Dansk nyhedstjeneste lukker

Den danske nyhedssøgetjeneste Visator lukker sit kontor i Danmark og vil udelukkende drive sin tjeneste fra Singapore. Danske Dagblades Forening (DDF) fogedsag fik tjenesten til at give op.

Som konkurrenten Newsbooster opgav nyhedssøgetjenesten Visator, der ejes af Web Intelligence Technology Aps., i dag at drive sin tjeneste fra Danmark.

Visator lukker det danske kontor med udgangen af måneden og vil fremover drive tjenesten fra Singapore, hvor hovedkvarteret ligger.

Administrerende direktør Anders Nielsen oplyser, at Danske Dagblades Forenings (DDF) fogedsag mod selskabet danner baggrund for beslutningen om en exit fra landet.

Visator skulle tirsdag have afleveret et svarskrift i fogedsagen, som DDF anlagde på grund af utilfredshed med Visators dybe linkning til artikler på danske dagblades netudgaver. I stedet sendte Visator et brev om lukningen.

- Det er en forretningsmæssig beslutning. Det er ikke rentabelt at drive forretningen her i landet, hvis vi er involveret i et søgsmål fra DDF. Fremover vil de danske kunder blive betjent fra Singapore, siger han.

Web Intelligence Technology lukker sit kontor ved udgangen af måneden, og de ni ansatte er sagt op. Anders Nielsen rykker heller ikke til Singapore.

"DDF på nakken"

- Jeg ved ikke, hvad jeg skal lave. Det finder jeg nok ud af. Jeg arbejder med forskellige modeller, siger han til Computerworld Online.

Anders Nielsen har ingen planer om at føre forretningen videre under andre former i Danmark. Uanset hvad forventer han at få "DDF på nakken", som han siger.

En fordel ser han dog ved at trække sig ud af sagen nu.

- Der kommer ingen endelig kendelse, og derved bliver der ikke skabt en juridisk præcedens. Forhåbentlig kan andre med flere økonomiske midler end os så tage kampen op en dag, siger Anders Nielsen.

DDF er blevet styrket af den kendelse, der kom ud af foreningens fogedsag mod Newsbooster sidste sommer. Kendelsen slog fast, at Newsboosters brug af dybe links var ulovlig.

Siden har Newsbooster flyttet sit hovedselskab til Storbritannien og har desuden designet en såkaldt nyhedsbrowser, som kunderne kan downloade og bruge til at læse nyheder fra danske aviser.

Det skulle kunne omgå fogedforbudet fra sommeren 2002, mener Newsbooster. Fogedsagen er endnu ikke endelig afsluttet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura