Datatilsynet ind i sag om CPR-mail fra Prosa

"Det lyder ikke godt," er Datatilsynets umiddelbare reaktion på Prosas CPR-mails. Tilsynet går efter få timer ind i sagen efter flere klager.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Datatilsynet har allerede få timer efter at Prosa mandag udsendte 1.300 medlemmers CPR-numre modtaget de første fem henvendelser fra ramte Prosa-medlemmer.
 
Det fortæller direktør for Datatilsynet, Jette Christoffersen.
 
"Min umiddelbare reaktion er, at det ikke lyder godt, men at de også selv er klar over det," siger Janni Christoffersen til Computerworld.
 
Direktøren fortæller, at hun blandt andet har fået en telefonisk henvendelse om, at der selvfølgelig er nogle, der er utrygge ved mailudsendelsen.
 
Hun fortæller, at Datatilsynet, på baggrund af denne henvendelse om Prosa-hændelsen, vil tage sagen op.
 
"Når vi har fået en konkret klage, går vi ind i det allerede på det grundlag," siger Janni Christoffersen.
 
Hun fortæller, at Datatilsynet tidligere har haft en stribe sager, hvor CPR-numre og følsomme oplysninger er kommet på afveje.
 
"Det er selvfølgelig noget, som vi ser på med alvor," siger Janni Christoffersen.
 
Det gør Niels Bertelsen, formand hos it-fagforbundet Prosa, også, og meddeler at Forbundet selv ville orienterere Datatilsynet, hvis medlemmerne ikke allerede havde gjort det.
 
"Det er et alvorligt sikkerhedsbrud det her. Det er ikke noget, vi ser let på. Jeg forventer, vi får en næse for det her," siger Niels Berthelsen til Computerworld.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg