KMD: Fornuftigt at købe Columbus

KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, fastholder, at det var fornuftigt at købe kommune-delen af Columbus IT Partner, selv om købet gav underskud til KMD.

Kan et opkøb, som trækker et ellers sundt og overskudsgivende selskab i røde tal for første gang i en årrække være fornuftigt?

Svaret er ja, hvis det står til KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling.

Han fortryder ikke et sekund, at han sidste år købte Columbus IT Partners stærkt underskudsgivende forretning for IT-systemer til kommunerne.

Columbus-købet kostede ellers KMD 69 millioner kroner og var dermed afgørende for, at KMD sidste år fik underskud på 18 millioner kroner, selv om hovedparten af forretningen kører fornuftigt.

En teknikalitet

Lars Monrad-Gylling betegner det som en "teknikalitet", at KMD valgte at afskrive hele beløbet til Columbus-opkøbet sidste år.

Han tillægger det heller ikke afgørende betydning, at KMD stort set ikke anvender Columbus' systemer længere, men i stedet har flyttet kunderne til sine egne produkter.

- Jeg er stadig godt tilfreds med den handel. Vi har købt os nogle medarbejdere, som har en erfaring med at drive forretningen på en anden måde end KMD, siger Lars Monrad-Gylling.

Den forklaring godtager lektor Kim Viborg Andersen fra Handelshøjskolen i København delvist. Han har fulgt det kommunale IT-marked og konstaterer, at Columbus byggede sin forretning anderledes end KMD.

- Den positive side af den handel er, at KMD forsøger at lære noget af det, som Columbus gjorde godt. KMD ønsker at lære af sine egne fejl og blive mere fleksibel, siger lektoren.

- Den negative side er, at KMD har købt kunderne tilbage, som var flygtet på grund af prisen, servicen eller en tredje grund. Det betyder større monopolisering, tilføjer Kim Viborg Andersen.

Han fastslår dog, at KMD ikke kan tillade sig at betragte det danske marked for kommunale IT-systemer som et monopol. Hvis selskabet opfører sig arrogant, vil der hurtigt komme større konkurrence, forudser lektoren.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S