Dansk nyhedstjeneste lukker

Den danske nyhedssøgetjeneste Visator lukker sit kontor i Danmark og vil udelukkende drive sin tjeneste fra Singapore. Danske Dagblades Forening (DDF) fogedsag fik tjenesten til at give op.

Som konkurrenten Newsbooster opgav nyhedssøgetjenesten Visator, der ejes af Web Intelligence Technology Aps., i dag at drive sin tjeneste fra Danmark.

Visator lukker det danske kontor med udgangen af måneden og vil fremover drive tjenesten fra Singapore, hvor hovedkvarteret ligger.

Administrerende direktør Anders Nielsen oplyser, at Danske Dagblades Forenings (DDF) fogedsag mod selskabet danner baggrund for beslutningen om en exit fra landet.

Visator skulle tirsdag have afleveret et svarskrift i fogedsagen, som DDF anlagde på grund af utilfredshed med Visators dybe linkning til artikler på danske dagblades netudgaver. I stedet sendte Visator et brev om lukningen.

- Det er en forretningsmæssig beslutning. Det er ikke rentabelt at drive forretningen her i landet, hvis vi er involveret i et søgsmål fra DDF. Fremover vil de danske kunder blive betjent fra Singapore, siger han.

Web Intelligence Technology lukker sit kontor ved udgangen af måneden, og de ni ansatte er sagt op. Anders Nielsen rykker heller ikke til Singapore.

"DDF på nakken"

- Jeg ved ikke, hvad jeg skal lave. Det finder jeg nok ud af. Jeg arbejder med forskellige modeller, siger han til Computerworld Online.

Anders Nielsen har ingen planer om at føre forretningen videre under andre former i Danmark. Uanset hvad forventer han at få "DDF på nakken", som han siger.

En fordel ser han dog ved at trække sig ud af sagen nu.

- Der kommer ingen endelig kendelse, og derved bliver der ikke skabt en juridisk præcedens. Forhåbentlig kan andre med flere økonomiske midler end os så tage kampen op en dag, siger Anders Nielsen.

DDF er blevet styrket af den kendelse, der kom ud af foreningens fogedsag mod Newsbooster sidste sommer. Kendelsen slog fast, at Newsboosters brug af dybe links var ulovlig.

Siden har Newsbooster flyttet sit hovedselskab til Storbritannien og har desuden designet en såkaldt nyhedsbrowser, som kunderne kan downloade og bruge til at læse nyheder fra danske aviser.

Det skulle kunne omgå fogedforbudet fra sommeren 2002, mener Newsbooster. Fogedsagen er endnu ikke endelig afsluttet.

Læses lige nu

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS