Erfaren kvinde bliver ny topchef for IBM

Her er IBM's nye topchef, der afløser Sam Palmisano som chefen for det hele.

Artikel top billede

Foto: Jon Iwata/IBM

Læs også: IBM's topchef trækker sig fra posten.

For første gang nogensinde sætter en kvinde sig i spidsen for et af verdens største it-selskaber, IBM.

Det sker 1. januar 2012, hvor selskabets direktør siden 2002, Sam Palmisano, trækker sig fra posten.

Den nye topchef for IBM hedder Virginia M. "Ginni" Rometty.

Hun er en sand veteran, idet hun har arbejdet for IBM i omkring 30 år på en lang skiftende stillinger - senest som senior vice president og øverste chef for salg, marketing og strategi.

"Ginni Rometty har med stor succes stået i spidsen for adskillige af IBM's allervigtigste forretningsområder gennem årene - lige fra etableringen af IBM Global Business Services til udbygningen af vores vækstmarkeder," siger den afgående topchef Sam Palmisano.

Han trækker sig fra posten, fordi han er fyldt 60 år, men fortsætter i den kommende tid som bestyrelsesformand for selskabet - en post, som han har haft siden 2003.

Du kan læse mere om hans exit her.

I spidsen for store opgaver

Virginia Rometty har desuden stået i spidsen for integrationen af PriceWaterhouseCoopers ind i IBM og udbygningen af konsulentforretningen til mere end 100.000 ansatte.

Hun er således særdeles erfaren inden for en lang række af de vigtigste forretningsområder for IBM, ligesom hun både strategisk og ledelesmæssigt er helt inde i krogene på IBM.

Analytikere vurderer samtidig, at hun på kunde-siden kan blive et større aktiv end Sam Palmisano.

I hvert fald er hun kendt for være dygtigt til at få kunderne til at føle sig involverede i processerne, hedder det.

Læs også: IBM's topchef trækker sig fra posten.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura