Svensk sorg over Facebooks valg af nyt datacenter

Facebook har længe vaklet mellem at bygge sit spritnye datacenter i to svenske byer. Nu er den ene ude af kampen.

Artikel top billede

Rygterne om, at det det sociale netværk med de mange venner, Facebook, bygger datacenter i Sverige, har verseret siden maj.
 
Spørgsmålet var egentlig bare, om Facebooks datahaller skulle bygges i Östersund Kommune i Midtsverige eller i Luleå oppe i Nordsverige.
 
Forvaltningen i Östersund Kommune bekræfter nu, at internet-mastodonten bygger sit nyeste datacenter oppe i den nordsvenske by Luleå, efter det længe så ud til, at Östersund skulle løbe med byggeriet til over en milliard svenske kroner, op mod 1.000 nye arbejdspladser i området og så selvfølgelig prestigen.
 
"Den må være en af de sørgeligste mails, jeg nogensinde har fået. Mange af os har arbejdet meget hårdt i halvandet år. Vi er virkeligt deprimerede, og det vil tage et stykke tid at ryste dette her af os. Men jeg lykønsker da Luleå, der tydeligvis har gjort et bedre arbejde end os," fortæller Östersunds erhvervschef, Magnus Lindgren, til den svenske avis NSD
 
Højspændingsledninger for korte
Mailen til Östersund Kommune er underskrevet af Thomas J. Furlong, der er vicepræsident for videoredigerings-selskabet Pinnacle i Sverige, men han er samtidig en stor kanon i Facebook, hvor han blandt andet står for lokationsudvælgelsen af datacentre.
 
I mailen beklager Thomas J., Furlong, at Östersund blev fravalgt, mens han er samtidig rimelig klar i spyttet omkring, hvorfor den midtsvenske kommune ikke blev valgt.
 
"Til sidst måtte vi erkende, at investeringen og den tid, det ville tage at forlænge højspændingsledningerne, var en for stor udfordring for os," lyder forklaringen fra Pinnacle/Facebook ifølge NSD.
 
Bitter med lykønskninger
Den forklaring tager Magnus Lindgren fra Östersund Kommune til efterretning, men han kan ikke helt skjule sin ærgrelse.
 
"Det er et stort nederlag for os og et stort nederlag for Östersund. Vi havde brug for datahallerne mere end Luleå, som har andre store selskaber deroppe. Jeg tror ikke, at folk forstår, hvor stort dette her er," siger han til NSD.
 
"Facebook er en af verdens mest kendte varemærker, der foretager sin måske største investering ude i verden. Og de vælger Luleå. Det er en erkendelse, der sætter Luleå på verdenskortet som et sted for it-investeringer," fortsætter Magnus Lindgren, som forklarer, at Facebook-datacentret i Nordsverige uden tvivl vil betyde nye arbejdspladser, ny infrastruktur og muligheder for andre selskaber.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S