Domænefirma udsender svindelregninger

Det amerikanske domænefirma Domain Registry of America udsender regninger for årsafgiften til kunder hos andre firmaer. Når og hvis kunderne betaler regningerne, overflyttes folks udenlandske domænenavne til firmaets dns-servere. Danske Webpartner advarer danskerne mod at falde i fælden.

Det amerikanske donænefirma Domain Registry Of America overflytter sine kunders domæner til selskabets egne servere, når kunderne betaler den regning, som selskabet sender ud for brug af domænenavne hos konkurrerende firmaer.

Danske Webpartner har i dag udsendt en mail, hvor selskabets advarer folk mod at betale regningen, medmindre de er sikre på, at deres .com, .biz, .net, .info, eller .org. domæner er registreret hos Domain Registry of America.

- Det her handler jo helt tydeligt om at snuppe kunder fra konkurrenterne. Problemet er, at det er svært at danne sig overblik over, hvem der egentlig bestyrer de internationale domæner, fordi der er flere hundrede firmaer, der tager sig af det, siger Nicolai Ottesen, der er teknisk direktør i Webpartner.

Svindelnummer

Han sammenligner nummeret med de svindelnumre, hvor skumle firmaer sender regninger ud til andre firmaer i ferieperioden.

- Man sender en regning, der ser vigtig ud, og fordi regnskabsafdelingen er på ferie, er der en anden medarbejder, der sørger for, at regningen betales uden egentlig at vide, om regningen er ægte, siger Nicolai Ottesen.

Han fortæller, at mange har betalt regningen uden at tænke sig om - enten fordi de ikke kan huske, hvilket firma deres domæne ligger hos eller simpelthen fordi de regner med, at de regninger, som de modtager, kommer fra det firma, som deres domæne ligger hos.

Tvivlsomme metoder

- Jeg synes, at det her er en meget tvivlsom måde at drive forretning på, men det må jo kunne betale sig. Firmaet har i hvert fald sendt regninger ud til en masse mennesker, der ejer internationale domænenavne, og det er jo ikke gratis. Så firmaet mener vel, at det kan tjene penge på det, siger Nicolai Ottesen.

Ingen af Webpartners kunder har dog modtaget den famøse regning. Nicolai Ottesen giver følgende forklaring:

- Så vidt vi kan se, er regningerne sendt til folk, der har deres domæne registreret direkte hos en amerikansk eller international udbyder. Hvis vores kunder skulle have en regning fra selskabet, ville det først skulle sendes til os, og vi ville naturligvis opdage nummeret med det samme, siger Nicolai Ottesen.

Han vurderer, at cirka en femtedel af de danskere, som ejer et internationalt domæne, har det registreret direkte hos en amerikansk eller international udbyder. Den tekniske direktør opfordrer folk, der modtager en regning fra Domain Registry of America til at gå hjem og tjekke, om deres domæne virkelig er registreret hos firmaet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S