Datatilsynet ind i sag om CPR-mail fra Prosa

"Det lyder ikke godt," er Datatilsynets umiddelbare reaktion på Prosas CPR-mails. Tilsynet går efter få timer ind i sagen efter flere klager.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Datatilsynet har allerede få timer efter at Prosa mandag udsendte 1.300 medlemmers CPR-numre modtaget de første fem henvendelser fra ramte Prosa-medlemmer.
 
Det fortæller direktør for Datatilsynet, Jette Christoffersen.
 
"Min umiddelbare reaktion er, at det ikke lyder godt, men at de også selv er klar over det," siger Janni Christoffersen til Computerworld.
 
Direktøren fortæller, at hun blandt andet har fået en telefonisk henvendelse om, at der selvfølgelig er nogle, der er utrygge ved mailudsendelsen.
 
Hun fortæller, at Datatilsynet, på baggrund af denne henvendelse om Prosa-hændelsen, vil tage sagen op.
 
"Når vi har fået en konkret klage, går vi ind i det allerede på det grundlag," siger Janni Christoffersen.
 
Hun fortæller, at Datatilsynet tidligere har haft en stribe sager, hvor CPR-numre og følsomme oplysninger er kommet på afveje.
 
"Det er selvfølgelig noget, som vi ser på med alvor," siger Janni Christoffersen.
 
Det gør Niels Bertelsen, formand hos it-fagforbundet Prosa, også, og meddeler at Forbundet selv ville orienterere Datatilsynet, hvis medlemmerne ikke allerede havde gjort det.
 
"Det er et alvorligt sikkerhedsbrud det her. Det er ikke noget, vi ser let på. Jeg forventer, vi får en næse for det her," siger Niels Berthelsen til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS