Stiftere efterlader Jubii med kæmpetab

Jubii gav sidste år igen et underskud i 30 millioner kroners klassen. Udvikling til det tyske moderselskab Lycos får fortsat skylden for de store tab, men kun en tredjedel af de ansatte sidder i udviklingsafdelingen.

Internetportalen Jubii, Danmarks største internet-medie, har endnu engang dundrende underskud. I 2002 blev det på 32,2 millioner kroner, knap en million kroner lavere end året før.

De to tilbageværende stiftere i selskabet, Martin Thorborg og Henrik Sørensen, forlader Jubii ved udgangen af august. Og det er fortsat ikke et særligt lønsomt foretagende de efterlader sig.

Udviklingsaktiviteteter for det ligeledes stærkt tabsgivende tyske moderselskab Lycos får skylden for, at Jubii må aflevere røde tal i årsregnskabet. Samme forklaring blev givet sidste år, da Jubii havde et resultat i samme størrelsesorden.

Men ifølge sidste års regnskab har Jubii dog fået dækket nogen af disse omkostninger allerede. Jubii har faktureret lønningsomkostningerne for den 44 mand store udviklingsafdeling til Lycos, et beløb på 14 millioner kroner.

Jubii A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Bruttofortjeneste-1,515,5
Resultat af primær drift (EBIT)-32,1-32,1
Resultat før skat -32,2-33,1
Resultat-32,2-33,1
Egenkapital9,214,4
Antal ansatte122120
Samtidig har Lycos tilført penge til Jubii af to gange sidste år, i form af gældskonvertering for 27 millioner kroner. De lægger sig til beløb i størrelsesordenen 75 millioner kroner, som er blevet tilført siden juni 2001.

Jubii har været i stadig vækst siden starten i 1995, og havde også sidste år lidt flere ansatte, nemlig gennemsnitligt 122 mod 120 året før. Væksten synes dog at være sket i udviklingsafdelingen, som er vokset til næsten det dobbelte.

Alligevel er det kun lidt over en tredjedel af de ansatte, der sidder i den udviklingsafdeling, som ledelsen forklarer de store tab med.

Udviklingsarbejdet har blandt andet gået på design. Jubii har netop selv ændret udseende, og det look skal også tegne den grafiske profil for moderselskabet Lycos' øvrige europæiske webportaler.

Jubii-stifterne fik i 2001 hvad der svarede til et trecifret millionbeløb i aktier for tjenesten, men aktierne er i mellemtiden raslet ned i takt med de øvrige dotcom-virksomheders.

Det lykkedes ikke inden deadline at fange den afgående administrerende direktør Henrik Sørensen for en kommentar til regnskabet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo