Danskerne skifter mobilselskab som aldrig før

Aldrig har så mange danskere flyttet deres nummer til et andet selskab.

Artikel top billede

Foto: Andrea Gomolak.

Priskrigen på det danske mobilmarked har lokket mange danskere til at shoppe rundt imellem selskaberne.
 
Det fremgår af den telestatistik, som IT- og Telestyrelsen har offentliggjort torsdag.
 
I perioden juli 2010 til juni 2011 fik 877.000 danskere flyttet deres mobilnummer over til et andet selskab. Ifølge IT- og Telestyrelsen er det ny rekord.
 
Størstedelen af flytningerne, 482.000, fandt sted i første halvår af 2011.
 
De mange flytninger, i fagsprog kaldet porteringer, har fundet sted, mens især Onfone skovlede nye kunder ind til stor frustration for de etablerede selskaber 3, TDC, Telenor og Telia.

Topchefen i Telia blev fyret, og det samme blev TDC's øverste i privatforretningen.
 
Som modreaktion til Onfone kastede de fire operatører deres lavprisselskaber ind i kampen mod Onfone, hvor de solgte taletidspakker med fri sms og data til samme pris som Onfone.
 
Onfone smed dog et nyt våben ind i kampen ved indgangen til 2011. Her gjorde Onfone også data til en del af taletidspakker, uden at det kostede kunderne mere.
 
TDC trak i bremsen
Til sidst trak TDC i bremsen i maj. Danmarks største teleselskab betalte omkring 300 millioner kroner for at overtage Onfone, som nu er en del af TDC-koncernen.

Onfone havde ved udgangen af juni 206.000 mobilkunder - cirka tre procent af det danske mobilmarked.
 
Telestatistikken viser, at TDC inklusive datterselskaber ved udgangen af juni sad på 44 procent af de danske mobilkunder, mens Telenor, Telia og 3 følger efter med henholdsvis 26, 17 og seks procent.
 
Der er i alt 7,03 millioner mobilabonnementer i Danmark inklusive en million taletidskort. Derudover har 846.000 danskere et abonnement på mobilt bredbånd. Samlet set betyder det, at der er 141 abonnementer per 100 danskere.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S