Flere danskere kan få lænset konti af NemID-svindler

Mange danskere risikerer at få lænset kontoen på grund af NemID-phishing.

Artikel top billede

Læs også:
Hackere får ram på NemID - danskere fuppet

Det er lykkedes for net-kriminelle at fiske sig til oplysninger om både adgangskoder, passwords og nøgler fra NemID-kortet fra en stribe danskere.

Og det kan ske igen, vurderer DanID.

Der er tale om otte danske konti, som er blevet misbrugt via phishing.

Oplysningerne er blevet brugt til at overføre penge til udlandet, skriver Nordea på sin webside.

Det er således ikke den tekniske sikkerhed i NemID-løsningen, der er blevet brudt.

Traditionel phishing

Der er tale om traditionel phishing, hvor den smarte snyder den mindre smarte.

En phishing-mail er en falsk mail, der eksempelvis udgiver sig for at være en bank, som beder om nogle personlige oplysninger, der kan gavne brugeren.

Og det kan man ikke lige stoppe, fortæller DanID.

"Det vil kunne ske igen, hvis folk reagerer på phishing-mails. Derfor er det meget vigtigt at understrege, at man aldrig skal give sin adgangskode eller NemID-nøglekort til nogen som helst," siger Jette Knudsen, kommunikationschef i DanID til version 2.

Læs også: Det vælter ind med phishing-mails til danskerne

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Flyvestation Skalstrup

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura