Stiftere efterlader Jubii med kæmpetab

Jubii gav sidste år igen et underskud i 30 millioner kroners klassen. Udvikling til det tyske moderselskab Lycos får fortsat skylden for de store tab, men kun en tredjedel af de ansatte sidder i udviklingsafdelingen.

Internetportalen Jubii, Danmarks største internet-medie, har endnu engang dundrende underskud. I 2002 blev det på 32,2 millioner kroner, knap en million kroner lavere end året før.

De to tilbageværende stiftere i selskabet, Martin Thorborg og Henrik Sørensen, forlader Jubii ved udgangen af august. Og det er fortsat ikke et særligt lønsomt foretagende de efterlader sig.

Udviklingsaktiviteteter for det ligeledes stærkt tabsgivende tyske moderselskab Lycos får skylden for, at Jubii må aflevere røde tal i årsregnskabet. Samme forklaring blev givet sidste år, da Jubii havde et resultat i samme størrelsesorden.

Men ifølge sidste års regnskab har Jubii dog fået dækket nogen af disse omkostninger allerede. Jubii har faktureret lønningsomkostningerne for den 44 mand store udviklingsafdeling til Lycos, et beløb på 14 millioner kroner.

Jubii A/S Årsregnskab
Millioner kroner20022001
Bruttofortjeneste-1,515,5
Resultat af primær drift (EBIT)-32,1-32,1
Resultat før skat -32,2-33,1
Resultat-32,2-33,1
Egenkapital9,214,4
Antal ansatte122120
Samtidig har Lycos tilført penge til Jubii af to gange sidste år, i form af gældskonvertering for 27 millioner kroner. De lægger sig til beløb i størrelsesordenen 75 millioner kroner, som er blevet tilført siden juni 2001.

Jubii har været i stadig vækst siden starten i 1995, og havde også sidste år lidt flere ansatte, nemlig gennemsnitligt 122 mod 120 året før. Væksten synes dog at være sket i udviklingsafdelingen, som er vokset til næsten det dobbelte.

Alligevel er det kun lidt over en tredjedel af de ansatte, der sidder i den udviklingsafdeling, som ledelsen forklarer de store tab med.

Udviklingsarbejdet har blandt andet gået på design. Jubii har netop selv ændret udseende, og det look skal også tegne den grafiske profil for moderselskabet Lycos' øvrige europæiske webportaler.

Jubii-stifterne fik i 2001 hvad der svarede til et trecifret millionbeløb i aktier for tjenesten, men aktierne er i mellemtiden raslet ned i takt med de øvrige dotcom-virksomheders.

Det lykkedes ikke inden deadline at fange den afgående administrerende direktør Henrik Sørensen for en kommentar til regnskabet.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior QA Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S