Stort Facebook-datacenter i Sverige får gratis køling

Facebook får gratis afkøling af sit nye datacenter i Sverige.

Artikel top billede

(Foto: Jason Madara Photography 2010 / Jason Madara)

Facebooks kommende datacenter i den svenske by Luleå får gratis køling, og det har været en af de væsentligste argumenter for at placere datacentret i det nordligt beliggende Luleå.

Det store datacenter bliver Facebooks første i Europa. Det ventes at åbne i foråret 2013, men vil blive løbende udbygget indtil 2014.

Luleå ligger på kanten af den arktiske cirkel, og byen har en årlig gennemsnitstemperatur lige over frysepunktet. Sommer-temperaturen ligger typisk på omkring 20 grader, mens vinterne byder på meget lave temperaturer.

Det betyder, at Facebook har besluttet at bruge vejret til afkøling via åbne ventilationskanaler fremfor at bruge air conditioning til afkølingen.

Det vil være med til at øge datacenterets såkaldte PUE betydeligt.

PUE står for power usage effectiveness og er en sammenregning af centeres samlede energiforbrug - inklusive køling.

Samtidig vil det nye Facebook-center primært få strøm fra et vandkraftværk på Lule-floden. Luleå oplyser selv, at byen har den billigste strøm i hele Sverige.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S