Sparekrav: Bekymring over den ny Digitaliseringsstyrelse

Med den nye Digitaliseringsstyrelse, hvor flere folk fra den nedlagte IT- og Telestyrelse skal over, skal man spare 100 millioner kroner. Det vækker bekymring hos ITEK.

Artikel top billede

I torsdags fik Danmark en ny Digitaliseringsstyrelse, da finansminister Bjarne Corydon (S) bekendtgjorde, at der under hans ministerium skal oprettes den nye it-styrelsen og en Moderniseringsstyrelse.

Under offentliggørelsen kom det også frem, at der skal findes besparelser på 100 millioner kroner over to år.

Finansministeriets departementschef David Hellemann udtalte i går om den del af øvelsen:

"Samtidig skal vi over de næste par år nedbringe antallet af årsværk. Den proces vil vi gå igennem i tæt samarbejde med chefer og medarbejdere og så skånsomt som mulig".

Derfor er direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri også bekymret - selvom han overordnet er svært tilfreds med det han kalder et "et stærkt signal om opprioritering af digitaliseringsstrategien".

"Der er dog den malurt i bægeret, at digitaliserings- og moderniseringsstyrelserne pålægges massive sparekrav på 100 millioner kroner," siger han og advarer:

"Selvom sammenlægningerne må medføre en del administrative besparelser, og selvom vi ikke kender fordelingen af besparelserne mellem styrelserne, må vi som branche udtrykke bekymring for, at dette kan udvande digitaliseringsindsatsen."

Bunden opgave - kom igang

Hos Dansk Erhverv har man dog ikke samme bekymring. Her er det afgørende ikke, hvor mange årsværk der kommer i den nye styrelse, men om den kan levere de resultater på it-fronten, som Danmark sulter efter.

Det forklarer chefkonsulent Christian Ohm fra Dansk Erhverv.

"Antallet af årsværk er ikke så afgørende, så længe nedskæringer ikke går ud over de mål, der skal nås," siger han og mener, at dannelsen af den nye Digitaliseringsstyrelse netop sender et signal om mere ambitiøse it-mål.

"I Dansk Erhverv tager vi meget positivt imod at gøre digitaliseringen så eksplicit, som Regeringen gør ved at etablere en styrelse herfor," siger Christian Ohm.

Sammen med IT-branchen har organisationen regnet på de potentielle besparelse ved digitalisering og nået frem til, at der kan hentes 11.2 milliarder kroner per år. 

"Vi ser det som en bunden opgave for den nye styrelse at indfri digitaliseringens potentialer. Så det gælder om at komme i arbejdstøjet," fortæller han.

Også Dansk IT har store forventninger til den nye styrelse.

"Det er en glædelig nyhed. Det sender et stærkt signal om handlingsvilje, at man nu opretter en selvstændig styrelse med fokus på digitalisering," udtaler direktør Tony Franke i en meddelelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S