Dansk iværksætter løber med international pris

Ung dansk iværksættervirksomhed løber med 5.000 euro på international konference for start up's.

Artikel top billede

10 minutter på scenen fik hver iværksætter til konferencen for start up's i Helsinki. Her danske Patrick Lund fra Graduateland.

Læs også: To danske iværksættere blandt Nordens hotteste

For få uger siden fandt to danske start up's
gennem nåleøjet til den nordiske iværksætterkonkurrence Arctic 15 i den finske hovedstad Helsinki.

Nu er konferencen overstået, og den ene af de danske deltagere, internet-tjenesten Graduateland, som er Europas største jobportal for studerende og nyuddannede, vandt ikke bare hæder, men også konferencens andenpræmie på 5.000 euro.

"Vi er rigtig glade for at komme hjem med en sejr i hus, for det var virkelig nogle hårde konkurrenter, vi var oppe mod," siger Patrick Lund, der er direktør for og medstifter af Graduateland.

Den anden danske deltager på Arctic 15 er Conferize, som er en hjemmeside, der samler information om konferencer i hele verden på ét sted. En anden ting de to start up's har til fælles er, at de begge har været med SCALEit på besøg i iværksætter-mekkaet Silicon Valley i den amerikanske solskinsstat Californien.

Meningen med SCALEit er at ruste unge danske virksomheder til en fremtid som store spillere på de internationale markeder.

Startede æggeuret

Patrick Lund fik lige som de andre kombattanter 10 minutter på scenen til at præsentere og demonstrere, hvad Graduateland egentlig kan og vække interessen hos investorerne i salen.

"Der blev startet et æggeur af en slags, og så var det bare med at komme i gang. Faktisk handlede det mere om produktdemonstration, end det handlede om at overtale investorer til at investere," siger Patrick Lund.

Ikke desto mindre interesserede Patricks 10 minutter på scenen tydeligvis de tilstedeværende pengemænd. Hans sidste lysbillede indeholdt e-mailadresse og andre kontaktoplysninger, og da han gik ned fra scenen og tilbage til sin plads, var der allerede tikket en mail ind fra en potentiel investor, som gerne ville skyde penge i Graduateland.

På trods af investorinteressen har ledelsen i Graduateland besluttet sig for at sætte de risikovillige penge på hold en tid.

"Vi vil helle låne penge til det næste halve års tid for få færdigudviklet løsningen, og få den implementeret på nogle universiteter. Når vi har implementeret første, anden og tredje gang på tværs af både Danmark og Sverige, så er vores position bedre i forhold til investorerne," siger Patrick Lund.

Værdifulde kontakter

Under alle omstændigheder er Graduateland selvfølgelig fortsat interesseret i risikovillig kapital, og det er ifølge Patrick Lund af stor værdi at have fået styr på, hvordan markedet ser ud og at have etableret investorkontakter i både Sverige, Finland og Danmark.

"Ingen tvivl om, at Arctic 15 har fået plantet os i endnu højere grad på landkortet i Skandinavien og i Nordeuropa. Opmærksomheden, vi har fået på konferencen, gør det nemmere at komme ind på det marked, vi går efter," lyder det fra den unge iværksætter, som fortsætter:

"Turen har været meget værd, og vi har da i hvert fald fået betalt rejsen med præmiepengene."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job