Newsbooster linker atter til aviser

Newsbooster dropper at flytte forretningen til Singapore og har i stedet udviklet en nyhedsbrowser, så tjenesten igen indeholder artikler fra de store danske dagblade. Dermed håber Newsbooster på at lægge Danske Dagblades Forening forbud mod dybe links bag sig.

Den danske søgetjeneste Newsbooster bliver alligevel i Danmark og frigiver i morgen en nyhedsbrowser, så det igen bliver muligt at søge efter artikler fra Jyllands-Posten, Berlingske Tidende og Politiken.

Efter en lang juridisk kamp med Danske Dagblades Forening (DDF) havde Newsbooster ellers brugt omkring 100.000 kroner på aftaler med en samarbejdspartner i Singapore og en server i Holland for på den måde at nå uden for det danske retsvæsens rækkevidde.

De planer er nu sat på stand-by.

- Hvis jeg flyttede til Singapore, ville DDF alligevel tage det næste fly efter os. Det ville betyde, at vi skulle tage det næste slagsmål i Singapore, og det gider jeg simpelthen ikke, siger Newsboosters redaktør, Nicolai Lassen, til Computerworld Online.

Nyhedsbrowser

I stedet har Newsbooster udviklet et nyt stykke software, som skal omgå det fogedforbud, de danske aviser har fået nedlagt mod nyhedstjenesten.

Det drejer sig om en nyhedsbrowser, som indeholder Newsboosters søgefunktionalitet og kræver, at den enkelte bruger downloader og installerer et program på sin pc.

- Den fungerer på samme måde som Newsbooster. Den går ud på vegne af den enkelte bruger og søger efter avisartikler på nettet. Men i stedet for at Newsbooster gør det centralt, søger den enkelte bruger, forklarer Nicolai Lassen.

Fogedforbud

Københavns Fogedret nedlagde i juli sidste år fogedforbud mod Newsboosters nyhedsbreve med dybe links. Fogedrettens begrundelse var, at Newsbooster krænker ophavsretsloven § 71 og markedsføringslovens § 1 ved at gengive overskrifter fra og etablere dybe links til artikler på dagbladenes hjemmesider.

Nyhedsbrowseren, som bliver frigivet i morgen i version 0.9, er designet med fogedrettens dom i baghovedet, og Nicolai Lassen mener derfor, at programmet overholder dansk lovgivning.

- De nyhedsmedier, som fremover ikke vil acceptere, at vi linker til deres artikler, ryger i stedet over i nyhedsbrowseren, hvor den enkelte bruger så kan søge. Det eneste, vi leverer, er søgeteknologien, og ved hjælp af det har vi en gang for alle kvalt hele debatten, mener Nicolai Lassen.

Nyhedsbrowseren vil være gratis i starten, men Newsbooster skal i fremtiden leve af at kræve betaling fra dem, der downloader nyhedsbrowseren.

Retsmøde på onsdag

Onsdag er næste retsmøde i Sø- og Handelsretten, som i øjeblikket behandler den såkaldte justifikationssag, som skal til give en dom i sagen. Nicolai Lassen regber med, at det bliver til endnu et nederlag for Newsbooster, men det bekymrer ham ikke.

- DDF har ret til at fortsætte retssagen, men vi løst det problem, der var. DDF har sagt, at de ikke har noget imod, at den enkelte selv søger efter avisartikler på nettet, siger Nicolai Lassen.

Newsbooster har samtidig i sidste uge bedt Sø- og Handelsretten om at tage det danske selskab Newsbooster Aps under likviditation. Forretningen vil fremover blive ført via det engelske selskab Newsbooster.com Limited.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S