Newsbooster taber ankesag

Nyhedssøgetjenesten Newsbooster måtte i Sø- og Handelsretten lide den tort at tabe igen, da retten stadfæstede en kendelse fra fogedretten. Retten slår fast, at det er forbudt at linke dybt til artikler på dagbladenes netsider fra en nyhedstjeneste, skriver Børsen Online.

Sø-og Handelsretten har nu slået fast, at det er forbudt for en nyhedssøgetjeneste på nettet at linke dybt til artikler på danske dagblades hjemmesider.

Det skriver Børsen Online.

Nyhedssøgetjenesten Newsbooster rendte i sommeren 2002 ind i et fogedforbud mod at udseende nyhedsbreve med links til historier på danske avisers hjemmesider.

Sagen var anlagt af Danske Dagblades Forening (DDF), der mente, at Newsboosters tjeneste snyltede på dagbladenes kerneprodukt.

Sagen gik videre til prøvelse i Sø- og Handelsretten, der har stadfæstet fogedrettens afgørelse.

Kendelsen slår fast, at det også er forbudt at udsende nyhedsbreve med dybe links og offentliggøre overskrifter fra avisernes netudgaver på nyhedssøgetjenester som Newsboosters.

Afgørelsen betyder, at Newsbooster skal betale 40.000 kroner i sagsomkostninger til DDF, der ifølge Børsen Online mener, at der nu er sat et punktum i sagen.

Newsbooster: Pyrrhus-sejr
Ifølge Newsboosters redaktør og bagmand, Nicolai Lassen er afgørelsen en indholdsløs sejr for DDF.

- Det er en Pyrrhus-sejr. Vi har ikke været med under den sidste del af sagen. Newsbooster ApS - som sagen blev anlagt mod - gik konkurs den 28. januar. Så de 40.000 kroner ved jeg ikke, hvem skal betale. Boet er afsluttet, siger han til Computerworld Online.

Han slår fast, at tjenesten fortsætter i et britisk selskab med base i London.

- Vi har jo lanceret en nyhedsbrowser, som folk kan downloade, så de kan få adgang til danske aviser og dermed den samme service, som vores kunder i andre dele af verden, siger Nicolai Lassen.

Browseren blev lanceret i januar og gør det muligt for brugerne at linke til danske aviser igen. Newsbooster mener ikke, at tjenesten krænker fogedforbudet, da browseren ligger på brugernes pc - og ikke tjenestens servere.

Ifølge Nicolai Lassen har 6.000 brugere downloadet beta-versionen, som den nu London-baserede tjeneste er ved at færdigudvikle.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Information Architect

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS