Din fremtidige sikkerhed skal være en sky

Barcelona: Virtualisering og cloud-løsninger giver de største panderynker blandt sikkerhedsfolket. Se hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Her er sikkerhedens tre problembørn

Vision 2011, Barcelona: Under sloganet "Omring dig selv" har sikkerhedsfirmaet Symantec sat kunder og ansatte stævne på firmaets årlige konference for at snakke sikkerhedsløsninger.
Ifølge Symantec skal sikkerheden indkapsle dine data og identiteter.

Det handler således ikke længere om at installere software på de eksisterende servere eller om at indkøbe ny hardware. Det handler om at komme ud i skyen.

De to buzz-ord er ..

Virtualisering og cloud-tjenester er ifølge Gartner de store højdespringere på it-ledernes dagsorden, og det vil de fortsætte med at være i de kommende år.

Ifølge analysehuset vil 70 procent af alle servere eksempelvis være virtuelle i 2014.

Men et af de emner, der forpurrer danske virksomheders planer om eksempelvis private skyer og virtuelle desktoppe, er bekymringen for, at sikkerheden ikke fungerer.

"Udfordringen er den samme i alle verdens it-afdelinger," fortæller Symantecs boss, der hedder Enrique Salem.

"Organisationen skal være mere agil, og budgetterne skal barberes ned samtidig med, at sikkerheden skal være bedre," siger han.

Cloud giver mening for mange

En oplagt løsning på de problemer er at sende applikationerne ud i skyen. Det er i mange tilfælde billigere og fleksibiliteten er større.

Samtidig betyder de voksende mængder data i virksomhederne, at der er krav om løsninger, der kan skaleres. Hvilket skyen kan.

Sikkerheden i skyen skal i fremtiden være en del af den samlede løsning. Den skal omfavne de applikationer og politikker, som man vælger i sin private sky.

"Der skal ikke købes ny hardware eller installeres software på den eksisterende infrastruktur. Skyen skal tage hånd om skyen," lyder visionen fra Enrique Salem.

Sikkerhedsmonitorering sker via web-brugerflader, og man kan således følge sine data fra klienten til skyen og tilbage igen.

Identifikationen af brugerne er en af nøglerne til at løse det projekt, og Symantec er, som flere andre i sikkerhedsbranchen, meget fokuseret på at flytte blikket fra den traditionelle it-infrastruktur og i stedet arbejde mod at beskytte brugerens identitet og de data, der ryger gennem nettet.

Læs også: Her er sikkerhedens tre problembørn

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job