Dansk nyhedstjeneste lukker

Den danske nyhedssøgetjeneste Visator lukker sit kontor i Danmark og vil udelukkende drive sin tjeneste fra Singapore. Danske Dagblades Forening (DDF) fogedsag fik tjenesten til at give op.

Som konkurrenten Newsbooster opgav nyhedssøgetjenesten Visator, der ejes af Web Intelligence Technology Aps., i dag at drive sin tjeneste fra Danmark.

Visator lukker det danske kontor med udgangen af måneden og vil fremover drive tjenesten fra Singapore, hvor hovedkvarteret ligger.

Administrerende direktør Anders Nielsen oplyser, at Danske Dagblades Forenings (DDF) fogedsag mod selskabet danner baggrund for beslutningen om en exit fra landet.

Visator skulle tirsdag have afleveret et svarskrift i fogedsagen, som DDF anlagde på grund af utilfredshed med Visators dybe linkning til artikler på danske dagblades netudgaver. I stedet sendte Visator et brev om lukningen.

- Det er en forretningsmæssig beslutning. Det er ikke rentabelt at drive forretningen her i landet, hvis vi er involveret i et søgsmål fra DDF. Fremover vil de danske kunder blive betjent fra Singapore, siger han.

Web Intelligence Technology lukker sit kontor ved udgangen af måneden, og de ni ansatte er sagt op. Anders Nielsen rykker heller ikke til Singapore.

"DDF på nakken"

- Jeg ved ikke, hvad jeg skal lave. Det finder jeg nok ud af. Jeg arbejder med forskellige modeller, siger han til Computerworld Online.

Anders Nielsen har ingen planer om at føre forretningen videre under andre former i Danmark. Uanset hvad forventer han at få "DDF på nakken", som han siger.

En fordel ser han dog ved at trække sig ud af sagen nu.

- Der kommer ingen endelig kendelse, og derved bliver der ikke skabt en juridisk præcedens. Forhåbentlig kan andre med flere økonomiske midler end os så tage kampen op en dag, siger Anders Nielsen.

DDF er blevet styrket af den kendelse, der kom ud af foreningens fogedsag mod Newsbooster sidste sommer. Kendelsen slog fast, at Newsboosters brug af dybe links var ulovlig.

Siden har Newsbooster flyttet sit hovedselskab til Storbritannien og har desuden designet en såkaldt nyhedsbrowser, som kunderne kan downloade og bruge til at læse nyheder fra danske aviser.

Det skulle kunne omgå fogedforbudet fra sommeren 2002, mener Newsbooster. Fogedsagen er endnu ikke endelig afsluttet.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S