Dansk nyhedstjeneste lukker

Den danske nyhedssøgetjeneste Visator lukker sit kontor i Danmark og vil udelukkende drive sin tjeneste fra Singapore. Danske Dagblades Forening (DDF) fogedsag fik tjenesten til at give op.

Som konkurrenten Newsbooster opgav nyhedssøgetjenesten Visator, der ejes af Web Intelligence Technology Aps., i dag at drive sin tjeneste fra Danmark.

Visator lukker det danske kontor med udgangen af måneden og vil fremover drive tjenesten fra Singapore, hvor hovedkvarteret ligger.

Administrerende direktør Anders Nielsen oplyser, at Danske Dagblades Forenings (DDF) fogedsag mod selskabet danner baggrund for beslutningen om en exit fra landet.

Visator skulle tirsdag have afleveret et svarskrift i fogedsagen, som DDF anlagde på grund af utilfredshed med Visators dybe linkning til artikler på danske dagblades netudgaver. I stedet sendte Visator et brev om lukningen.

- Det er en forretningsmæssig beslutning. Det er ikke rentabelt at drive forretningen her i landet, hvis vi er involveret i et søgsmål fra DDF. Fremover vil de danske kunder blive betjent fra Singapore, siger han.

Web Intelligence Technology lukker sit kontor ved udgangen af måneden, og de ni ansatte er sagt op. Anders Nielsen rykker heller ikke til Singapore.

"DDF på nakken"

- Jeg ved ikke, hvad jeg skal lave. Det finder jeg nok ud af. Jeg arbejder med forskellige modeller, siger han til Computerworld Online.

Anders Nielsen har ingen planer om at føre forretningen videre under andre former i Danmark. Uanset hvad forventer han at få "DDF på nakken", som han siger.

En fordel ser han dog ved at trække sig ud af sagen nu.

- Der kommer ingen endelig kendelse, og derved bliver der ikke skabt en juridisk præcedens. Forhåbentlig kan andre med flere økonomiske midler end os så tage kampen op en dag, siger Anders Nielsen.

DDF er blevet styrket af den kendelse, der kom ud af foreningens fogedsag mod Newsbooster sidste sommer. Kendelsen slog fast, at Newsboosters brug af dybe links var ulovlig.

Siden har Newsbooster flyttet sit hovedselskab til Storbritannien og har desuden designet en såkaldt nyhedsbrowser, som kunderne kan downloade og bruge til at læse nyheder fra danske aviser.

Det skulle kunne omgå fogedforbudet fra sommeren 2002, mener Newsbooster. Fogedsagen er endnu ikke endelig afsluttet.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior eksekveringsspecialist: Fra strategi til målbar levering

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job