Mærsk mæt i Danmark, sulten efter Sverige

Efter stribevis af mere eller mindre succesfulde opkøb i den danske IT-branche vender Mærsk Data blikket mod udlandet, især Sverige. Mulighederne for fortsat vækst er stort set opbrugte i Danmark, vurderer direktøren.

Mærsk Data vil indtage nabolandet på den anden side af Øresund. Det skal ske ved hjælp af et nyt fælles selskab sammen med DMdata og WM-data i Sverige. Det skriver Berlingske Tidendes Nyhedsmagasin.

Efter mere end 30 opkøb af IT-firmaer i Danmark opfatter Mærsk Data hjemmemarkedet som mere eller mindre støvsuget for vækstmuligheder via opkøb eller partnerskaber. Væksten skal derfor fremover ske i udlandet.

Administrerende direktør i Mærsk Data, Steen H. Knudsen, siger til nyhedsmagasinet, at han forventer, at en lang række af de meget store svenske koncerner vil outsource deres IT-drift og IT-systemer i løbet af de kommende to år.

Den udvikling satser Mærsk Data på at kunne vinde markedsandele i Sverige på. I år forventer Mærsk Data at få en omsætning på 330 millioner kroner hos svenskerne. Desuden er kursen sat mod Østen og USA.

Det bliver Ronny Roos, tidligere administrerende direktør i WM-data i Danmark, der skal løfte opgaven i Sverige. Han er udnævnt som administrerende direktør for det nye fælles selskab, som endnu mangler navn og EU-godkendelse for at blive en realitet.

Mærsk Data er dog ikke bleg for at foretage yderligere opkøb i Sverige, også selv om selskabet ikke får penge fra A. P. Møller-gruppen til formålet. De skal i givet fald lånes i banken.

- Lige nu er vi klar til at købe nogle virksomheder i Sverige eller at indgå i et partnerskab, hvis det viser sig at være den bedste løsning, siger Steen Knudsen til Berlingske Tidendes Nyhedsmagasin. Han nævner også Østen og USA som fremtidige fokusområder.

Forud for entreen på det svenske marked har Mærsk Data planlangt en strømlining af de i alt 30 selskaber, gruppen består af.

De skal alle fremover bære Mærsk Data-navnet og de skal fokusere på løsninger til de seks brancher og sektorer, hvor gruppen i dag står stærkt i Danmark; Nemlig transport, fødevarer og landbrug, foreninger og organisationer, det offentlige, erhvervsløsning og forsvaret.

Navnene på områderne bliver: Mærsk Data Transport, Mærsk Data Food&Agro, Mærsk Data Organisator, Mærsk Data Public, Mærsk Data Industries og Mærsk Data Defence.

Mærsk Data-gruppen havde i sit senest offentliggjorte regnskab en omsætning på 3,1 milliarder kroner i alt.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Kongeå Trailercenter A/S

IT-Ansvarlig med bredt teknisk kendskab

Sydjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Financial Accounting

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job