Prisen på din nye hardisk stiger med raketfart

De danske harddisk-distributørers lagre bliver ribbet, og priserne er på himmelflugt. Se hvorfor.

Artikel top billede

De seneste 14 dage er priserne på harddiske på det danske marked steget med raketfart som en direkte konsekvens af den igangværende oversvømmelseskatastrofe i Thailand.

Prisstigningerne hænger dels sammen med, at markedet forventer knaphed på varer, men hos distributørerne oplever man også klare tendenser til hamstring blandt forhandlere, som forsøger at fylde deres lagre op og undgå varemangel.

"Vores lager blev fuldstændigt støvsuget i sidste uge, og samtidig steg priserne en smule. Men vi var overhovedet ikke oppe på det niveau, som vi ser i dag, hvor nogle priser er fordoblet hen over weekenden," fortæller direktør Lars Ellitsgaard fra den nordjyske distributør Fourcom.

Samme melding lyder fra landets største distributør, Also Actebis, hvor nordisk direktør Torben Qvist bekræfter harddiskprisernes himmelflugt.

"Der er et misforhold mellem efterspørgslen og den mængde varer, som er på markedet, og vi har set prisstigninger på op til 50 procent på enkelte varer. Men det er bestemt ikke utænkeligt, at der kan være yderligere prisstigninger på vej, og lige nu er det umuligt at sige, hvor det ender," siger Torben Qvist.

De thailandske oversvømmelser skyldes usædvanligt store mængder regn, som har fået en række floder i den østlige del af landet til at gå over deres bredder. Oversvømmelserne har på det seneste også ramt en række store industriparker i den nordlige del af hovedstaden Bangkok. Derfor frygter Torben Qvist, at katastrofen endnu ikke er kulmineret.

"Det kommer til at ramme harddisk-producenterne rigtig hårdt her i fjerde kvartal, og det kan så igen ramme producenter af notebooks og desktop-computere, som er vant til at styre deres lagre og produktion efter just-in-time-princippet," siger Torben Qvist.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S