Ny Oracle-direktør: Færre eksperimenter

Der skal skaffes flere nye kunder, og indsatsen over for de mindre og mellemstore virksomheder skal styrkes, erklærer Oracles nye administrerende direktør Stig Jørgensen.

Efter fire år som ansvarlig for Oracle i Tjekkiet vender Stig Jørgensen hjem for at overtage ledelsen af Oracle Danmark. Lederskiftet skete officielt den 1. juni, men da sad Stig Jørgensen stadig i Tjekkiet.

- Jeg vender ikke hjem med en færdig masterplan i lommen, men mener, at det er vigtigt, at Oracle kommer til at fremstå som en mere solid, mere forudsigelig og mindre eksperimenterende virksomhed, lyder det fra Oracle Danmarks nye administrerende direktør.

Peter Perregaard, som Stig Jørgensen afløser, rykker til et nyt job som chef for Oracles teknologiforretning i Europa.

Stig Jørgensen fortsætter i det store og hele den forretningsstrategi, som Oracle har forfulgt under Perregaards ledelse, men har et par justeringer til strategien.

- Vi skal kigge på alle de største virksomheder i Danmark en for en. Vi kender SAP's kunder, og der, hvor SAP er inde, skal vi ind og sælge specialiserede løsninger. Små tilrettede moduler - ikke som en erstatning for SAP's R/3, men vi skal udnytte, at vi på nogle områder er mere fleksible end SAP som for eksempel på dataudtræk og rapportering på tværs af kundernes systemer, forklarer den nye direktør.

Derudover vil Stig Jørensen kaste flere ressourcer efter de mindre og mellemstore virksomheder herhjemme.

- De skal erobres med dedikerede moduler og løsninger udviklet i samarbejde med vores partnere, siger han.

Overordnet ser Stig Jørgensen vældig positivt på fremtiden for Oracle i Danmark og glæder sig over, at firmaet med dets Collaboration Suite bevæger sig ind på Microsofts hjemmebane, så der også der kan komme lidt liv i kludene.

Denne artikel stammer fra avisen Computerworld.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job