Newsbooster taber ankesag

Nyhedssøgetjenesten Newsbooster måtte i Sø- og Handelsretten lide den tort at tabe igen, da retten stadfæstede en kendelse fra fogedretten. Retten slår fast, at det er forbudt at linke dybt til artikler på dagbladenes netsider fra en nyhedstjeneste, skriver Børsen Online.

Sø-og Handelsretten har nu slået fast, at det er forbudt for en nyhedssøgetjeneste på nettet at linke dybt til artikler på danske dagblades hjemmesider.

Det skriver Børsen Online.

Nyhedssøgetjenesten Newsbooster rendte i sommeren 2002 ind i et fogedforbud mod at udseende nyhedsbreve med links til historier på danske avisers hjemmesider.

Sagen var anlagt af Danske Dagblades Forening (DDF), der mente, at Newsboosters tjeneste snyltede på dagbladenes kerneprodukt.

Sagen gik videre til prøvelse i Sø- og Handelsretten, der har stadfæstet fogedrettens afgørelse.

Kendelsen slår fast, at det også er forbudt at udsende nyhedsbreve med dybe links og offentliggøre overskrifter fra avisernes netudgaver på nyhedssøgetjenester som Newsboosters.

Afgørelsen betyder, at Newsbooster skal betale 40.000 kroner i sagsomkostninger til DDF, der ifølge Børsen Online mener, at der nu er sat et punktum i sagen.

Newsbooster: Pyrrhus-sejr
Ifølge Newsboosters redaktør og bagmand, Nicolai Lassen er afgørelsen en indholdsløs sejr for DDF.

- Det er en Pyrrhus-sejr. Vi har ikke været med under den sidste del af sagen. Newsbooster ApS - som sagen blev anlagt mod - gik konkurs den 28. januar. Så de 40.000 kroner ved jeg ikke, hvem skal betale. Boet er afsluttet, siger han til Computerworld Online.

Han slår fast, at tjenesten fortsætter i et britisk selskab med base i London.

- Vi har jo lanceret en nyhedsbrowser, som folk kan downloade, så de kan få adgang til danske aviser og dermed den samme service, som vores kunder i andre dele af verden, siger Nicolai Lassen.

Browseren blev lanceret i januar og gør det muligt for brugerne at linke til danske aviser igen. Newsbooster mener ikke, at tjenesten krænker fogedforbudet, da browseren ligger på brugernes pc - og ikke tjenestens servere.

Ifølge Nicolai Lassen har 6.000 brugere downloadet beta-versionen, som den nu London-baserede tjeneste er ved at færdigudvikle.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job