Worldcom får aftale med kreditorer

Den skandaleramte telekoncern Worldcom har indgået en foreløbig aftale med sine kreditorer. Det baner vejen for, at Worldcom kan komme ud af sin betalingsstandsning.

Worldcom har indgået en foreløbig aftale med selskabets kreditorer, så et flertal af dem vil få tildelt værdipapirer for omkring en tredjedel af det beløb, de har til gode.

Dermed er der øget håb om, at den skandaleramte telekoncern kan overleve sin betalingsstandsning.

Worldcom - med tidligere Compaq-chef Michael Cappellas i spidsen - vil samtidig ifølge Financial Times skifte navn til MCI, som allerede i dag er selskabets amerikanske kendemærke.

Som led i planen, der forventes offentliggjort i dag mandag, vil Worldcom også flytte hovedkontor fra den amerikanske delstat Mississippi til delstaten Virginia.

Kreditorer siger o.k.

Til gengæld ser det ud til, at Worldcom undgår at blive splittet op. Dermed vil selskabet fortsat have divisioner i Asien og Europa.

Kreditorer, der repræsenterer omkring 90 procent af Worldcoms gæld på 207 milliarder kroner, skal allerede have givet grønt lys for ordningen.

De amerikanske myndigheder er fortsat ved at undersøge omfanget af regnskabssvindel i Worldcom, herunder stifteren Bernie Ebbers' gøren og laden.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse