MySQL hopper til ny milepæl i udviklingen

Oracle fortæller på konferencen OpenWorld, hvordan udviklingen af MySQL er forbedret.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Oracle arbejder på at gøre open source-databasen MySQL mere stabil og med flere funktioner gennem en forandring af udviklingsfilosofien.

Det fortæller Oracles vice president for MySQL-udvikling, Tomas Ulin, under en præsentation ved konferencen OpenWorld i San Francisco.

Her offentliggør Ulin, at den anden DMR (development milestone release) af de kommende MySQL 5.6 og MySQL Cluster 7.2 nu er tilgængelig. Og koden bør ikke ses som halvfærdig, påpeger Ulin.

"For et år siden ændrede vi vores udviklingsmodel. Vi besluttede at gøre det mere inkrementelt," fortæller han.

"Med hver milepæl bestræber vi os på at indføre kun nogle få nye funktioner, men at sørge for, at de er af højeste kvalitet. Vi kunne i dag gå ud og sige, at dette er en release candidate eller dette er en GA (general availability, den færdige udgivelse, red.)."

Der vil dog blive arbejdet yderligere på 5.6, før den bliver endeligt udgivet, oplyser Ulin. Generelt vil forbedringerne i version 5.6 dreje sig om storage enginen InnoDB samt replikering og andre områder.

Tidligere har Ulin beskrevet, hvordan Oracle har udgivet en række nye værktøjer og funktioner til MySQL såsom forbedret sikkerhed, et antal kommercielle udvidelser til kunder af enterprise-udgaven samt bedre administration i Windows.

"Linux er en stor platform for os, men vi er langt fremme på Linux og det har vi været i mange år," siger Ulin og fortæller videre, at Oracles mål på længere sigt er at få oplevelsen af MySQL-implementering på Windows på linje med - eller endnu bedre end - oplevelsen med MySQL på Linux.

For at opnå det mål positionerer Oracle MySQL op mod Microsoft SQL Server med påstande om at kunne give væsentlige besparelser. Oracle står dog i forvejen overfor konkurrence fra adskillige MySQL-udløbere såsom MariaDB.

MySQL's fremtid under Oracles ledelse er blevet fulgt nøje, efter selskabet købte databasens tidligere ejer, Sun Microsystems. Mange medlemmer af communityet frygtede i den forbindelse, at Oracle ville afvikle MySQL for at beskytte sin egen proprietære database.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura