Danskerne skifter mobilselskab som aldrig før

Aldrig har så mange danskere flyttet deres nummer til et andet selskab.

Artikel top billede

Foto: Andrea Gomolak.

Priskrigen på det danske mobilmarked har lokket mange danskere til at shoppe rundt imellem selskaberne.
 
Det fremgår af den telestatistik, som IT- og Telestyrelsen har offentliggjort torsdag.
 
I perioden juli 2010 til juni 2011 fik 877.000 danskere flyttet deres mobilnummer over til et andet selskab. Ifølge IT- og Telestyrelsen er det ny rekord.
 
Størstedelen af flytningerne, 482.000, fandt sted i første halvår af 2011.
 
De mange flytninger, i fagsprog kaldet porteringer, har fundet sted, mens især Onfone skovlede nye kunder ind til stor frustration for de etablerede selskaber 3, TDC, Telenor og Telia.

Topchefen i Telia blev fyret, og det samme blev TDC's øverste i privatforretningen.
 
Som modreaktion til Onfone kastede de fire operatører deres lavprisselskaber ind i kampen mod Onfone, hvor de solgte taletidspakker med fri sms og data til samme pris som Onfone.
 
Onfone smed dog et nyt våben ind i kampen ved indgangen til 2011. Her gjorde Onfone også data til en del af taletidspakker, uden at det kostede kunderne mere.
 
TDC trak i bremsen
Til sidst trak TDC i bremsen i maj. Danmarks største teleselskab betalte omkring 300 millioner kroner for at overtage Onfone, som nu er en del af TDC-koncernen.

Onfone havde ved udgangen af juni 206.000 mobilkunder - cirka tre procent af det danske mobilmarked.
 
Telestatistikken viser, at TDC inklusive datterselskaber ved udgangen af juni sad på 44 procent af de danske mobilkunder, mens Telenor, Telia og 3 følger efter med henholdsvis 26, 17 og seks procent.
 
Der er i alt 7,03 millioner mobilabonnementer i Danmark inklusive en million taletidskort. Derudover har 846.000 danskere et abonnement på mobilt bredbånd. Samlet set betyder det, at der er 141 abonnementer per 100 danskere.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS