Sparekrav: Bekymring over den ny Digitaliseringsstyrelse

Med den nye Digitaliseringsstyrelse, hvor flere folk fra den nedlagte IT- og Telestyrelse skal over, skal man spare 100 millioner kroner. Det vækker bekymring hos ITEK.

Artikel top billede

I torsdags fik Danmark en ny Digitaliseringsstyrelse, da finansminister Bjarne Corydon (S) bekendtgjorde, at der under hans ministerium skal oprettes den nye it-styrelsen og en Moderniseringsstyrelse.

Under offentliggørelsen kom det også frem, at der skal findes besparelser på 100 millioner kroner over to år.

Finansministeriets departementschef David Hellemann udtalte i går om den del af øvelsen:

"Samtidig skal vi over de næste par år nedbringe antallet af årsværk. Den proces vil vi gå igennem i tæt samarbejde med chefer og medarbejdere og så skånsomt som mulig".

Derfor er direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri også bekymret - selvom han overordnet er svært tilfreds med det han kalder et "et stærkt signal om opprioritering af digitaliseringsstrategien".

"Der er dog den malurt i bægeret, at digitaliserings- og moderniseringsstyrelserne pålægges massive sparekrav på 100 millioner kroner," siger han og advarer:

"Selvom sammenlægningerne må medføre en del administrative besparelser, og selvom vi ikke kender fordelingen af besparelserne mellem styrelserne, må vi som branche udtrykke bekymring for, at dette kan udvande digitaliseringsindsatsen."

Bunden opgave - kom igang

Hos Dansk Erhverv har man dog ikke samme bekymring. Her er det afgørende ikke, hvor mange årsværk der kommer i den nye styrelse, men om den kan levere de resultater på it-fronten, som Danmark sulter efter.

Det forklarer chefkonsulent Christian Ohm fra Dansk Erhverv.

"Antallet af årsværk er ikke så afgørende, så længe nedskæringer ikke går ud over de mål, der skal nås," siger han og mener, at dannelsen af den nye Digitaliseringsstyrelse netop sender et signal om mere ambitiøse it-mål.

"I Dansk Erhverv tager vi meget positivt imod at gøre digitaliseringen så eksplicit, som Regeringen gør ved at etablere en styrelse herfor," siger Christian Ohm.

Sammen med IT-branchen har organisationen regnet på de potentielle besparelse ved digitalisering og nået frem til, at der kan hentes 11.2 milliarder kroner per år. 

"Vi ser det som en bunden opgave for den nye styrelse at indfri digitaliseringens potentialer. Så det gælder om at komme i arbejdstøjet," fortæller han.

Også Dansk IT har store forventninger til den nye styrelse.

"Det er en glædelig nyhed. Det sender et stærkt signal om handlingsvilje, at man nu opretter en selvstændig styrelse med fokus på digitalisering," udtaler direktør Tony Franke i en meddelelse.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS