Sparekrav: Bekymring over den ny Digitaliseringsstyrelse

Med den nye Digitaliseringsstyrelse, hvor flere folk fra den nedlagte IT- og Telestyrelse skal over, skal man spare 100 millioner kroner. Det vækker bekymring hos ITEK.

Artikel top billede

I torsdags fik Danmark en ny Digitaliseringsstyrelse, da finansminister Bjarne Corydon (S) bekendtgjorde, at der under hans ministerium skal oprettes den nye it-styrelsen og en Moderniseringsstyrelse.

Under offentliggørelsen kom det også frem, at der skal findes besparelser på 100 millioner kroner over to år.

Finansministeriets departementschef David Hellemann udtalte i går om den del af øvelsen:

"Samtidig skal vi over de næste par år nedbringe antallet af årsværk. Den proces vil vi gå igennem i tæt samarbejde med chefer og medarbejdere og så skånsomt som mulig".

Derfor er direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri også bekymret - selvom han overordnet er svært tilfreds med det han kalder et "et stærkt signal om opprioritering af digitaliseringsstrategien".

"Der er dog den malurt i bægeret, at digitaliserings- og moderniseringsstyrelserne pålægges massive sparekrav på 100 millioner kroner," siger han og advarer:

"Selvom sammenlægningerne må medføre en del administrative besparelser, og selvom vi ikke kender fordelingen af besparelserne mellem styrelserne, må vi som branche udtrykke bekymring for, at dette kan udvande digitaliseringsindsatsen."

Bunden opgave - kom igang

Hos Dansk Erhverv har man dog ikke samme bekymring. Her er det afgørende ikke, hvor mange årsværk der kommer i den nye styrelse, men om den kan levere de resultater på it-fronten, som Danmark sulter efter.

Det forklarer chefkonsulent Christian Ohm fra Dansk Erhverv.

"Antallet af årsværk er ikke så afgørende, så længe nedskæringer ikke går ud over de mål, der skal nås," siger han og mener, at dannelsen af den nye Digitaliseringsstyrelse netop sender et signal om mere ambitiøse it-mål.

"I Dansk Erhverv tager vi meget positivt imod at gøre digitaliseringen så eksplicit, som Regeringen gør ved at etablere en styrelse herfor," siger Christian Ohm.

Sammen med IT-branchen har organisationen regnet på de potentielle besparelse ved digitalisering og nået frem til, at der kan hentes 11.2 milliarder kroner per år. 

"Vi ser det som en bunden opgave for den nye styrelse at indfri digitaliseringens potentialer. Så det gælder om at komme i arbejdstøjet," fortæller han.

Også Dansk IT har store forventninger til den nye styrelse.

"Det er en glædelig nyhed. Det sender et stærkt signal om handlingsvilje, at man nu opretter en selvstændig styrelse med fokus på digitalisering," udtaler direktør Tony Franke i en meddelelse.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job