Virksomheder skal stressmåles

I England skal virksomhederne til at måle deres evne til at holde de ansatte fri for stress. Fantastisk initiativ, mener Prosa. Men kan det lade sig gøre i praksis?

Den engelske pendant til Arbejdstilsynet har fastlagt seks krav, som en virksomhed skal opfylde. Det skal sikre, at medarbejderne ikke kommer til at lide af stress.

Med måleresulaterne i hånden bliver det lettere for den ansatte at anlægge sag mod virksomheden, hvis man skulle gå hen og blive syg af stress.

Briterne er det mest arbejdende folkefærd i EU. Godt 61 procent af den britiske arbejdsstyrke mellem 30 og 39 år arbejder mere end 60 timer om ugen. I London er den gennemsnitlige overarbejdstid på omkring 12 timer om ugen, og i en undersøgelse sidste år ville dobbelt så mange hellere gå ned i arbejdstid end vinde den store gevinst i Lotto, skriver Berlingske Tidende.

Det britiske arbejdstilsyn, Health and Safety Executive, har opstillet seks krav til virksomhederne. Det skal give de ansatte en målestok, de kan bruges i forbindelse med sagsanlæg for stress. Kravene indebærer blandt andet, at mindst 85 procent af medarbejderne skal mene, at de kan håndtere deres arbejdsopgaver, at kolleger og overordnede støtter medarbejderen, og at der ikke forekommer mobning på arbejdspladsen.

Der måles også på, om medarbejderne føler, de har kontrol over tilrettelæggelsen af deres eget arbejde. Kravene er blevet testet på 24 firmaer og træder i kraft næste år.

Giv os objektive parametre

I Danmark er stressrelaterede arbejdsskader heller ikke almindelige i retssalen, men burde de danske arbejdsgivere også kunne straffes for at stresse medarbejderne?

- Stress er et af de alvorligste samfundsproblemer, fordi det påvirker så mange mennesker. I dag har vi et samfund, der er mere service- end industrisamfund. Derfor er de traditionelle arbejdsmiljøproblemer ikke længere udbredte. Stress er et hovedproblem, så det britiske initiativ lyder fantastisk. Lad os lave nogle objektive parametre at måle stress efter, siger Peter Ussing, forbundsformand i IT-fagforeningen Prosa.

Prosa, der organiserer omkring 11.000 ansatte i IT-branchen, mener, at der er behov for et tilsyn, hvor nogen udefra kan vise virksomhederne, at tingene kan gøres anderledes.

- Man kan faktisk godt lave IT uden at skulle være på overtid hele tiden. Det ligger i branchen, at man arbejder meget, men det er muligt at udvikle arbejdsforholdene i den anden retning. Det vil være genialt med et initiativ som det engelske, og jeg tror, det ville sænke stressniveauet. Som fagbevægelse arbejder vi for vores medlemmers interesser, og vi har i dag for få håndtag at gribe fat i. Det er uendeligt svært at få en arbejdsskadesag igennem, siger faglig sekretær i Prosa, Eva Birch Christensen.

Fra Christiansborg lyder meldingen, at initiativet umiddelbart ser interessant ud:

- Men i første omgang er det ikke en politisk diskussion. Det er først og fremmest arbejdsmarkedets parter, der skal blive enige om, hvorvidt det er muligt at lave en system, man kan måle stress efter. Men der er ingen tvivl om, at stress er et problem, som vi må tage meget alvorligt, siger Lars Barfoed, ordfører for de konservative i Arbejdsmarkedsudvalget.

Denne artikel stammer fra avisen Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT