Vidnerne står i kø til Danmarks største it-retssag

Antallet af vidner voksede til knap 70 på den første retsdag i sagen, hvor et hollandsk firma hævder, at et EU-udbud var ulovligt og sagsøger den danske stat for mindst en halv milliard kroner.

Artikel top billede

Først i det sene efterår eller tidlig vinter 2012 kan der ventes dom i rekord-retssagen omkring udbuddet af radio-kommunikationssystemet til de danske beredskaber.

Det tilkendegav retsformanden i retssagen, dommer Lene Sadolin-Holst, i sidste uge på den første af 17 planlagte retsdage i den store sag. Der bliver dog taget godt fat i de planlagte retsdage den næste måneds tid, hvor der er planlagt ni retsdage svarende til i gennemsnit en hver anden dag.

Retssagens omfang er allerede i løbet af den første uges forhandlinger vokset yderligere, idet både sagsøgeren og sagsøgte har føjet et par håndfulde vidner til vidnelisten, så den nu nærmere sig i alt 70 vidner. Retten vil på et senere tidspunkt tage stilling til, om den vil tillade, at samtlige vidner bliver hørt hver for sig.

Sagsøgerens dag

De første dage i retten har stort set helt været sagsøgerens. Det meste af den første dag blev af advokat Camilla Bonde, advokatfirmaet Plesner, brugt til at trække perspektiver op helt tilbage fra begyndelsen af 1990'erne. Det var dengang TETRA blev modnet, og der foregik en lang række initiativer inden for Schengen-samarbejdet, som efter sagsøgerens opfattelse har betydning for det senere forløb.

Derudover læste advokaten vigtige passager op og henviste til bestemte sider af de foreløbig 7.000 nummererede siders sagsekstrakt. Der findes 10 sæt ekstrakter, som hver er på cirka 7.000 sider. Af miljøhensyn er de dog printet på begge sider - så der i alt "kun" er cirka 35.000 sider.

Både Camilla Bonde og hendes modpart, advokat Morten Uhrskov Christensen fra Kammeradvokaten, havde udarbejdet udførlige tidslinjer med nøgledatoer til støtte for rettens hukommelse.

Retten tilbød Morten Uhrskov Christensen, at han løbende kunne replicere på sin modparts indlæg, men han oplyste, at han valgte at samle sine kommentarer til et senere tidspunkt.

Retssagens tredje dag bliver onsdag den 3. november.

Læs også: 
Advokat: Regelbrud sikrer Motorola milliard-sejr

Rekordretssag: Sagsøger staten for en halv milliard

Gigantisk it-udbud gik galt - slået tilbage til start

Beredskabsnet afviser titusindvis af opkald

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network