sig til TDC og meddeler, at den ønsker en husstand tilsluttet til fibernettet, efter at udbyderen har fået en aftale i hus.
 
TDC har tidligere anslået, at det i gennemsnit vil koste selskabet mellem 14.000 og 15.000 kroner at grave de sidste 30 meter fra kablet i vejen til husstanden.
 
Miriam Hvidt fortæller til Computerworld, at der formentlig vil gå mindst to år, før sagen er færdigbehandlet ved domstolene.

Indtil da vil TDC være forpligtet til at tilslutte et hjem, hvis husstanden ønsker det og har indgået aftale med en bredbåndsudbyder.

Tidligere har TDC også udtrykt utilfredshed med tilbagebetalingstiden for investeringen, men den del af afgørelsen tager TDC ikke videre til domstolen.

Tilbagebetalingstiden er 40 år i hovedstadsregionen, hvor TDC ejer det tidligere Dong-fibernet, mens det i resten af Danmark tager 65 år at hente investeringen hjem. 

Læs også:  
Nu kan du kræve at få fiber gravet ned af TDC 
 

TDC vil ikke betale for fibernet til dit hjem 
 

TDC: Vi vil ikke grave fiber ned for konkurrenterne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)