Svensk sorg over Facebooks valg af nyt datacenter

Facebook har længe vaklet mellem at bygge sit spritnye datacenter i to svenske byer. Nu er den ene ude af kampen.

Artikel top billede

Rygterne om, at det det sociale netværk med de mange venner, Facebook, bygger datacenter i Sverige, har verseret siden maj.
 
Spørgsmålet var egentlig bare, om Facebooks datahaller skulle bygges i Östersund Kommune i Midtsverige eller i Luleå oppe i Nordsverige.
 
Forvaltningen i Östersund Kommune bekræfter nu, at internet-mastodonten bygger sit nyeste datacenter oppe i den nordsvenske by Luleå, efter det længe så ud til, at Östersund skulle løbe med byggeriet til over en milliard svenske kroner, op mod 1.000 nye arbejdspladser i området og så selvfølgelig prestigen.
 
"Den må være en af de sørgeligste mails, jeg nogensinde har fået. Mange af os har arbejdet meget hårdt i halvandet år. Vi er virkeligt deprimerede, og det vil tage et stykke tid at ryste dette her af os. Men jeg lykønsker da Luleå, der tydeligvis har gjort et bedre arbejde end os," fortæller Östersunds erhvervschef, Magnus Lindgren, til den svenske avis NSD
 
Højspændingsledninger for korte
Mailen til Östersund Kommune er underskrevet af Thomas J. Furlong, der er vicepræsident for videoredigerings-selskabet Pinnacle i Sverige, men han er samtidig en stor kanon i Facebook, hvor han blandt andet står for lokationsudvælgelsen af datacentre.
 
I mailen beklager Thomas J., Furlong, at Östersund blev fravalgt, mens han er samtidig rimelig klar i spyttet omkring, hvorfor den midtsvenske kommune ikke blev valgt.
 
"Til sidst måtte vi erkende, at investeringen og den tid, det ville tage at forlænge højspændingsledningerne, var en for stor udfordring for os," lyder forklaringen fra Pinnacle/Facebook ifølge NSD.
 
Bitter med lykønskninger
Den forklaring tager Magnus Lindgren fra Östersund Kommune til efterretning, men han kan ikke helt skjule sin ærgrelse.
 
"Det er et stort nederlag for os og et stort nederlag for Östersund. Vi havde brug for datahallerne mere end Luleå, som har andre store selskaber deroppe. Jeg tror ikke, at folk forstår, hvor stort dette her er," siger han til NSD.
 
"Facebook er en af verdens mest kendte varemærker, der foretager sin måske største investering ude i verden. Og de vælger Luleå. Det er en erkendelse, der sætter Luleå på verdenskortet som et sted for it-investeringer," fortsætter Magnus Lindgren, som forklarer, at Facebook-datacentret i Nordsverige uden tvivl vil betyde nye arbejdspladser, ny infrastruktur og muligheder for andre selskaber.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S