Stiftere efterlader Jubii med kæmpetab

Jubii gav sidste år igen et underskud i 30 millioner kroners klassen. Udvikling til det tyske moderselskab Lycos får fortsat skylden for de store tab, men kun en tredjedel af de ansatte sidder i udviklingsafdelingen.

Internetportalen Jubii, Danmarks største internet-medie, har endnu engang dundrende underskud. I 2002 blev det på 32,2 millioner kroner, knap en million kroner lavere end året før.

De to tilbageværende stiftere i selskabet, Martin Thorborg og Henrik Sørensen, forlader Jubii ved udgangen af august. Og det er fortsat ikke et særligt lønsomt foretagende de efterlader sig.

Udviklingsaktiviteteter for det ligeledes stærkt tabsgivende tyske moderselskab Lycos får skylden for, at Jubii må aflevere røde tal i årsregnskabet. Samme forklaring blev givet sidste år, da Jubii havde et resultat i samme størrelsesorden.

Men ifølge sidste års regnskab har Jubii dog fået dækket nogen af disse omkostninger allerede. Jubii har faktureret lønningsomkostningerne for den 44 mand store udviklingsafdeling til Lycos, et beløb på 14 millioner kroner.

Jubii A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Bruttofortjeneste-1,515,5
Resultat af primær drift (EBIT)-32,1-32,1
Resultat før skat -32,2-33,1
Resultat-32,2-33,1
Egenkapital9,214,4
Antal ansatte122120
Samtidig har Lycos tilført penge til Jubii af to gange sidste år, i form af gældskonvertering for 27 millioner kroner. De lægger sig til beløb i størrelsesordenen 75 millioner kroner, som er blevet tilført siden juni 2001.

Jubii har været i stadig vækst siden starten i 1995, og havde også sidste år lidt flere ansatte, nemlig gennemsnitligt 122 mod 120 året før. Væksten synes dog at være sket i udviklingsafdelingen, som er vokset til næsten det dobbelte.

Alligevel er det kun lidt over en tredjedel af de ansatte, der sidder i den udviklingsafdeling, som ledelsen forklarer de store tab med.

Udviklingsarbejdet har blandt andet gået på design. Jubii har netop selv ændret udseende, og det look skal også tegne den grafiske profil for moderselskabet Lycos' øvrige europæiske webportaler.

Jubii-stifterne fik i 2001 hvad der svarede til et trecifret millionbeløb i aktier for tjenesten, men aktierne er i mellemtiden raslet ned i takt med de øvrige dotcom-virksomheders.

Det lykkedes ikke inden deadline at fange den afgående administrerende direktør Henrik Sørensen for en kommentar til regnskabet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S