Din fremtidige sikkerhed skal være en sky

Barcelona: Virtualisering og cloud-løsninger giver de største panderynker blandt sikkerhedsfolket. Se hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Her er sikkerhedens tre problembørn

Vision 2011, Barcelona: Under sloganet "Omring dig selv" har sikkerhedsfirmaet Symantec sat kunder og ansatte stævne på firmaets årlige konference for at snakke sikkerhedsløsninger.
Ifølge Symantec skal sikkerheden indkapsle dine data og identiteter.

Det handler således ikke længere om at installere software på de eksisterende servere eller om at indkøbe ny hardware. Det handler om at komme ud i skyen.

De to buzz-ord er ..

Virtualisering og cloud-tjenester er ifølge Gartner de store højdespringere på it-ledernes dagsorden, og det vil de fortsætte med at være i de kommende år.

Ifølge analysehuset vil 70 procent af alle servere eksempelvis være virtuelle i 2014.

Men et af de emner, der forpurrer danske virksomheders planer om eksempelvis private skyer og virtuelle desktoppe, er bekymringen for, at sikkerheden ikke fungerer.

"Udfordringen er den samme i alle verdens it-afdelinger," fortæller Symantecs boss, der hedder Enrique Salem.

"Organisationen skal være mere agil, og budgetterne skal barberes ned samtidig med, at sikkerheden skal være bedre," siger han.

Cloud giver mening for mange

En oplagt løsning på de problemer er at sende applikationerne ud i skyen. Det er i mange tilfælde billigere og fleksibiliteten er større.

Samtidig betyder de voksende mængder data i virksomhederne, at der er krav om løsninger, der kan skaleres. Hvilket skyen kan.

Sikkerheden i skyen skal i fremtiden være en del af den samlede løsning. Den skal omfavne de applikationer og politikker, som man vælger i sin private sky.

"Der skal ikke købes ny hardware eller installeres software på den eksisterende infrastruktur. Skyen skal tage hånd om skyen," lyder visionen fra Enrique Salem.

Sikkerhedsmonitorering sker via web-brugerflader, og man kan således følge sine data fra klienten til skyen og tilbage igen.

Identifikationen af brugerne er en af nøglerne til at løse det projekt, og Symantec er, som flere andre i sikkerhedsbranchen, meget fokuseret på at flytte blikket fra den traditionelle it-infrastruktur og i stedet arbejde mod at beskytte brugerens identitet og de data, der ryger gennem nettet.

Læs også: Her er sikkerhedens tre problembørn

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Har du SAP-kendskab, og mod til at arbejde i Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Underviser til datamatikeruddannelsen

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension