Datatilsynet ind i sag om CPR-mail fra Prosa

"Det lyder ikke godt," er Datatilsynets umiddelbare reaktion på Prosas CPR-mails. Tilsynet går efter få timer ind i sagen efter flere klager.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal)

Datatilsynet har allerede få timer efter at Prosa mandag udsendte 1.300 medlemmers CPR-numre modtaget de første fem henvendelser fra ramte Prosa-medlemmer.
 
Det fortæller direktør for Datatilsynet, Jette Christoffersen.
 
"Min umiddelbare reaktion er, at det ikke lyder godt, men at de også selv er klar over det," siger Janni Christoffersen til Computerworld.
 
Direktøren fortæller, at hun blandt andet har fået en telefonisk henvendelse om, at der selvfølgelig er nogle, der er utrygge ved mailudsendelsen.
 
Hun fortæller, at Datatilsynet, på baggrund af denne henvendelse om Prosa-hændelsen, vil tage sagen op.
 
"Når vi har fået en konkret klage, går vi ind i det allerede på det grundlag," siger Janni Christoffersen.
 
Hun fortæller, at Datatilsynet tidligere har haft en stribe sager, hvor CPR-numre og følsomme oplysninger er kommet på afveje.
 
"Det er selvfølgelig noget, som vi ser på med alvor," siger Janni Christoffersen.
 
Det gør Niels Bertelsen, formand hos it-fagforbundet Prosa, også, og meddeler at Forbundet selv ville orienterere Datatilsynet, hvis medlemmerne ikke allerede havde gjort det.
 
"Det er et alvorligt sikkerhedsbrud det her. Det er ikke noget, vi ser let på. Jeg forventer, vi får en næse for det her," siger Niels Berthelsen til Computerworld.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Private Cloud Engineers – din ekspertise styrker Danmarks sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S