Prisen på din nye hardisk stiger med raketfart

De danske harddisk-distributørers lagre bliver ribbet, og priserne er på himmelflugt. Se hvorfor.

Artikel top billede

De seneste 14 dage er priserne på harddiske på det danske marked steget med raketfart som en direkte konsekvens af den igangværende oversvømmelseskatastrofe i Thailand.

Prisstigningerne hænger dels sammen med, at markedet forventer knaphed på varer, men hos distributørerne oplever man også klare tendenser til hamstring blandt forhandlere, som forsøger at fylde deres lagre op og undgå varemangel.

"Vores lager blev fuldstændigt støvsuget i sidste uge, og samtidig steg priserne en smule. Men vi var overhovedet ikke oppe på det niveau, som vi ser i dag, hvor nogle priser er fordoblet hen over weekenden," fortæller direktør Lars Ellitsgaard fra den nordjyske distributør Fourcom.

Samme melding lyder fra landets største distributør, Also Actebis, hvor nordisk direktør Torben Qvist bekræfter harddiskprisernes himmelflugt.

"Der er et misforhold mellem efterspørgslen og den mængde varer, som er på markedet, og vi har set prisstigninger på op til 50 procent på enkelte varer. Men det er bestemt ikke utænkeligt, at der kan være yderligere prisstigninger på vej, og lige nu er det umuligt at sige, hvor det ender," siger Torben Qvist.

De thailandske oversvømmelser skyldes usædvanligt store mængder regn, som har fået en række floder i den østlige del af landet til at gå over deres bredder. Oversvømmelserne har på det seneste også ramt en række store industriparker i den nordlige del af hovedstaden Bangkok. Derfor frygter Torben Qvist, at katastrofen endnu ikke er kulmineret.

"Det kommer til at ramme harddisk-producenterne rigtig hårdt her i fjerde kvartal, og det kan så igen ramme producenter af notebooks og desktop-computere, som er vant til at styre deres lagre og produktion efter just-in-time-princippet," siger Torben Qvist.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S