Domænefirma udsender svindelregninger

Det amerikanske domænefirma Domain Registry of America udsender regninger for årsafgiften til kunder hos andre firmaer. Når og hvis kunderne betaler regningerne, overflyttes folks udenlandske domænenavne til firmaets dns-servere. Danske Webpartner advarer danskerne mod at falde i fælden.

Det amerikanske donænefirma Domain Registry Of America overflytter sine kunders domæner til selskabets egne servere, når kunderne betaler den regning, som selskabet sender ud for brug af domænenavne hos konkurrerende firmaer.

Danske Webpartner har i dag udsendt en mail, hvor selskabets advarer folk mod at betale regningen, medmindre de er sikre på, at deres .com, .biz, .net, .info, eller .org. domæner er registreret hos Domain Registry of America.

- Det her handler jo helt tydeligt om at snuppe kunder fra konkurrenterne. Problemet er, at det er svært at danne sig overblik over, hvem der egentlig bestyrer de internationale domæner, fordi der er flere hundrede firmaer, der tager sig af det, siger Nicolai Ottesen, der er teknisk direktør i Webpartner.

Svindelnummer

Han sammenligner nummeret med de svindelnumre, hvor skumle firmaer sender regninger ud til andre firmaer i ferieperioden.

- Man sender en regning, der ser vigtig ud, og fordi regnskabsafdelingen er på ferie, er der en anden medarbejder, der sørger for, at regningen betales uden egentlig at vide, om regningen er ægte, siger Nicolai Ottesen.

Han fortæller, at mange har betalt regningen uden at tænke sig om - enten fordi de ikke kan huske, hvilket firma deres domæne ligger hos eller simpelthen fordi de regner med, at de regninger, som de modtager, kommer fra det firma, som deres domæne ligger hos.

Tvivlsomme metoder

- Jeg synes, at det her er en meget tvivlsom måde at drive forretning på, men det må jo kunne betale sig. Firmaet har i hvert fald sendt regninger ud til en masse mennesker, der ejer internationale domænenavne, og det er jo ikke gratis. Så firmaet mener vel, at det kan tjene penge på det, siger Nicolai Ottesen.

Ingen af Webpartners kunder har dog modtaget den famøse regning. Nicolai Ottesen giver følgende forklaring:

- Så vidt vi kan se, er regningerne sendt til folk, der har deres domæne registreret direkte hos en amerikansk eller international udbyder. Hvis vores kunder skulle have en regning fra selskabet, ville det først skulle sendes til os, og vi ville naturligvis opdage nummeret med det samme, siger Nicolai Ottesen.

Han vurderer, at cirka en femtedel af de danskere, som ejer et internationalt domæne, har det registreret direkte hos en amerikansk eller international udbyder. Den tekniske direktør opfordrer folk, der modtager en regning fra Domain Registry of America til at gå hjem og tjekke, om deres domæne virkelig er registreret hos firmaet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS