TDC outsourcer sine fiber-medarbejdere

Danmarks ubetinget største teleselskab, TDC, lader nu et andet firma stå for at udbygge sit fibernet.

Artikel top billede

Foto: Ole Hartmann. (Foto: Ole Hartmann Schmidt/TDC)

157 TDC-medarbejdere får snart et nyt logo på arbejdstøjet.
 
Eltel Networks, der arbejder med teleinfrastruktur, overtager de 157 medarbejdere, som i dag arbejder med TDC's fibernet.
 
Det sker, når konsortiet Fiber & Anlæg I/S 1. december overtager arbejdet med at udbygge TDC's fibernet.
 
Konsortiet består af Eltel Networks samt de to virksomheder Munck Forsyningsledninger samt Petri & Haugsted.
 
TDC's presserådgiver, Rasmus Avnskjold, fortæller til Computerworld, at teleselskabet ønsker at høste de fordele, der ligger i at outsource den enhed i TDC, der i dag hedder Fiberproduktion.
 
"Opgaven med Fiberproduktion ligger nu uden for TDC. Formålet er at gøre fiberproduktionen mere fleksibel," siger han.
 
I dag er medarbejderne på lønningslisten hele året, også selvom der i perioder er få opgaver til dem.  

"Det (fiberudbygning, red.) er til en vis grad sæsonbetinget, så det har den fordel, at man kan planlægge produktionen ud fra de arbejdstimer, man har behov for," forklarer Rasmus Avnskjold.
 
Skal godkendes af konkurrencemyndigheder
Eltel Networks ser aftalen som en fordel for begge parter.
 
"For os er det her en rigtig stor aftale. Ved at overlade ansvaret for fibernetværket til os kan TDC fokusere på kerneforretningen, mens vi bidrager til at sikre fiberkunder hurtig installation og effektiv fejlretning," siger administrerende direktør Sonny Nielsen fra Eltel Networks i en pressemeddelelse.
 
Eltel Networks får med aftalen cirka 800 medarbejdere i Danmark.
 
Aftalen skal godkendes af Konkurrencestyrelsen, inden den kan træde i kraft.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS