Sparekrav: Bekymring over den ny Digitaliseringsstyrelse

Med den nye Digitaliseringsstyrelse, hvor flere folk fra den nedlagte IT- og Telestyrelse skal over, skal man spare 100 millioner kroner. Det vækker bekymring hos ITEK.

Artikel top billede

I torsdags fik Danmark en ny Digitaliseringsstyrelse, da finansminister Bjarne Corydon (S) bekendtgjorde, at der under hans ministerium skal oprettes den nye it-styrelsen og en Moderniseringsstyrelse.

Under offentliggørelsen kom det også frem, at der skal findes besparelser på 100 millioner kroner over to år.

Finansministeriets departementschef David Hellemann udtalte i går om den del af øvelsen:

"Samtidig skal vi over de næste par år nedbringe antallet af årsværk. Den proces vil vi gå igennem i tæt samarbejde med chefer og medarbejdere og så skånsomt som mulig".

Derfor er direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri også bekymret - selvom han overordnet er svært tilfreds med det han kalder et "et stærkt signal om opprioritering af digitaliseringsstrategien".

"Der er dog den malurt i bægeret, at digitaliserings- og moderniseringsstyrelserne pålægges massive sparekrav på 100 millioner kroner," siger han og advarer:

"Selvom sammenlægningerne må medføre en del administrative besparelser, og selvom vi ikke kender fordelingen af besparelserne mellem styrelserne, må vi som branche udtrykke bekymring for, at dette kan udvande digitaliseringsindsatsen."

Bunden opgave - kom igang

Hos Dansk Erhverv har man dog ikke samme bekymring. Her er det afgørende ikke, hvor mange årsværk der kommer i den nye styrelse, men om den kan levere de resultater på it-fronten, som Danmark sulter efter.

Det forklarer chefkonsulent Christian Ohm fra Dansk Erhverv.

"Antallet af årsværk er ikke så afgørende, så længe nedskæringer ikke går ud over de mål, der skal nås," siger han og mener, at dannelsen af den nye Digitaliseringsstyrelse netop sender et signal om mere ambitiøse it-mål.

"I Dansk Erhverv tager vi meget positivt imod at gøre digitaliseringen så eksplicit, som Regeringen gør ved at etablere en styrelse herfor," siger Christian Ohm.

Sammen med IT-branchen har organisationen regnet på de potentielle besparelse ved digitalisering og nået frem til, at der kan hentes 11.2 milliarder kroner per år. 

"Vi ser det som en bunden opgave for den nye styrelse at indfri digitaliseringens potentialer. Så det gælder om at komme i arbejdstøjet," fortæller han.

Også Dansk IT har store forventninger til den nye styrelse.

"Det er en glædelig nyhed. Det sender et stærkt signal om handlingsvilje, at man nu opretter en selvstændig styrelse med fokus på digitalisering," udtaler direktør Tony Franke i en meddelelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S