Mærsk-system købt af arbejdsgiverforening

Mærsk Data Organisatior skal levere et IT-system til arbejdsgiverorganisationen Handel-, Service- og Transport (HTS) med 10.000 medlemsvirksomheder. Systemet skal forbedre dialogen med medlemmerne.

Landets næststørste arbejdsgiverorganisation, Handel-, Service- og Transporterhvervene (HTS) med 10.000 medlemsvirksomheder skal yde bedre service til medlemmerne.

Et af værktøjerne er det fælles IT-system, som HTS netop har bestilt hos Mærsk Data Organisator.

Ifølge IT-chefen i organisationen, Suzanne Roager, skal systemet hjælpe HTS med at samle oplysninger om medlemmerne, forbedre dialogen med den enkelte virksomhed og administrere kurser, kontingenter og andre ydelser.

Mærsk Data Organisator er udsprunget af den tidligere fagbevægelsesejede virksomhed, K-Data, der blev købt af Mærsk i 1999.

Derfor har softwarevirksomheden specialiseret sig i systemer til fagforbund og a-kasser.

Arbejdgiversiden var dog også repræsenteret solidt i forvejen med Dansk Industri, der bruger Mærsk Data Organisator til at administrere forholdene til sine medlemmer.

Det senest offentliggjorte regnskab er fra 2001 og viser, at Mærsk Data Organisator omsatte for 161 millioner kroner og måtte notere et underskud på seks millioner kroner.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S