Din fremtidige sikkerhed skal være en sky

Barcelona: Virtualisering og cloud-løsninger giver de største panderynker blandt sikkerhedsfolket. Se hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Her er sikkerhedens tre problembørn

Vision 2011, Barcelona: Under sloganet "Omring dig selv" har sikkerhedsfirmaet Symantec sat kunder og ansatte stævne på firmaets årlige konference for at snakke sikkerhedsløsninger.
Ifølge Symantec skal sikkerheden indkapsle dine data og identiteter.

Det handler således ikke længere om at installere software på de eksisterende servere eller om at indkøbe ny hardware. Det handler om at komme ud i skyen.

De to buzz-ord er ..

Virtualisering og cloud-tjenester er ifølge Gartner de store højdespringere på it-ledernes dagsorden, og det vil de fortsætte med at være i de kommende år.

Ifølge analysehuset vil 70 procent af alle servere eksempelvis være virtuelle i 2014.

Men et af de emner, der forpurrer danske virksomheders planer om eksempelvis private skyer og virtuelle desktoppe, er bekymringen for, at sikkerheden ikke fungerer.

"Udfordringen er den samme i alle verdens it-afdelinger," fortæller Symantecs boss, der hedder Enrique Salem.

"Organisationen skal være mere agil, og budgetterne skal barberes ned samtidig med, at sikkerheden skal være bedre," siger han.

Cloud giver mening for mange

En oplagt løsning på de problemer er at sende applikationerne ud i skyen. Det er i mange tilfælde billigere og fleksibiliteten er større.

Samtidig betyder de voksende mængder data i virksomhederne, at der er krav om løsninger, der kan skaleres. Hvilket skyen kan.

Sikkerheden i skyen skal i fremtiden være en del af den samlede løsning. Den skal omfavne de applikationer og politikker, som man vælger i sin private sky.

"Der skal ikke købes ny hardware eller installeres software på den eksisterende infrastruktur. Skyen skal tage hånd om skyen," lyder visionen fra Enrique Salem.

Sikkerhedsmonitorering sker via web-brugerflader, og man kan således følge sine data fra klienten til skyen og tilbage igen.

Identifikationen af brugerne er en af nøglerne til at løse det projekt, og Symantec er, som flere andre i sikkerhedsbranchen, meget fokuseret på at flytte blikket fra den traditionelle it-infrastruktur og i stedet arbejde mod at beskytte brugerens identitet og de data, der ryger gennem nettet.

Læs også: Her er sikkerhedens tre problembørn

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S