Domænefirma udsender svindelregninger

Det amerikanske domænefirma Domain Registry of America udsender regninger for årsafgiften til kunder hos andre firmaer. Når og hvis kunderne betaler regningerne, overflyttes folks udenlandske domænenavne til firmaets dns-servere. Danske Webpartner advarer danskerne mod at falde i fælden.

Det amerikanske donænefirma Domain Registry Of America overflytter sine kunders domæner til selskabets egne servere, når kunderne betaler den regning, som selskabet sender ud for brug af domænenavne hos konkurrerende firmaer.

Danske Webpartner har i dag udsendt en mail, hvor selskabets advarer folk mod at betale regningen, medmindre de er sikre på, at deres .com, .biz, .net, .info, eller .org. domæner er registreret hos Domain Registry of America.

- Det her handler jo helt tydeligt om at snuppe kunder fra konkurrenterne. Problemet er, at det er svært at danne sig overblik over, hvem der egentlig bestyrer de internationale domæner, fordi der er flere hundrede firmaer, der tager sig af det, siger Nicolai Ottesen, der er teknisk direktør i Webpartner.

Svindelnummer

Han sammenligner nummeret med de svindelnumre, hvor skumle firmaer sender regninger ud til andre firmaer i ferieperioden.

- Man sender en regning, der ser vigtig ud, og fordi regnskabsafdelingen er på ferie, er der en anden medarbejder, der sørger for, at regningen betales uden egentlig at vide, om regningen er ægte, siger Nicolai Ottesen.

Han fortæller, at mange har betalt regningen uden at tænke sig om - enten fordi de ikke kan huske, hvilket firma deres domæne ligger hos eller simpelthen fordi de regner med, at de regninger, som de modtager, kommer fra det firma, som deres domæne ligger hos.

Tvivlsomme metoder

- Jeg synes, at det her er en meget tvivlsom måde at drive forretning på, men det må jo kunne betale sig. Firmaet har i hvert fald sendt regninger ud til en masse mennesker, der ejer internationale domænenavne, og det er jo ikke gratis. Så firmaet mener vel, at det kan tjene penge på det, siger Nicolai Ottesen.

Ingen af Webpartners kunder har dog modtaget den famøse regning. Nicolai Ottesen giver følgende forklaring:

- Så vidt vi kan se, er regningerne sendt til folk, der har deres domæne registreret direkte hos en amerikansk eller international udbyder. Hvis vores kunder skulle have en regning fra selskabet, ville det først skulle sendes til os, og vi ville naturligvis opdage nummeret med det samme, siger Nicolai Ottesen.

Han vurderer, at cirka en femtedel af de danskere, som ejer et internationalt domæne, har det registreret direkte hos en amerikansk eller international udbyder. Den tekniske direktør opfordrer folk, der modtager en regning fra Domain Registry of America til at gå hjem og tjekke, om deres domæne virkelig er registreret hos firmaet.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S