KMD: Fornuftigt at købe Columbus

KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling, fastholder, at det var fornuftigt at købe kommune-delen af Columbus IT Partner, selv om købet gav underskud til KMD.

Kan et opkøb, som trækker et ellers sundt og overskudsgivende selskab i røde tal for første gang i en årrække være fornuftigt?

Svaret er ja, hvis det står til KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling.

Han fortryder ikke et sekund, at han sidste år købte Columbus IT Partners stærkt underskudsgivende forretning for IT-systemer til kommunerne.

Columbus-købet kostede ellers KMD 69 millioner kroner og var dermed afgørende for, at KMD sidste år fik underskud på 18 millioner kroner, selv om hovedparten af forretningen kører fornuftigt.

En teknikalitet

Lars Monrad-Gylling betegner det som en "teknikalitet", at KMD valgte at afskrive hele beløbet til Columbus-opkøbet sidste år.

Han tillægger det heller ikke afgørende betydning, at KMD stort set ikke anvender Columbus' systemer længere, men i stedet har flyttet kunderne til sine egne produkter.

- Jeg er stadig godt tilfreds med den handel. Vi har købt os nogle medarbejdere, som har en erfaring med at drive forretningen på en anden måde end KMD, siger Lars Monrad-Gylling.

Den forklaring godtager lektor Kim Viborg Andersen fra Handelshøjskolen i København delvist. Han har fulgt det kommunale IT-marked og konstaterer, at Columbus byggede sin forretning anderledes end KMD.

- Den positive side af den handel er, at KMD forsøger at lære noget af det, som Columbus gjorde godt. KMD ønsker at lære af sine egne fejl og blive mere fleksibel, siger lektoren.

- Den negative side er, at KMD har købt kunderne tilbage, som var flygtet på grund af prisen, servicen eller en tredje grund. Det betyder større monopolisering, tilføjer Kim Viborg Andersen.

Han fastslår dog, at KMD ikke kan tillade sig at betragte det danske marked for kommunale IT-systemer som et monopol. Hvis selskabet opfører sig arrogant, vil der hurtigt komme større konkurrence, forudser lektoren.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job